| anonim_4396 a întrebat:

Aceasta intrebare este adresata in mod special celor care au copii,dar si celor care isi doresc.
Dragii mei,credeti ca un copil e un impediment in viata voastra,ca nu puteti sa va mai traiti visele, sa aveti dorinte? Aveti impresia ca va afecteaza viata de cuplu?
Va intreb acest lucru pentru ca am vazut multe persoane de pe acest site care isi dau cu parerea in mod negativ fara a avea experienta.Cineva zicea ca odata ce apare un copil viata de cuplu dispare si partenerul ajunge sa-si caute amanta.
Sa fim seriosi, sunt mama unei fetite minunate si nu ma incurca cu nimic.Cred ca tine de gandirea fiecaruia.Voi ce parere aveti?

14 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Un copil nu are nevoie doar de bunuri materiale.Are nevoie de dragoste, de timp şi de multe alte lucruri.Imaginează-ţi o situaţie în care vrei să mergi la Master şi ai un nou născut.Ce faci? Îl laşi în grija soţului? La părinţi? La socrii? Copilul are nevoie de lapte matern.Ce faci atunci? Poate unul din soţi nu are servici, nu îţi permiţi să creşti un copil. Apar certuri şi discuţii, pentru că toate pornesc de la bani.La început e totul bine şi frumos...hai să facem un copil şi să fim părinţi.Nu e chiar atât de uşor pe cât pare.Un copil are nevoie de multe lucruri, dar şi de o ambianţă plăcută.Nu uita...copilul plânge şi se trezeşte la orice oră din zi sau din noapte.Te poate epuiza.Soţul poate să răbufnească şi copilul se va speria.Sunt multe lucruri de discutat pe tema asta.În esenţă, un copil îţi afectează toată viaţa, nu doar viaţa de cuplu.Trebuie gândit de 10 ori.

| NoName0x0 a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Scuza.ma dar esti pe langa subiect! Nu a zis nimeni de "bunuri materiale" sau ca trebuie sa vina intr.un moment in care membrii cuplului nu sunt pregatiti. Realizezi ca un om normal la cap incearca sa creeze mai intai o ambianta inainte de aparitia unui copil, nu? Prin ceea ce zici tu acolo inteleg ca ar trebui sa faci copi dupa menopauza (sper ca intelegi ironia). Si barbatii iubesc copii. Deci vor ajuta cum pot la cresterea lor. Barbatii isi iubesc copii mai mult decat pe neveste. De ce ar rabufni ca plange un bebelus? E ilogic...

| Maya2014 a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Daca ai fi citit pana la capat, ai fi vazut ca am specificat clar ca am un copil, deci cred ca stiu cum e.Sunt studenta la drept, ceea ce presupune efort si concentrare, dar copilul nu ma incurca cu nimic.Atata timp cat ai ambitie le faci pe toate.Lapte matern? Este foarte adevarat ca este cel mai bun, dar sa fim seriosi, cate nu alapteaza "sa nu li se strice forma sanilor". Vrei copil, faci sacrificii.Si hai sa nu ne ascundem dupa deget pentru ca la orice facultate poti ingheta anul pe motiv de concediu de maternitate. Daca faci Master, cine naiba te pune sa faci copii daca nu te descurci? Asta e prostia omeneasca.In ceea ce priveste barbatii, sa stii si tu ca pot fi mult mai calmi si mai rabdatori decat femeile.Da, copilul are nevoie de multa dragoste si atentie pe langa bunuri materiale, dar daca voi ca si parinti nu ii puteti oferi afectiune, mai bine nu faceti.Si hai s-o luam si pe partea cealalta: "ne place sa ne-o tragem neprotejat si apoi facem mii de avorturi ca nu putem avea grija de un copil". Prostie crasa.

| Evolution a răspuns:

Fiecare are perceptia sa de gandire, oricum trebuie sa recunoastem ca un copil in viata unui cuplu reprezinta o responsabilitate mare.
Trebuie sa primeasca o educatie corecta, sa invete lucruri frumoase si altele.
Parerea mea personala chiar daca am 18 ani laughing cand faci un copil cu cineva trebuie sa fii sigur pe plan mintal / financiar si fizic ca poti, nu e doar o simpla joaca, e ceva serios pe viitor si ii dai viata unui suflet pe care trebuie sa il ingrijesti, daca nu esti in stare din toate punctele de vedere sa ii oferi o viata atunci nu o mai face, simplu.

| Maya2014 a răspuns (pentru Evolution):

