| anonim_4396 a întrebat:

Acum 2 zile am aflat ca mama il înșeală pe tata cu un bărbat (căsătorit cu 2 copii si pe care il stiu si eu si taica-miu), fără ca ea sa stie. Maica-mea întotdeauna s-a plâns că tata nu o iubește (el fiind o fire mai retrasa, care nu-si exprimă afecțiunea; nici eu nu sunt foarte apropiată de el, dar ne intelegem destul de bine). Stiu ca nu sunt in pozitie sa o judec pe mama, dar întrucât părinții mei sunt căsătoriți de vreo 20 de ani, cred ca ar fi trebuit să se despartă acum mult timp.
Cu ceva timp in urma, mama a început să se poarte ciudat: își ferea telefonul cand treceam pe lângă ea, pleca din camera ca sa raspunda la unele apeluri, își ștergea mesajele din telefon. Vineri seara am intrat pe contul ei de Facebook si am citit conversatia dintre ea și acel bărbat înainte ca ea sa o șteargă si am fost surprinsă. Nu am fost însă convinsă de cele citite si am incercat sa dorm. Zilele astea am citit multe articole si păreri ale altor persoane, iar de cele mai multe ori sfaturile lor pentru cei aflați în aceeasi situatie ca mine au fost sa nu se bage între părinți că e viata lor. Cat timp mama nu a fost acasa sambata, a fost destul de usor sa fiu neutră, plus ca nu eram sigura ca mama si acel tip au o relatie, insa cand s-a întors de la serviciu am simtit un val de dispreț pe care am incercat sa-l ignor. Seara am intrat iar pe contul ei si, din păcate, mi-au fost confirmate temerile.
Am o stare foarte proasta si nu pot sa ma concentrez sa fac ceva. Am 15 ani si mi-e tare frică ca nu ma voi putea face fata lucrurilor la scoala din această cauză. Nu am cu cine sa vorbesc. nu am alți frați si mi-e rusine sa le spun prietenilor mei. M-am gandit sa cer ajutorul psihologului școlii, însă mi-e frică de reacția acestuia, plus ca voi atrage atenția prietenilor, lipsind in timpul pauzelor.
(Multumesc anticipat si imi cer iertare pentru greselile gramaticale)

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Hmmm... ciudată chestie, ca o mamă să-și ferească telefonul de propriul copil.
Eu nu m-am gândit niciodată la așa ceva. Nu îl ascund nici față de soață. (și asta era să mă coste, că a surprins întâmplător ceva și a interpretat greșit - din fericire a reușit să aibă încredere în mine și să treacă peste)
Nu te va ajuta să vorbești cu ea. Pe de altă parte, te-ai gândit că poate are și ea dreptul la câteva clipe de fericire, chiar dacă trebuie să le fure din viața de familie? Dacă tu ai avea nevoie de afecțiune și ai găsi-o doar în afara familiei, crezi că ea s-ar opune? Încearcă să vezi lucrurile și din poziția ei!

| CosminCD a răspuns:

Salut! Înțeleg că e o situație dificilă. Ești tânără, nu cred că poți tu schimba lucrurile. Lucrurile acestea clar te afectează și trebuie să fii conștientă că ar fi bine să vorbești cu cineva avizat (să-ți ofere niște sfaturi). Dacă îți e greu să discuți cu psihologul școlii, mergi la alt psihoterapeut de cuplu și familie. Acum, e adevărat...nu putem judeca pe nimeni pentru alegerile pe care le face. Ceea ce face nu e corect. E viața și alegerea ei. Tu trebuie să îți vezi de treabă, de învățat, de școală și să încerci să privești înainte. Știu că e greu, dar tu ai o viață înainte și trebuie să te formezi, să te dezvolți. Poate că, pregătită psihică, vei putea într-o ocazie să stai de vorbă cu ea. Eu îți urez să ai grijă de tine și succes în tot ce ai de făcut!

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Trebuie să vorbești cu mama ta!

| Sunet27 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta despre asta, spune-i sa te inteleaga si sa faca ceva care va fi bine pentru amandoua.