| Young27338273 a întrebat:

Zbie exista? Sau doar în poveștile/felmile de groaza?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Zombii sunt o credinta populara africana, exista niste vraci/magicieni care fac scamatorii cu masca mortului si pretind ca l-au readus la viata.

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Zombie nu exista, insa unii se poarta ca ei in momentul in care consuma anumite droguri.
Cine propaga astfel de idei luate de la alte popare? din alte domenii sau inspirati din anumite boli rare? scenaristii de la hollywood.
Vampirii sunt reali te intreb? ca daca ne luam dupa hollywood exista si vampiri si strigoi si varcolaci si fel si fel de monstri.

| sierra1 a răspuns:

In "felmile de groaza" și in scrierile pe măsură, oooooo, da

| ReddY25 a răspuns:

Cand te droghezi apar

| blackann a răspuns:

Exista la tine sub pat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nebunia unora exista.

| Jakye a răspuns:

Exista o ciuperca numita "Ophiocordyceps unilateralis" care transforma furnicile in "zombie". Dar cam atat. Cei din seriale/filme nu exista.

| Salontanul a răspuns (pentru Jakye):

Ophiocordyceps unilateralis ( Ascomycota : Hypocreales ) este un parazit (nu ciuperca) specializat care infectează, manipulează și ucide furnicile formicine, predominant în ecosistemele pădurilor tropicale.
Nu le transforma in zombii!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Salontanul):

Și dacă e parazit nu poate fi ciupercă? Ophiocordyceps unilateralis este un parazit din regnul Fungi (adică ciupercă), familia Ophiocordyceps (descoperită de un britanic în 1931). Ciupercile nu sunt numai ce culegi în pădure; există și ciuperci inferioare, cum ar fi mucegaiul.

| Salontanul a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ba da, dar asta este un parazit obisnuit care traieste pe ciuperci. Nu este in familia ciupercilor parazite! Citeste: https://ro.wikipedia.org/wiki/Categorie:Ciuperci_parazite

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Salontanul):

Citiți și dvs. dacă nu stați rău cu engleza:
"Ophiocordyceps unilateralis, commonly known as zombie-ant fungus,[2] is an insect-pathogenic fungus, discovered by the British naturalist Alfred Russel Wallace in 1859, and currently found predominantly in tropical forest ecosystems." (Wikipedia engleză)
Aici scrie clar că e "insect-pathogenic fungus".

| Salontanul a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Da! Nu mai stii ce sa crezi! Unii zic intr-un fel, altii in altul. Asta e!

| PolPaulPol a răspuns:

Da exista!