Cel mai important e sa fii sigura si de cuplu, cat de solid e.Un copil este o responsabilitate mare, dar foarte frumoasa.De multe ori aud fete/ care spun: 'Decat sa-mi distruga viata un plod, sa-l aud ca urla si trebuie sa stau dupa fundul lui, mai bine nu fac niciodata'. E dureros sa auzi asta, mai ales ca unele femei isi doresc si nu pot avea sau unele care au posibilitate din toate puntele de vedere, fac avorturi peste avorturi.Nu ma refer la pustoaice ci chiar la cele de peste 25 de ani. Cum sa-si murdareasca ele mainele scamband pampersi si mai ales sa-i auda plangand.

| Evolution a răspuns:

Nu are rost sa te mai complici atat pentru altele, iti vezi de viata ta si traiesti asa cum vrei fara sa te mai intereseze de cei in jur, ca nu are sens.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Eu zic ca viata de cuplu da, se schimba, avand un copil nu mai poti pleca in cuplu, plecati in 3 si nu veti face aceleasi lucruri ca in 2, nu va mai gestionati banii doar pentru voi. Imi doresc copii si nu consider ca lucrurile mentionate mai sus sunt un impediment, consider ca toti vom trece prin asta insa e bine sa traim si in 2. Legat de faza cu amanta, am auzit si eu ca barbatii isi fac amante fie ca sotiile sunt prea extenuate si le scade libidoul, fie ca se uratesc dupa sarcina si nu ii mai atrag fizic, fie ca nu mai e atmosfera aceea ca in viata in 2 si acum "nevasta miroase a ceapa prajita", adica nu se mai ingrijeste fiindca nu mai are timp de ea cand are copii/copil... Cum ai spus si tu, tine si de gandirea fiecaruia, eu una consider ca nu exista barbat care nu a inselat macar o data in viata. Ce barbat (mai ales trecut de 30 de ani) zice ca nu a inselat nici o data inseamna ca minte! Stii tu? Aici sunt 2 categorii: cei ce o fac si recunosc si cei ce o fac, dar nu recunosc! laughing)) Sper ca ai inteles. Te pup

| Maya2014 a răspuns (pentru NoName0x0):

Da,dar sa stii ca uneori un copil uneste si dragostea infloreste.Pana la urma sunt rodul deagostei (ma refer strict la cuplurile care si-au dorit asta). Responsabilitatea e mare dar te ambitioneaza.Iesirile in 3 nu sunt deloc neplacute.E frumos cand simti ca un sufletel depinde de tine si tu ai satisfactia ca vei face tot ce e posibil sa-i oferi o viata frumoasa.Cei care insala o fac pentru ca asa e natura lor.Acum depinde de fiecare cum percepe viata in 3.Sunt si cazuri izolate. Poate eu gandesc altfel pentru ca viata mea e la fel ca inainte, cu schimbari minore.Un copil e o minune si crede-ma ca atunci cand zambeste uiti de orice problema.Repet,e doar parerea mea.

| NoName0x0 a răspuns (pentru Maya2014):

Sunt de accord cu tine! Insa eu am raspuns strict la intrebarea ta "de ce cred unii ca un copil influenteaza negativ", am dat de inteles asta prin " Imi doresc copii si nu consider ca lucrurile mentionate mai sus sunt un impediment, consider ca toti vom trece prin asta insa e bine sa traim si in 2. " nu mi.am exprimat opinia despre cum e sa ai un copil.

| Maya2014 a răspuns (pentru NoName0x0):

Te rog nu o lua in nume de rau.Nu a fost intentia mea sa te combat pentru ca am inteles perfect ce ai vrut sa zici.Am zis la modul general si intr-un fel ti-am impartasit din mica mea experienta de inceput. Avand in vedere ca-ti doresti copii, sper sa nu cazi in plasa celor care abereaza extrem.

| NoName0x0 a răspuns (pentru Maya2014):

Nuu, nu am luat.o in nume de rau, stai linistita, incerca sa iti explic sa nu o iei tu in nume de rau fiindca indiferent de "rele" copii sunt comori care te ajuta sa treci peste orice. Mersii oricum. Si nu ma iau dupa unul si altul. Imi doresc copii si voi avea cand voi fi pregatita! Oricum, sa iti traiasca fetita si sa te bucuri de ea!

| Maya2014 a răspuns (pentru NoName0x0):

Multumesc frumos!

| piticelm a răspuns:

Un copil este cel mai frumos dar posibil.