| bonick a întrebat:

A-i spune partenerei: "Esti o rautate!" poate fi considerata o jignire? Eu o consideram ca o forma mai de alint de a-i spune cuiva ca a reactionat exagerat sau nepotrivit intr-o situatie. Eu sunt un pacifist, neconflictual si de aceea am ramas uimit cand mi-a reprosat ca am jignit-o. Chiar daca mi-am cerut scuze si am promis ca nu voi mai folosi pe viitor, tot a durat aproape o ora "teoria" happy. De aceea as dori sa stiu daca i se mai pare cuiva ca e jingitor.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Depinde de ton, context si modul tau de a fi in general. Si iubitul meu ma face `afurisenie` si nu ma supar, din contra. laughing

| bonick explică (pentru Adry05):

Toate raspunsurile au fost folositoare si interesante, dar am ales raspunsul tau sa fie castigator pentru ca m-a amuzat si pentru ca mi-am dat seama ca esti asa cum ar trebui sa fim toti. happy
Multumesc pentru raspuns!

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de cuplu, de cei implicati. Tu ar trebui sa stii cam ce ii place sa ii zici partenerei si ce nu. Pentru ca suntem diferiti. Mie sotia imi zicea uneori "pezevenghi, coate goale, mate fripte", dar stia sa zimbeasca totodata, si stiam sa gust gluma. Dar, na, noi suntem timpul de persoane care, desi avem aproape 50 de ani, nu am uitat sa fim copii, si sa ne mai si scoatem limba uneori unul la celalalt in gluma happy. De fapt, dupa o discutie aprinsa, asa stiu ca totul e in regula in relatia mea cu ea, daca scot limba si ea imi raspunde la fel happy.
Si inca ceva, trebuie sa ai grija si la tonul folosit, ca sa nu fi inteles gresit! Vorba aceea, tonul face muzica.

| bonick explică (pentru cristi202):

Sunteti foarte faini! Asa imi place si mie si sunt si eu mai copilaros si mai zurliu.

Ma inteleg foarte bine cu sotia si, prin intrebarea postata doar voiam sa aflu daca mai sunt si alte persoane care considera jignitor.

Tineti-o tot asa si sa fiti la fel de veseli si la 90 de ani! happy

Multumesc pentru raspuns!

| cristi202 a răspuns (pentru bonick):

happy Speram si noi sa ne tina pana la 90. Dar de ce nu pana la 100 happy?

| bonick explică (pentru cristi202):

Pentru ca sa aveti timp 10 ani sa testati si altceva. :d

| cristi202 a răspuns (pentru bonick):

happy happy happy
De mult timp nu m-a mai facut un raspuns sa rid asa de bine!

| DenisIonut01 a răspuns:

Depinde de fiecare, cred ca depinde si de moment, si de tonalitate.
poate o data de 2 ori nu e bai, dar daca se repeta de mai multe ori nu cred ca face prea bine cuiva sa auda asa ceva

| bonick explică (pentru DenisIonut01):

Eu nu ridic tonul si nici nu caut niciodata cearta, asa ca nu repet chestii care stiu ca pot sa supere.
Multumesc pentru raspuns!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu i-am spus unei femei, la o poza pe Facebook, "asa mama, asa fica" referindu-ma la frumusetea lor si s-a suparat. Femeile au un alt mod de a gandi si sunt rele de gura. Este arma lor de aparare. Daca nu stie de gluma si alint las-o. E asa din nastere si n-o mai poti schimba in veci.

| bonick explică (pentru Salontanul):

E posibil ca supararea femeii sa fi venit de la "asa mama". Cine stie ce a facut "asa mama" la viata ei, de se simtea jignita si nu ar fi dorit ca fiica sa fie ca "asa mama"! happy E ciudat ca unii oameni se supara sau se enerveaza atat de usor, neluand in calcul ca poate nu a fost nicio intentie ascunsa si nicio intetie de a-i ataca sau de a-i jigni.
Cand zici "asa mama, asa fiica" sau "asa tata, asa fiu", fiind o expresie importata din "like father, like son", cred ca oamenii se gandesc automat la varianta romaneasca "e ca taica-sau" sau "e ca ma-sa", care erau folosite daca copilul facea ceva rau sau o lua pe cai gresite, deci in sens negativ.
Multumesc pentru raspuns!

| OldSoul a răspuns:

Depinde de fata in cauza, si, desigur, de cine o spune, respectiv, de cat de mult te place pe tine.

Daca e fata nepotrivita, si nu te place, orice i-ai spune, o poate interpreta intr-un mod gresit.

