| DexOnline a întrebat:

Am 14 ani iar mama mea este foarte enervanta, nu vrea sa ma lase sa ma îmbrac singur. Nu este vorba despre faptul ca nu ma îmbrac potrivit sau ca nu sunt bine îmbrăcat pentru vreme, dar pur si simplu ea s-a obișnuit sa imi tot controleze viata ca si cum as fi un copil mic... Vreau sa ma îmbrac cum îmi place si nu sa îmi tot pregătească ea zilnic hainele. Ce sa ii spun sau ce sa fac ca sa o conving sa înceteze?

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Eu zic sa te bucuri ca ești pentru Cineva atat de important. Mai înainte era cineva care se plangea ca mama nu-i lasase nimic de mancare... Ce importanta are cu ce te îmbraci, daca in esenta esti tot tu? Ai 14 anisori, ea te iubeste si vrea sa te ajute, sa vezi ca valorezi enorm pentru ea si nu uita, cand ea va dispărea, viata ta va fi trista! Vorbeste frumos cu ea si zi-i ca ti-ar placea ca ea sa se odihnească mai mult si tu sa-ți faci unele lucruri singur fiindcă esti băiețel mare acum. Tot ce mama atinge e aur! Numai bine!

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cand e bine dispusă spune-i ca apreciezi toată munca pe care o face pentru tine și că sti ca nu e ușor să facă acest lucru, apoi ii spui ca vrei sa o ajuți în această privință și că tu vrei ca unele lucruri să le faci tu, de exemplu să îți alegi singur hainele. Ii explici ca vrei sa faci aceasta pentru ca te ajuta sa te maturizezi prin deciziile care le iei și să accepți responsabilitati mai mari în timp. Dar vorbește cu blândețe și respect profund.

| Crackman a răspuns:

Ii este frica ca intr - o zi nu o sa mai nev de ea si nu mai are un rost

| Nilsson a răspuns:

Incearca sa ii explici frumos ca te deranjeaza acest lucru, conflictele nu aduc nimic bun.
Ai putea sa ii spui ca faptul ca te controleaza te va invata prost la maturitate si o sa fii obisnuit sa ti se pregateasca mereu hainele.
Nu o sa se schimbe ea din prima zi, dar daca ii zici cu calm de fiecare data o sa inteleaga la un moment dat.