| Aleluiaba a întrebat:

Am 12 ani si sufar foarte mult. Pe cand eu aveam numai 5 anisori, tatal meu a plecat in Italia. Chestia e ca nu singur si cu "amanta lui" ca sa zic asa pe care o avea de cand aveam eu 2 ani. A plecat si a lasat-o pe mama singura cu mine in casa. In tot acest timp mama era derutata complet si, m-a dus la bunica mea care ma creste si in ziua de azi. Cand aveam 7 ani, tatal meu a venit acasa incarcat cu cadouri pentru mine si mama. Mama la intampinat cum se cuvine si dupa ce eu m-am dus la culcare (de fapt ascultam pe la usa), si auzeam cum mama ii cerea explicatii. La varsta de 9 ani s-a facut divortul!crying am plans mult dar imi trecusem. Eu stateam la bunica mea. Dupa 2 ani mama s-a casatorit iar tata a facut o fetita. Bunica si mama imi interzic ca sa o vad pe sora mea in varsta de 2 ani. Mama face reprosiuri la adresa tatalui meu si tata la fel cateodata. Nu il suport pe tatal meu vitreg. Uneori vreau sa viseaz cum ar fi daca mama si tata se vor impaca! crying. Ii iubesc mult, dar stiu ca nu mai am ce face!

Răspuns Câştigător
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Scumpa mea povestea ta m-a pus pe ganduri!sadImi pare foarte rau pentru tinesadStiu prin ce treci.Am si eu o prietena care a patit cam acelasi lucru sad
Din pacate nu ai incotro sadTrebuie sa accepti ca parintii tai nu se vor mai impaca niciodatasadU inca nu ai cum sa intelegi despre ce e vorbasadGandeste-te in felul urmator: U ai mai putea sta langa un om dupa ce te-a lasat in cele mai grele momente? Ai putea sa ierti si sa o iei de la capat cu cineva pe care nu il mai iubesti?sadIntelege-o si pe mama ta.kiss
De impacat sigur nu se vor mai impaca, dar eu zic sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui in felul urmator: '' Mama eu stiu ca nu te vei mai impaca cu tata, dar macar sa il vad lasa-ma. E tatal meu si asa cum tin la tine tin si la el''
Mama ta nu trebuie sa iti interzica sa il vezi pe el si pe surioara ta.Macar odata pe luna sa te lase sa te duci la el.
Incearca sa te intelegi cat mai bine cu noul sot al mamei happyChiar daca relatia dintre voi nu este una buna incearca u sa faci primul paswinkingCu timpul vei ajunge sa ti si la elbig grin
Sa ai grija de tine si sa nu mai fi trista!kissGandeste-te ac totul o sa fie bine!love struck

16 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

TRist dar adevarat, durerea cea mai mare in astfel de povesti se rasfrange asupra copilului care nu poate sa iubesca unidirectional. Pacat ca cei mari nu vad problema decat din punctul lor de vedere. Stiu pentru mama ta a fost socnt si greu, dar ar trebui sa te lase sa ti legatura cu el e tatal tau totusi.

| mami a răspuns:

Sfatul meu este sa iti deschizi cu mare incredere sufletzelul tau psiholoagei sau psihologului de la scoala, povesteste-i tot ce te apasa si ai sa vezi cat de usurat va fi sufletzelul tau dupa discutzie, poate te ajuta sa treci mai usor peste socurile astea si gaseste o solutie favorabila tie

| dani9354 a răspuns:

Foarte trisa povestea ta incearca sa intelegi situatia si sa te rogi la Dumnezeu si el o sa-ti arate drumul bun.

| wdsasd a răspuns:

Foarte nasol`
trebuie sa incerci sa te resemnezi si incearca sa fii mai buna si cu mama ta si cu tatal tau si cum tata si mama ta vitrega chit ca te prefaci iar astfel nu o sa ai treaba si in plus nu esti singura sa stii ca 80% din prietenii mei au parinti vitregi si eu am.cum ti am spus incearca sa te pui bine cu toti chit ca te prefaci sa vezi cat succes vei avea

| LiLlYAnNe a răspuns:

Trista poveste...sadDar eu cred ca e mai bine sa faci cum iti spune Katya.

| GnnAndra a răspuns:

