| MARGARETA199734 a întrebat:

Acum 3 luni am trecut printr-o perioada urâta Din cauza problemelor care le am in familie si maiales cu mama am intrat intr-o depresie urâta, cu toate ca am o relație de aproape 3 ani., in acea perioada cam o luna ma simpteam aiurea nici eu nu mai înțelegeam ce se întâmpla cu mine, ma simțeam rece fata de el, aveam zile in care ma gândeam numai sa ma despărțeam de el, nu mai simțeam acea caldura sufleteasca fata de el, nu mai stiam daca i-l iubesc sau nu, plângeam fara sa vreau cand eram cu el era relativ bine cand veneam casa imi lipsea imi era dor de el slava Domnului acum 90% mi-am revenit sunt ok!
Este normal ca atunci cand ai o depresie sa te simpti asa, vouă vi sa întâmplat?

2 răspunsuri:
| Rebecca123 a răspuns:

Depresia este o afectiune medicala serioasa care poate influenta in mod negativ starea, gandirea si comportamentul. Depresia se manifesta prin diverse simptome, dar cel mai des intalnite sunt un sentiment profund de tristete si pierderea marcanta a interesului fata de orice fel de activitati.Este bine ca ai reusit sa treci peste pentru ca de obicei, depresiile se trateaza la psiholog.Dar cand ai un sprijin moral, mai bine zis pe cineva alaturi, poti trece peste si fara ajutorul unui specialist daca depresia nu este la un stadiu asa de avansat incat sa ajungi la psiholog. Oricine trece prin momente grele si asa este viata si trebuie sa o acceptam ca nu este toata roz trebuie sa, sarim si peste obstacole si important este sa nu cedam atat fizic cat si psihic.

| EmanuelKant a răspuns:

Pai este clar, se cheama depresie, dar nu e bine sa te inchizi in tine in cazurile astea ci sa ai pe cineva cu care sa discuti, de exemplu prietenul tau.