| zuzuliciouss a întrebat:

Ai simtit vreodata ca vrei sa te schimbi in absolut totul : comportament fata de "prieteni", etc. Ai reusit, sa faci ceea ce tiai propus? Sau esti de parere ca, caracterul nu se poate schimba?

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Caracterul se poate schimba, insa temperamentul niciodata. Ori, temperamentul este esenta noastra, are legatura cu sangele conform teoriei lui Hypocrate.Sangvinici sau melancolici cum ne-am nascut asa ramanem. E un blestem geneticwinking

| Luori a răspuns:

Sunt sigura ca abia te poti schimba pe tine, si ca sa nu te amagesti singur/a, mai bine nu incerci sa ii schimbi pe ceilalti din jurul tau.
Eu nu am vrut sa ma schimb, insa imprejurarile, intamplarile, timpul, oamenii, prin ce am trecut si prin ce trec, ma schimbat fata de familie, fata de prieteni, fata de TOT.
Se spune ca totul este trecator, insa nu este asa; nu totul happy
Imi place sa cred ca sunt ca o trestie :" ma voi indoi, dar nu ma voi rupe! "

| Meryem027 a răspuns:

Nu, n-am simtit nevoie sa ma schimb, sa-mi schimb comportamentul fata de prietenii, familie etc. Consider ca m-am purtat asa cum a trebuit, chiar daca uneori am cedat nervilor, asta nu inseamna ca a fost nevoie de schimbarea caracterului.De obicei ce-mi propun, obtin. Din punctul asta de vedere, ma consider o persoana optimista si increzatoare in propriile forte.Caracterul se poate schimba, totul e sa vrei. Daca vrei, reusesti(cu mai mult sau mai putin efort, asta depinde). Nu exista nu pot, exista nu vreau.Si cu asta am spus cam totul.Numai bine!

| KiddFaraSentimente a răspuns:

Servus. big hug
Am simtit ca vreau sa schimb ceva, nu chiar totul doar ceva. straight face
Eram prea timida, prea naiva si toti ma luau la misto. tongue
Si da, am reusit, am devenit mai tupeista, mai rebela, mai sociabila. happy
Sunt de parere ca (virgula) caracterul se poate schimba, dar nu intru totul.hee hee
Ciao. kiss

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Da, am simtit camdva nevoia de a ma schimba si am reusit. Ma simteam bine, ma simtea eu, ma simteam libera. Dar i-am luat prin surprindere pe toti cu noul meu caracter, devenisem "insuportabila" pentru toti asa ca am hotarat sa-mi sacrific felul de a fi, sa renunt la a fi EU pentru a avea o falsa personalitate care sa-i multumeasca pe cei din jur si acum regret asta.
Sa nu faci asta niciodata! Daca vrei sa te schimbi, sa fi altfel, pune-te impotriva tuturor daca e nevoie si fi cea ce vrei tu!

| UnCorazonLocoooo a răspuns:

Candva *

| Nastia a răspuns:

Caracterul se poate schimba doar daca iti doresti asta din tot sufletul tau. orice e posibil cu multa ambitie si putina nebunie.

| ionik_1763 a răspuns:

Da mereu am vrut astaAm vrut sa ma port cu prietenii cum se poarta ei cu mine...si mereu zic ca o sa incerc dar chiar nu pot...imi propun asta si cand ajung la momentul respectiv uit cu totul.Si m-am hotarat sa ma schimb doar cu persoanele care merita.Chestia ciudata este ca m-am schimbat intr'un timp fara sa realizez.Deci parerea mea e ca totul vine de la sine si atunci cand se va intampla nu vei realiza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, niciodata.Mereu am stiut ca trebuie sa fiu eu insami pentru a fi cu inima impacata. Pot face in asa fel incat sa ma inteleg cu toata lumea(am"armele"mele de"protectie"). Nu trebuie sa te schimbi pentru a fi pe plac cuiva, doar sa stii sa"le faci pe plac"fara sa fii in vreun fel afectata de propriul comportament(daca din fire esti si glumeata e si mai ok).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca crezi ca e o schimbare spre bine, fa-o! Caracterul este felul in care oamenii se raporteaza la valori ca binele, raul, munca etc. iar felul in care te raportezi la aceste valori se schimba de-a lungul vietii. Se considera ca educatia nu mai tine doar,, cei 7 ani de acasa", oamenii evolueaza pe parcursul intregii vieti iar caracterul se modeleaza odata cu trecerea timpului. Ca sa reusesti trebuie doar sa fii constanta in comportamente, altfel vor fi considerate doar toane. Ai putea fi mai explicita, ce vrei sa schimbi?

| edy24 a răspuns:

Ba da... se poate. trebuie sa ai vointa... si reusesti orice.