| Andyandre13 a întrebat:

Ajutor.
Îmi doream mult o casa, plecata de 4 ani,mergeam cu speranța asta.
În agust am vrut sa mor.
Am și ajuns în impasul de a o face.
Ce credeți, da am făcut-o într-un mod atat de îngrozitor.
Povestea mea începe cam asa, o fac mai pe scurt sa îmi spuneți voi unde am greșit și ce speranțe sa am sa lupt, da vreau sa lupt mai departe.
În agust am ajuns acasă, nu pot zice casa unde nu sunt 2 persoane care sa tragă împreună.
Eu am fost abandonata, făcută din flori, iar mama a cunoscut pe altcineva, în care au rezultat 4 frați...iar acest altcineva nu poate fi om, care abuzează, un alcoolic fumător etc.
Sa stai cu o asemenea persoane e îngrozitor, mai îngrozitor ca nici în ziua de azi nu a terminat cu viciile lui, mereu ii zic lui mama ce educație le da el.
Am vrut sa cumpăr o casa, dar am avut probleme cu actele, propietara trebuia sa aștepte 2 săptămâni, pana ce ii ieșeau actele iar eu aveam probleme cu buletinul.
Presiunea simțită în acel moment de rude,m-a afectat mult, am renunțat.
Văzând cum mama și matusamea se luau la cearta,nu am mai rezistat și cu gândul ca trebuia sa plec iar in afara și cu gândul ca o las pe mama cu acea persoana, prea multa durere nu mai conștientizăm nimic,ma saturasem de toate nu mai voiam sa aud și ce am făcut mai mult rău am făcut.
M-am aruncat intr-o fântână.
Ajunsa acolo jos, am început sa strig după ajutor, printr-o minune m-au putut scoate de acolo. Mama a început sa tipe, eu de jos țipam la ea ca să o termine, ca ies de jos și ca da Dumnezeu e mare.
Dumnezeu mulțumesc lui ca sunt încă in viata, după mătușa a chemat salvarea, am ajuns la psihiatrie aici mi-a zis ca am depresie severa, am stat 2 săptămâni, nu știam cum sa ies de acolo cât mai repede eu le ziceam ca sunt bine,dar numai inima mea știa,ce știa tot acasă la matusamea am ajuns. Aici m-am mai întâlnit cu mama,greu stand în picioare și ca da sunt tare,aici la matusamea eu vedem ca nu sunt binevenita, intr-o seara eram in aceeasi camera
vorbind doar,mi-a zis ca mai bine ma lua naiba,mai bine nu eram.
Sí-a cerut scuze,dar eu nu o pot uita, forma cum mi-a zis-o ma dezamăgit.
Trebuia sa plec, despartirele îs cele mai durerose, mama s-a întors acolo din nou.
Eu am plecat.
Ajunsa aici ...nu mai puteam lucra, nu mai puteam sta în picioare,am renunțat la toate locurile de munca, nici singura nu mai rezistam sa stau,m-am mutat la o alta mătușa, ea ma sprijină îmi tot zice,ca casa pe care voiam nu a fost sa fie pentru mine.
Mama ma tot suna si plânge ca a luat-o dorul de mine,ca ea vrea sa plece,da unde sa plece, unde,când eu în plecata,ca nu mai poate sta acolo.
Eu aici nu ma simt bine.
Simt ca nu sunt bine,ca nu am chef de mai nimic,fără speranțe.
Am luat-o din nou în drum de a lua o casa,în același sat dar acum eu nu știu ce o sa se întâmple, măcar acum sa știe sigur ca are un loc unde dormi,unde sa pună capul linistia,pana la urma sa facă ce vrea,eu am înțeles ca nu pot nici sa ii impun sa se mute,ca nu e un pui de floare,dar e prea multa suferință.
Sa stai mereu cu grija,cu grija de ceea ce se poate întâmpla trăind în continuare cu asemenea om.
Greu dar am și învață multe, sa nu îmi mai pun viata în pericol indiferent de ceea ce voi mai da in viata, sa nu mai pun la suflet totul,sa iau mai cu calm și răbdare lucrurile și sa tac din gura ca lumea e foarte invidioasa.
Sa nu ma mai plang și de voi mai realiza ceva sa tac din gura,ca îți ei casa,mașina indiferent, ce taci din gura,cu ce îl încălzești pe acea persoana zicându-i de ceea ce ai făcut, mai multa ura atragi și energie negativa,îs multe.
Eu nu știu ce o sa ma fac eu,cum sa lupt eu mai departe, poate știind ca mama o va termina cu el asta ma va ajuta sa ies din bula asta neagra, oricum când rezolvi unele probleme vin altele.
Când zic probleme, pot fi alte și mai grave, dar eu asta o vad ca pe o problema.
Voi ce sfaturi îmi puteți oferi?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Cineva spunea cam așa: daca nu poți alerga, mergi. Daca nu poți merge, tiraste-te. Dar nu te opri nicidecum din alergare. Mergi înainte cu viața asta care e cruda uneori. Ai un vis. De a avea casa ta. Nu renunța nicidecum la el. Mergi înainte pentru realizarea lui. Lasă toate deoparte, tot ce te poate distrage de la asta. Nu mai baga in seama ce zic unii și alții. Ești pe cont propriu, e propria ta viață în joc. Și faptul că dacă îți iei casa o poti ajuta așa și pe mama ta, asta e ceva.
Deci, mergi înainte. Chiar daca e nevoie sa te tirasti. Curaj! Poți să o faci, poți să îți atingi visul!

