| andra_8151 a întrebat:

Vreau si eu sa stiu ce carti trebuie sa citesc pe parcursul clasei a 10-a...pls.as vrea sa ma apuc de pe acum ca sa nu mai am asa multe in timpul scolii

Răspuns Câştigător
| Emily_9011 a răspuns:

Bibliografia pe care am primit-o eu pentru clasa a X-a e urmatoarea:
Ion Creanga - Povestea lui Harap Alb
Mihail Sadoveanu - Hanul Ancutei
Costache Negruzzi - Alexandru Lapusneanu
Liviu Rebreanu - Ion
Camil Petrescu - Ultima noapte de dragotse, intaia noapte de razboi
George Calinescu - Enigma Otiliei
Marin Predea - Morometii
Ion Luca Caragiale - O scrisoare pierduta, O noapte furtunoasa, De-ale carnavalului, Conu Leonida fata cu reactiunea, Napasta.
Mihai Eminescu - Poezii
George Bacovia - Plumb
Lucian Blaga - Poemele luminii

2 răspunsuri:
| Aly28 a răspuns:

Moara cu noroc,Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Enigma otiliei Mara, ion

| florycyk_9864 a răspuns:

Pai din cate stiu -moara cu noroc de ioan slavici,o scrisoare pierduta de caragiale,povestea lui harap-alb de ion creanga si cateva poezii:floare albastra de Mihai Eminescu, iepurele ogarul si copoiul de grigore alexandrescu... si cam atat, astea sunt mai importante! restul e mai mult suplementar!