| Frank51 a întrebat:

Zicea Cristian Tudor Popescu la un moment dat ca nu suntem destul de multi oameni care vor sa schimbe viitorul Romaniei, mai zicea ca cei din guvern au zis cam asa, citez: "vor fi modificate Codurile Penale mult" și că vor fi puși miniștri cu probleme penale în viitorul Guvern "pentru că putem"."

De ce nu luam masuri daca astia isi bat joc de noi pe fata? Oare asta e problema noastra, ca suntem pasivi, si ca nu prea ne pasa sau nu ne intereseaza ce zic cei din guvern?

De ce sunt unii oameni extrem de frustrati(printre care ma numar si eu), si altii foarte linistiti? As fi in stare sa ies in strada...

Apropo, Cristian T.P. a mai zis ca oamenii la revolutii au iesit foarte putini raportat la populatia Romaniei, undeva la 1-2%, restul erau cei linistiti happy

Asta este problema Romaniei fratilor, ca sunt majoritari cei carora nu le pasa de nimic, cei care nu rationalizeaza.
Materiale:
- https://bit.ly/2J8aedS
- https://bit.ly/2OADoZg
- https://bit.ly/2NTBVrD

9 răspunsuri:
| Frank51 explică (pentru RAY):

Trist.

Ce am vrut eu sa arat este ca nu ne pasa de tara asta, ci doar de noi insine, noua sa ne fie bine in rest nu ne pasa, asa gandesc toti.

Intre a schimba toata Romania si a ramane la fel, este doar un pas, pe care nimeni nu vrea sa il faca!

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Degeaba vreti daca nu faceti nimic in privinta asta

| Frank51 explică (pentru RAY):

Usor de zis.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Nu iti convine stabileste-te in alta tara. De ce sa schimbi cand poti alege calea mai usoara.

| Ha0t1c a răspuns:

Pai din moment ce, la asa zisul cel mai mare protest din 10 august, protestatarii majoritari erau cei veniti de la mii de km (diaspora), in timp ce pe Bucuresteni i-a durut in p...la sa coboare scarile si sa vina in piata, tu ce crezi?
Pe baietii care au inteles ca prin urlatul in vuvuzele si "prostest pasnic" nu rezolva nimic, i-au numit huligani (100.000 de romani cu sânge in instalație si se rezolva treaba).
Sa nu mai spunem ca preocuparea NR1 a romanului la protest e sa se certe cu jandarmul (un alt sclav al sistemului, la fel ca tine si ca mine). Suntem prosti, slabi, sclavi, da-i românului un salar din care sa-si permita berica, tigari si 1 gratar, toate astea dupa ce si-a platit ratele laughing si e cel mai fericit. Romania e vanduta bucatica cu bucatica, capetele luminate sunt cumparate de UE (medici platiti in aur, it-isti de succes, ingineri, piloti, savanti etc). Avem romani de top inclusiv la NASA, la Google a 2 a limba vorbita e romana. Tara asta se poate schimba dupa un razboi ceva, in rest nu vad vreo sansa.

| Frank51 explică (pentru Ha0t1c):

Oare de ce mi se pare ca este posibil sa schimbam tot daca vrem? Ori este o iluzie...

| Ha0t1c a răspuns (pentru Frank51):

Smecherasii astia corupți (oameni destepti pana la urma, jos palaria, au furat la greu fara sa faca o zi de parnaie, asta inseamna sa fi mafiot), astia s-au inflitrat peste tot. Tot ce inseamna institutii de putere sunt conduse de oameni de-ai lor. Romanasul de rand, ce face? E dus de nas, ba cu o manea, ba cu o "stire de senzatie din showbiz", ba cu tanti Viorica (saraca, eu, cred ca asta n-are nicio vina, e carne de tun pusa la inaintare de un smecheras pentru a putea sa-si faca afacerile in liniste, in timp ce romanasul de rand se amuza de vocabularul doamnei prim-minstru).
Iti dau fraierii aia bani nerambursabili sa-ti faci autostrazi, spitale, educatie, iar tu nici nu te atingi de ei, de ce?