| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si 7 luni si sunt insarcinata in 3 luni si 2 saptamani, am stiut de la inceput ca sunt insarcinata si am vb cu iubitul meu cu 5 ani mai mare si impreuna cu el am luat decizia sa pastram copilul, si ai meu nu stiu si nici nu o sa le zic pana nu fac macar 5 luni de sarcina pentru a nu ma obliga sa fac un avort atunci nu am cum sa mai avortez. Am o rugaminte la toti cei care imi citesc mesajul : dati-mi cateva sfaturi pentru cand voi avea bebelusul, stiu ca sunt un copil cu un copil da vreau sa fiu o mamica buna; voi ce ziceti si ce ati face in situatia mea? Va roog ajutati-ma cu sfaturile voastre!

18 răspunsuri:
| matchpoint a răspuns:

BUna ziua, nu-ti face probleme. Faptul ca ai pastrat sarcina este deja un lucru laudabil. Instinctul matern functioneaza. Cunosc o tanara care cu toate care era si mai tanara decat tine a crescut o fetita extraordinara. Asta fara a avea alaturi pe tatal copilului, care bineinteles a parasit-o cand a aflat ca ea este insarcinata, si fara mama ei care murise cad ea era foarte mica. Multa sanatate. Pa

| shalimar a răspuns:

Te felicit ca nu ai avortat, mai ales daca te consideri in stare sa il cresti responsabil.Sa stii ca nu toate vor fi roz si frumoase.Parintii tai vr fi deceptionati, suparati, dar sa speram ca iti vor intinde o mana de ajutor, pentru ca, crede-ma, o sa ai nevoie.
In primul rand, trebuie sa iti schimbi mentalitatea.Acum nu mai esti doar tu. Orice fapta pe care o faci, nu te va afecta doar pe tine.Nici sa nu iti treaca prin cap sa lasi bebelusul cu mama ta pentru a petrece cateva ore intr-o discoteca, terasa etc. Te-as sfatui sa lasi scoala pentru un an si poti da la seral pe urma, daca nu este posibil sa te intorci la vechea ta scoala. Dar NEAPARAT sa te reapuci de scoala.Nu vrei sa dai un exemplu rau copilului tau. Or sa vina zile dificile, dar daca intr-adevar iubitul tau este langa tine, or sa treaca, iar in momentul in care ii vei vedea chipul ingerasului, vei uita orice lucru rau intamplat pe perioada sarcinii.
Acum, cat timp esti insarcinata, mergi sa iti faci analizele.esti tanara si fragila, aveti nevoie de analize.Nici sa nu indraznesti sa te intinzi cu burta la soare.Iesi afara cat mai des, plimba-te.Chiar daca esti in ultima saptamana, plimba-te cat mai mult.Mananca multe legume si fructe. daca fumezi, opreste-te. daca nu poti, fumeaza cat mai rar posibil si fumeaza doar prima jumatate de tigara.cat despre alcool, nici sa nu indraznesti. oricum o persoana de varsta ta nu trebuie sa consume bauturi alcoolice.
ehh si dupa ce nasti, vine o perioada grea de tot, in care vei tanji dupa o noapte intreaga de somn, un pic de timp liber pentru tine.va fi greu, sa stii.nu e usor sa cresti un copil. dar cand ii vei vedea surasul, sau fata calma cand doarme...merita.merita orice secunda din viata ta.merita orice sacrificiu facut.nu va ingramaditi sa ii cumparati hainute cu miile. vreo 7 salopete sunt destule pentru inceput.cresc foarte repede, si te trezesti peste doua luni ca ai cheltuit milione pe hainute pe care nici nu a avut sansa sa le imbrace.mai ai destul timp sa te gandesti la cumparaturi, deci inca nu iti bate capul cu forfecute, buretel de baie, prosopel, cadita. bucura-te de sarcina.
ahh si inca ceva... spune-le parintilor acuum.nu astepta pana ai 5 luni d sarcina. vor fi mult mai dezamagiti daca afla de la altcineva si nu de la tine.asa nu dai dovada de responsabilitate.fii curajoasa si zi-le adevarul azi.cum vrei sa cresti un copil cand tu nu ai curajul sa le spui parintilor tai? stiu ca poate fi mai greu pentru ca ti-e frica de ce vor spune, dar daca faci un pas in fata si le spui ca vrei sa iti asumi responsabilitatea, ca te simti destul de matura sa faci acest pas. poate vor accepta si te vor privi ca pe un adult.

| chrystyna a răspuns:

