| aimON a întrebat:

Am 12 ani si sufar foarte mult. Pe cand eu aveam numai 5 anisori, tatal meu a plecat in Italia. Chestia e ca nu singur si cu "amanta lui" ca sa zic asa pe care o avea de cand aveam eu 2 ani. A plecat si a lasat-o pe mama singura cu mine in casa. In tot acest timp mama era derutata complet si, m-a dus la bunica mea care ma creste si in ziua de azi. Cand aveam 7 ani, tatal meu a venit acasa incarcat cu cadouri pentru mine si mama. Mama la intampinat cum se cuvine si dupa ce eu m-am dus la culcare (de fapt ascultam pe la usa), si auzeam cum mama ii cerea explicatii. La varsta de 9 ani s-a facut divortul! crying am plans mult dar imi trecusem. Eu stateam la bunica mea. Dupa 2 ani mama s-a casatorit iar tata a facut o fetita. Bunica si mama imi interzic ca sa o vad pe sora mea in varsta de 2 ani. Mama face reprosiuri la adresa tatalui meu si tata la fel cateodata. Nu il suport pe tatal meu vitreg. Uneori vreau sa viseaz cum ar fi daca mama si tata se vor impaca! crying. Ii iubesc mult, dar stiu ca nu mai am ce face! Multumesc din tot sufletul!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta, cerd ca ti-e greu. Dar musiq are dreptate, o sa intelegi mai multe cand o sa cresti si o sa ai varsta mamei tale.

| noi3 a răspuns:

Fii barbata, Zoe! [e o replica]
pe bune, zicand, nu ai ce face.
decat sa te plangi mai bine zambesti.
si stiu cum e sa nu ai ambii parinti.

always look on the bright side of life happy

ai grija de tine.

| XDead a răspuns:

Ai tot dreptul sa-ti vezi sora daca asta vrei! Poti incerca sa vorbesti cu mama si cu tatal tau, o cale de impacare poate nu va fi insa le poti spune ce te deranjeaza! Nu ai spus de ce nu-l suporti pe tatal tau vitreg.

| MissBeer a răspuns:

Explica-le ca surioara ta nu are nicio vina, iar tu ai dreptul sa o vezi daca vrei... Mama ta nu te-a intrebat daca esti de acord macar un pic cu casatoria ei? Banuiesc ca nu, deci ti-a distrus destul viata, ar putea sa te lase sa fi fericit alaturi de surioara ta. de asemenea, ai 12 ani, poti hotari cu cine stai, daca vrei ii poti spune tatalui tau ca vrei sa stai cu el si sa o vizitezi pe mama ta cand vrei. Cand parintii sunt despartiti, copilul sta la amandoi parinti, mai mult sau mai putin, depinzand de preferinta copilului. Trebuie sa ai o discutie cu mama ta in care sa-i spui ca nu esti fericit, si ca ai dreptul la asta. Bafta, daca mai ai nevoie de sfaturi, poti sa-mi dai un mesaj privat.

| Aanyaa a răspuns:

Intradevar, tu ca si copil nu prea ai ce face. Imi pare foarte rau pentru tinesad>big grin

| isabell22 a răspuns:

Parerea mea ca trebuie sa fii alaturi de mama ta, si eu am trecut prin astea, poate ei nu mai sunt fericiti impreuna si fiecare trebuie sa o ia pe drumul lui, chiar daca au o varsta trebuie sa fie si ei fericiti sa se gadeasca la ei, chiar daca au un copil si asta mereu ii va lega.Eu ii dau dreptate mamei tale, e bine ca a avut puterea de a mai sta alaturi de alt barbat si nu a stat sa sufere dupa tatal tau.Ai sa intelegi mai tarziu lucrurile astea si poate ai sa-i dai si tu dreptate mamei tale.Gandeste-te ca ea a fost cea inselata si e normal sa nu se simta bine atunci cand tatal tau vrea sa te apropie de femeia cu care a inselat-o atatia ani.E mai bine sa pastrezi distanta fata de nevasta si copilul tatalui tau, altfel mama ta va avea de suferit vazand ca esti de acord cu situatia de fata, practic ai da acceptul acelor persoane de a intra in viata ta.Am trecut prin aceeasi situatie de de la varsta de 15 ani, nu intelegeam lucrurile astea, dar acum vad altfel situatia si imi pare rau ca mi-a luat atat sa deschid ochii.pe "sora mea" nu am cunoscut-o niciodata si nici nu imi doresc, imi este indiferenta,o straina,iar cu asa zisa "mama vitrega" pastrez distanta,asta nu este femeia avand in vedere ca din cauza ei s-au despartit ai tai si pe langa asta ai suferit si tu. Fiecare se gandeste la el, restul nu mai conteaza.(relatia cu tatal meu practic nu mai exista, desi inainte eram f. apropiata de el, stii vb aia OCHII CARE NU SE VAD SE UITA si omu se schimba cu timpu.Trebuie sa treci peste, gandeste-te la familia care o ai acum si pe barbatul de langa mama ta, respecta-l pentru ca o iubeste pe mama ta. P.S. INCEARCA SA II ARATI MAMEI TALE CE ESTE TOTUL PENTRU TINE SI CA ESTI ALATURI DE EA.(barbatul tot barbat ramane-iresponsabil)

| Raulll_9372 a răspuns:

Foarte interesnt...si trist straight faceAsta'i viata!