In schimb, daca e o fata inteligenta, va aprecia acest "curaj".

| bonick explică (pentru OldSoul):

"Fata" e de fapt sotia si suntem de 7 ani impreuna. happy Ne intelegem bine si nu avem probleme, dar ea e uneori mai sensibila. Eu doream sa aflu daca mai sunt si alte persoane care pot considera jignitoar ceea ce am spus. Din ce am vazut in comentarii, se pare ca mai sunt persoane care considera jignitoare o astfelde adresare, asa ca pot sa spun ca am aflat raspunsul. Eu in continuare nu cred ca e jignitoare, dar daca este o perosoana din 10 mii, care poate considera jignitor si ofensator, atunci eu cred ca nu trebuie folosita.
Multumesc pentru raspunsuri!

| Sn4k3 a răspuns:

Daca stie de gluma, nu e o jignire. Fereste-te de oameni, nu numai de fete de genul ca n-ai ce face cu ei.

| bonick explică (pentru Sn4k3):

Ai foarte mare dreptate si e un sfat foarte bun!
Multumesc!

| Hammurabi a răspuns:

Scuze, dar e o fițoasă plină de figuri...

| bonick explică (pentru Hammurabi):

E adevarat ca e mai sensibila, dar nu pot zice ca e fitoasa. Daca i-as zice ca e o fitoasa, ar trebui sa postez o intrebare daca e jignitor sa ii spui partenerei ca e o fitoasa. rolling on the floor

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Eu nu m-as supara. Am auzit cupluri care se jigneau pe strada la modul ''ho, fa, retardato'' si nu glumeau, asta e grav.
Am prieteni care isi zic idioti, fraieri, cretini in gluma, eu n-as putea chiar asa sa vorbesc cu persoana iubita, dar nici sa ma supar la o ''rautate''. Bine, eu chiar sunt rea laughing)))).

| bonick explică (pentru supadeceapa):

E cam exagerat asa. Sincer, eu m-as supara daca mi-ar zice sotia vreo jignire precum cele pe care le-ai scris mai sus. Am cunoscut si eu cupluri care isi spun in gluma chiar mai urat, dar mi se pare oribil, mai ales daca o fac si in prezenta altora.
Dupa cum o zici, nu prea am cred ca esti chiar rea. :p

| DorelExpertu a răspuns:

Eu asa-mi alint nevasta cand imi zice sa-i vorbesc murdar.
Ii place la nebunie.

| Lule a răspuns:

Nu mi se pare jignitor si eu i-am spus exact la fel iubitului meu si s-a suparat putin, desi si eu am spus tot sub forma de alint

| bonick explică (pentru Lule):

Eu nu de putine ori am auzit ca le ziceau si copiilor: rautate, rautate mica, raule, reauo si in multe alte feluri, dar nu cu intentia de a-i jigni, ci mai degraba cu sensul de neastamparat.
Imi amintesc ca mi-a povestit tatal meu ca a fost la niste cunoscuti mai tineri, care aveau un copil mic. Tata s-a jucat cu copilul si, cum se jucau ei, ii zice copilului "mai prapaditule". Dintr-o data, mama copilului s-a schimbat la fata si i-a zis pe un ton destul de ridicat: "De ce il faceti pe copilul meu prapadit? Nu vedeti ca e marisor si ca e cum trebuie sa fie?". La noi in zona, prapadit se folosea cu sensul de neastamparat (pentru copii). Tipa l-a luat in sensul in care e in dex, asa ca a fost normal sa se supere.

Multumesc pentru raspuns!

| Non9 a răspuns:

Cum poti sa alinti pe cineva caracterizandu-l ca fiind "rau"?
Daca cineva cunoscut te-ar striga pe strada pe tine, pacifistule, cu gluma "criminalule", sau "golane", ti-ar place? Judeca si tu putin. Cea ce vrei tu sa fie un alint, pentru restul lumii este o jignire. A fi o rautate, este un repros. Si daca fata nu este rea, ai jignit-o.

| bonick explică (pentru Non9):

A spune cuiva ca e o rautate, nu e acelasi lucru cu a-i spune ca e rea sau ca e o persoana rea. De fapt eu nu caut sustinatori ca sa o acuz pe ea sau sa ma scuz pe mine, deoarece nu avem nicio neintelegere si niciun conflict. Eu voiam doar sa stiu daca mai sunt persoane care considera jignitoare acea expresie. Din cate vad, se pare ca mai exista persoane care considera jignitoare, deci raspunsul tau mi-a fost foarte util.

Dar daca vezi o tipa si zici ca e criminala, asta inseamna ca cei care aud chiar sa ia ad literam si sa creada ca a omorat pe cineva? Sau daca fata aude ca ai zis ca e criminala, sa te dea in judecata? rolling on the floor

Deci vezi ca poti sa le zici chiar si ca sunt criminale si sa considere ca fiind un compliment bestial? happy