Pai bine ca pastrezi copilul.Bravo! Mai ales daca e si prietenul tau de acord.Numai conteaza ce sp parintii. Dupa ce o sa nasti or sa fie prea ocupati cu ala micu pentru a-ti mai sp tie ceva.Important e sa-l iubesti, sa-l ocrotesti, sa-i poti oferi ce e mai bun.Sa il duci mereu la doctor si sa fii in permanenta atenta la el. O sa-ti dea sfaturi medicii, mama ta, etc.Eu nu prea stiu ce sfaturi sa-ti dau.Iti doresc o nastere usoara si sava traiasca cel mic!

| YukiMrM a răspuns:

Poti intra pe acest site, sunt niste membrii foarte activi care iti vor raspunde foarte repede http://www.ro-mamma.com/.

si sa stii ca te apreciez pentru curajul tau! :)

| buzedulci a răspuns:

Draga mea! Si eu am avut un copil la 18 ani.Nu regret deloc alegerea facuta. Dar nu ar trebui sa ascunzi asta familiei pentru ca ei vor fi oricand sprijinul tau in viata, si nu iubitul tau, care poate se satura si te lasa cu copil cu tot.Iti spun din propria experienta.Nu am ascultat-o pe mama cand mi-as spus sa nu ma casatoresc, ma ajuta sa-mi cresc copilul cu conditia sa nu ma casatoresc. Dupa nici 2 ani am divortat, si tot la mama am alergat.Gandeste-te bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
nu stiu cum sunt parintii tai dar daca tu simti ca te vor obliga sa avortezi, mai bine nu le spune.
ai vazut ce-a patit fata aceea din constanta.
in restul subscriu la ce a spus shalimar.
si felicitari tie si prietenului tau!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Offf, Doamne, tu nu stii ce spui, fetito. Spune-le parintilor si asculta-le sfaturile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bravo! putine au curajul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel ma frumos lucru in viata e sa fii mamica.eu am o fetita de 1 an si 20 zile si imi umple sufletu de bucurie cand striga mama.Nu trebuie decat sa iti asculti inima nu vorbele rele din juru tau.credama ca e ceva minunat.eu am23 ani si sa stii ca nu trebuie sa ai experienta pentru ca toate lucrurile vin din instinctInveti singura ce e bine si ce nu pentru ea. Felicitari...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O a fii intr-adevar o mama buna.parintii tai o sa te ierte odata si odata...iti admir curajul si eu sunt in aceeasi situatie si pastrez bebele.nu las da afara pentru nimic in lume

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna eu am 21 de ani si sun insarcinata in 3 saptamani, nu am stiut doar vazand ca imi intarzie ciclu am decis sa fac un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv.sunt impreuna cu iubitul meu de 3 ani dar dar nu putem tine copilul ca nu avem posibilitate de ai oferi tot ce are nevoie un bebe.imi pare f rau ca trebuie sa avortez mie foarte teama.acuma iti raspund scuze de intarziere...ai facut bine ca va. ti decis sa tineti copilu daca aveti posibilitatea de al creste ceea ce noua ne lipseste.ai sa fii o mamica buna chiar daca esti tanara. o sa va descurcati amandoi. va doresc numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jkuigu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte bine, ma bucur pentru tine. Eu imi doresc foarte mult un bebe dar pana acum nu am ramas insarcinata...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Off, domane numa gandu dea avea un copil ma ingrozeste.

| Cristan95 a răspuns:

laughing))) patetic! aoleu macar zi-mi ti-o placut cand ai despartit cracii? sunt rau da stiu big grin! dar uite ce a ajuns Romania printre primele tari la astfel de cazuri ba chiar e in top 3 daca nu ma insel! toate care faceti copii sub 20 de ani sunteti niste tarfe simplu!

| Matache_Larisa_2000 a răspuns (pentru Cristan95):

Tarfa-i mata ma pi***le, cunosti tu sitoatia fetelor de aici? As zice sa taci in m**t ma tii din gura daca nu ai un sfat bun de adaugat, ca de avocati ca tine e plina tara asta rahatule.Deaia e umanitatea cum e, din cauza nascutilor prematuri ca tine. Te felicit (chiar daca postu e mai vechi) si va urez multa sanatate

| laurahl a răspuns:

La 16 ani cand nu le spui parintilor ca esti insarcinata de frica sa nu te puna sa avortezi, inseamna ca nu esti pe picioarele tale incat sa le explici ca e o decizie care iti apartine. Observ din aceasta ca esti inca destul de influentabila, nu ai o personalitate destul de puternica incat sa poti decide pentru tine, sau pentru copil.

| claudia_3616 a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie am luat o hotarare si acu am cea mai frumoaita de pe pamant se cheama lavinia si are 1 an si 20 zile.prietenul meu nu-i placea mamei mele care face orice sa ne desparta.nu vroia mai ales sa am un copil cu el. Dupa ce a vazut prima ecografie care se face la 5 luni sia schimbat total parerea.acu o iubeste el mai mult din lume.Cat despre a fi mami sa stii ca nu iti trebuie experienta toate vin din instinct