Ar trebui ca mama ta sa inteleaga ca nu are nici un drept sa iti interzica sa il vezi pe tatal tau natural.Cred ca in locul tau as fi rece cu mama si bunica pana m-ar lasa sa il vad pe tatal meu. La urma urmei toti gresim iar tatal tau daca a parasit-o pemama ta nu inseamna ca nu te iubeste. Sau ai incerca sa faci ceva intentionat. adica sa plangi sa vada ca tusuferi si sa ii spui ca daca ar vrea numai binele pentru tine atunci ar trebui sa te lase sa iti vezi tatal. Daca cineva e cum e nu trebuie sa fi ca el.Sau ceva de genu.Chiar imi pare rau de situatia ta sad. iti urez succes si noroc in vederea tatalui tau.Si daca o sa reusesti sa ne anunti. M-as bucura pentru tine :-X

| Rina_2681 a răspuns:

E trist dar nu trebuie sati perzi niciodata increderea in tine si trebuie sa mergi mai departe. Daca sa intinplat asa deci asa Dumnezeu a facut pentru tine. Daca azi plingi mine vei ride cu siguranta.Viata e plina de urcusuri si coborisuri.Fii tare!

| Aleluiaba explică:

Multumesc mult!

| Aleluiaba explică:

Vai deci va multumesc super mult pentru tot! Mama ma lasa sa il vad pe data :X:X:Xlove struck. Ma vad cu el de 6 ori pe luna daca nu chiar mai mult :X:X:X. Dar pe sora mea nu crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

sad...imi pare foarte rau pentru tine.Sunt multe astfel de cazuri.Incearca sa-l ignori pe cat posibil pe tatal tau vitreg si vorbeste mult cu tatal tau la telefon, pe messenger, cere-i sfaturi, ajutor, roaga-l sa-ti trimita poze cu sora ta si poate vei suferi mai putinwinking. Si ignora-l pe tatal tau vitreg:lasa-l sa voarbeasca singur(nu-l asculta) pana se saturalaughing, poate-ti va da pacewinking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ii iubesti? sau ii urasti? daca ii urasti hai sa te ajut.ai ca parinti doua jigodii odioase. unul a plecat cu o curva cealalta te-a lasat la mama ei sa te creasca ca era cuminte tare. daca ii iunesti, sunt parintii tai, si te iubesc si ei nespus de mult ca de aia te-au parasit.stiu sunt dur, simi pare rau, dar tu ii vei judeca la fel cand vei fi mare si le vei cere socoteala, ce au facut cu viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu trec prin acelasi lucru, deci stiu ce simti. Dar am numai 9 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Katya are dreptate stiu cum e si parintii mei sunt despartiti si eu sunt in Italia cu mama mea si tatal meu vitreg care nu pot sa zic ca nu e bun cu mine dar stii cum il simti nu-l simti tatal tau il simti ca un strain dar tu trebuie sa mergi inainte si sa lasi trecutul in spane nu-l baga in seama daca tatal tau vitreg te enerveaza. Uita-te pe sus prefate ca nu-l auzi dar sa nu faci asa tot timpul pentru ca dupa se poate ajunge la alte lucrusri si nu vrem.Asa-i?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai fratilor ce tot aveti cu mine de-mi dati atata stupid? Ce anume nu va convine la raspunsurile mele? Cei care mi-ati dat va invit sa raspundeti, fara certuri, fara intors favor(in cazul meu, pentru ca nu-s razbunatoare)ce anume e stupid...eu incerc sa raspund cat mai bine, sa ajut cat mai mult si nu vreau nimic in schimb, iar voi ma "recompensati" cu Stupid? Pai, ok, MULTUMESC FRUMOS!

| alealexuta a răspuns:

..Foarte trista povestea..Esti o scumpa..lasa totul sa treaca lasa-l pe tatal tau vitreg pana va realiza ca a greasit si ca nu mai are ce sa faca.happy

| ursulet0 a răspuns:

MAI! uite situatia ta este asemea ca a mea daca vrei sa ne consultam am2, cu mare placere, scumpa![ale. looz]ar fi bine sa stai linistita, u ai avut mamika eu nu, tot asa a plecat...eu as fi fosttt ff fericita daca aveam mama langa mine. te pup, ai grija de tine.