| anonim_4396 a întrebat:

Wasssup. Oficial, sunt la profilul stiinte ale naturii laughing)). Deci. Cam pentru ce ar trebui sa ma axez mai mult [nu vreau sa raman corigent chiar din sem I, deci vreau sa mai repet si eu p-acasa.] Si la ce dau teza. Avem informatica ca optiune de teza?

Răspuns Câştigător
| Zacase a răspuns:

Tezele le dai la mate, biologie, chimie si fizica. Info neah, asta nu-i profil de IT-isti. Mi se pare ca intr-a 9-a si a 10-a o sa va apropiati de ce de la mate-info simplu, dintr-a 11-a nu stiu, las`ma pana incepe scoala sa-mi consult „pielele" rolling on the floor.
Pe ce sa te axezi? Sport, muzica si desen, clar laughing. Pe astea lacare dai teza, doar de-aia dai teza la ele, ca-s cele mai importante, no?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

La "Ştiinţe ale Naturii" dai următoarele teze :
"* Teza la Limba si literatura romana
* Teza la Matematica
* Teza la Fizica/ Chimie/ Biologie (la alegere)
* Teza la Fizica/ Chimie/ Biologie (la alegere, alta disciplina decat cea aleasa anterior)" - SURSA :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

La "Ştiinţe ale Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

| DespreHostel a răspuns:

Biologie, mate, fizica, chimie cu info nu ai treaba.

| erdest a răspuns:

Dai teza la Romana, Mate, Biologie, Chimie/Fizica (alegere). Si din cate stiu intr-a 12a poti alege sa dai bac-ul din mate, dar teza nu este obligatorie.

| adrian6 a răspuns:

Salut. Nu ai teza la informatica, teze la acest profil sunt din matematica, romana, chimie si biologie. De axat ar trebui sa te cam axezi pe toate happy Bafta.