| Andyandre13 explică (pentru cristi202):

Mulțumesc din inima,toate ce mi s au întâmplat, asa a fost sa fie, trebuie sa ma accept,și sa accept trecutul.
Sa pun preț mai mult pe mine,adevărul e ca m-am infudat în munca mult cu gândul s-a pot cumpăra ceva,pentru liniștea mamei, și a mea
Lucram mai tot timpul, nu am băgat de seama și uite unde am ajuns
Acum nu lucrez, și a trecut asa repede timpul dar nu am renunțat încă
Mulțumesc, sa știi ca îmi aduc aminte de vorbele care mi le-ai scris, când vorbesc cu mama la fel ii zic, tiraste-te.
Mulțumesc pentru tot am făcut chiar și o captura, sa îl am salvat în telefon
Dumnezeu sa aibă grija de tine.

| cristi202 a răspuns (pentru Andyandre13):

Cu mare drag!
Mă bucur că am putut sa îți fiu de folos!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iarta-ma dar nu esti coerenta si nu am inteles mare lucru. ba spui aici, ba spui ca esti plecata, ba revii ...chiar nu stiu ce vrei sa ne spui si ce anume doresti de la noi.

Ia de reciteste textul si re-editeaza-l, ca sa putem intelege ce ti s-a intamplat, cine te-a abuzat, cum anume te-a abuzat, unde esti localizata acum si ce doresti sa faci. Poate ne spui si ce varsta ai, ca nu pot ghici daca esti sau nu minora...

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand nu ai nici un drept sa-i ceri mamei tale sa se desparta de barbatul pe care ea il iubeste!

Daca esti majora, ia-ti valiza si pleaca in lume, sa-ti faci singura viata care iti place asa cum iti place, ca la varsta asta mama ta nu mai are datoria sa te tina in casa ei si nici sa faca ce vrei tu.

Nu-ti place de casa ei si de prietenii sau iubitul mamei, este problema ta, dar mama ta nu este obligata sa-si distruga fericirea si iubirea, fiindca tu nu-i suporti iubitul!

Move on fetita, ca esti destul de mare sa te intretii singura si sa stai cu cine vrei!

| Andyandre13 explică (pentru Violleta2022):

Din iubire și fericire am sa vad eu unde ajunge,când un bărbat lovește o femeie pentru mine nu se mai numește bărbat,iar eu nu îl pot numi tata
Sunt încă in viata (îl pot lua ca un semn de sus )
Eu nu despart pe nimeni,nici mamei nu cred ca i ar conveni sa stau cu unul care se întrece la toate, poate privi (eu am ajuns în impactul ca nu mai puteam privi )
Nu știu unde o sa ajung, da am sa lupt în continuare, pentru ea și mine
Știu ca nu sunt responsabila pentru viata ei, de alegerile ei, dar asta nu e viata
Dumnezeu o sa aibă grija de toate
Dar poți claca fără sa îți mai dai seama, indiferent de cât de puternica ești
Fiecare avem povesti
Am sa le scot eu la capăt, mai greu am sa m-a târăsc

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andyandre13):

Mai femei tu nu ai priceput nimic!
Tu esti reponsabila DOAR pentru sanatatea si fericirea ta si te sfatuiesc sa pleci de acolo, daca nu-ti convine casa mamei, barbatul ei si problemele lor.

Apoi, tu NU ai nici un drept pe lumea asta sa-i spui lui maica-ta ce este bine sau rau pentru ea, sa o desparti sau sa comentezi ce vrei tu, odata ce femeia aia accepta de buna voie si nesilita de nimeni sa stea in acele conditii.

Vezi-ti DOAR de viata ta si mai lasa-i pe alti in pace, ca legal si moral nu ai voie sa te implici in viata altora.