| opacatoasa a întrebat:

X vrea sa faca facultatea in alta tara, spre exemplu Anglia. Care sunt avantajele si dezavantajele de a se muta X in strainatate, de a studia acolo etc? Ofer funda pentru cel mai bun raspuns, care va prezenta cat mai multe avantaje/dezavantaje. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| gohsty a răspuns:

Si eu vreau sa fac facultatea (De medicina) in alta tara.Pai avantajele cred ca ar fi urmatoarele:In primul rand inveti mai mult decat in Romania, nivelul de invatamant fiind mai ridicat. Apoi, odata ce termini acolo facultatea, ai sansa de a iti gasi un loc de munca, bazat pe specialitatea facuta, nu cum e in unele tari de termini facultatea x si faci altceva.

Un dezavantaj ar fi faptul ca iti trebuie o medie mare in liceu, adica trebuie sa inveti la greu.Eu acum am intrat la liceu si cam asta am in plan.Alt dezavantaj ar fi ca e destul de greu sa prinzi un post la o facultate.Or sa iti gasesti un loc stabil unde sa locuiesti.Nu pleci din tara ta, mergi in strainatate si in 2 zile gata ai apartament.E mai complicat putin.Cauti,te uiti vezi ce cumperi ori inchiriezi, etc.Dar acolo preturile sunt mai mici.
Cam astea ar fi. Sper sa te ajute.Eu te.as sfatui sa faci facultatea in afara pentru ca e mult mai bine si ai sanse sa ai si un salariu foarte bun si sa intalnesti si o alta categorie de oameni.Eu voi face la fel happy Succes:*