| dana94dana a întrebat:

Am 16 ani si parintii nu ma inteleg. Imi interzic sa ies cu prietenele mele pe la tara deoarece ele au prieten si pe mine nu ma lasa iar cand ma duc la oras nu ma lasa sa ies nici in parc. La scoala am note foarte bune si ei ar vrea ca tot timpul sa invat chiar si in vacanta.De ex am iesit intr-o seara cu prietenele iar dupa 10 minute m-a sunat mama sa ma duc acasa pentru ca am stat prea mult si era doar ora 20:00, a zis ca e prea tarziu. Ma rog sa ma lase sa mai ies si eu iar raspunsul lor e intotdeauna nu. Deci toata vacanta am stat numai in casa si m-am plictisit, pentru ca imi interzic multe lucruri. Am incercat sa vorbesc cu mama sa ii zic ca nu mai sunt asa mica, sa imi dea si mie voie sa mai ies iar cand a auzit s-a suparat asa de rau incat chiar m-a lovit.Imi citeste msg de pe telefon si imi verifica chiar si messengerul. Va rog sa imi dati niste sfaturi cum sa fac sa comunic mai mult cu ei si cum sa fac sa imi accepte prietenele deoarece nu mai vor nici sa ma intalnesc cu ele. Chiar nu mai suport sa ma trateze asa...

Răspuns Câştigător
| Necunoscută a răspuns:

E cam nasol straight face.

Încearcă să-i spui mamei tale, că nu mai ai 10 ani. Eşti mare, poţi să faci diferenţa între bine şi rău.

Eu am doar 14 blushing, dar mama nici nu îmi verifică mesajele de pe telefon [i-am spus că e 'teren privat'laughing] şi nici messengerul.

Când aveam 9 ani, şi pe mine mă chema la ora 20 în casă. Stai puţin! E o problemă. tu nu mai ai 9-10 ani! Ai 16 rolling eyes. În prezent, mă lasă să stau pe afară până pe la 22, 22:30. Dar au fost "ocazii" când am stat mai multbig grin.

Încearcă să o înţelegi pe mama ta. Poate îi e frică să nu ţi se întâmple ceva [Doamne fereşte!]. E mai grijulie din fire?

Dar, scuză-mă! Chiar să dea în tine atunci când tu ai vrut doar să povesteşti cu ea, e un fapt oribil!

Sincer, mama nu a mai dat în mine de când eram copil mic, şi mă murdăream cu noroirolling on the floor)

Să fim serioşi şi realişti! Suntem în sec. XXI!straight face

Ar trebuie să îţi acorde mai multă libertate de mişcare. Să te lase să te distrezi cu fetele. Doar o dată ai 16 ani. Încearcă să profiţi de ei, cât mai poti!love struck

Şi în legătură cu învăţătura, sunt conştientă că trebuie să ai o şcoală în viaţa asta, că dacă nu, eşti vai de tine. Dar şcoală faci 9 luni pe anlaughing) pe când vacanţa e doar de 3 luni. Nu mi se pare corect să înveţi şi atunci.

Da, pricep! Vor să ai un viitor "asigurat" în faţă, vor să nu treci prin greutăţi. Îţi vor doar binele, că doar eşti copilul lorlove struck!

Numai bine! Baftă cu părinţii tăi!:-)

22 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Nu e normal ca la varsta ta sa nu te lasa sa iesi deloc cu prieteni afara.Pana si copii mici de 1-2 ani vor sa iasa afara, sa alerge sa cunoasca lucruri noi.
Dar la 16 ani sa nu te lase afara, mi se pare absurd.
Ai nevoie de libertate, doar nu poti sta tot timpul sa inveti.
Cum a zis si ჯ Šĥع`š Øη ƒίяξ ჯ daca nu faci scoala, nu poti face nimic in viata, dar totusi scoala nu e totul in viata asta.
Nu stiu de ce parintii tai reactioneaza astfel, poate de teama de a nu pati ceva, dar totusi ai 16 ani, nu 9
Incearca sa vorbesti cu ei, explica-le ca ai o varsta si ca simti nevoia sa iesi sa respiri aer curat, nu sa stai inchisa intre 4 pereti.
Incearca sa le vorbesti frumos la inceput dar apoi daca tot nu te inteleg, ai putea recurge si la niste santaje.
De ex. zile ca fugi de acasa, nu stiu
Nuj ce sa-ti mai zic.
Iti urez succes si sper sa se rezolv lucrurile

| Liviu a răspuns:

Simplu
Incepe sa ii faci zile negre
Asa le-am facut eu alor mei ^^ de i-am pus cu botu pe labe cand eram mai mic
Acuma n-am probleme cu ei deloc
Nu ii arde grija de telefonul meu
Beau fumez -.- ei nau nimic cu minehappy
xD intarzie si tu cateva ore de cand te suna eabig grin
vezi reactia si poate o sa se schimbe in timp si ea si u
xD

| rosto a răspuns:

Si cat de tare te doare cand te bat? nu doare prea tare, sa stii. nu stiu daca iti dau un sfat bun, dar afara din casa nu au cum sa te dea. incearca sa ii spui atunci cand te suna ca nu vii in 10 minute, vii la 11. ea o sa inceapa sa urle... treaba ei. spune-i ca daca este sa se intample ceva rau ti se poate intampla si la 12 ziua. nu iti cunosc parintii si nu stiu ce alte sfaturi sa iti dau, dar nu intotdeauna merge cu vorba buna.

| SarcasticEnchanter a răspuns:

E urat ce fac parintii tai cu tel si messu, si sunt sigur ca se comporta asa din doua motive: unul e bun si altul e rau. Motivul cel rau este ca nu au destula incredere in tine. Motivul cel bun este ca ie iubesc si incearca sa te protejeze.
Spunea cineva bine pe aici ca suntem in sec XXI. Gradele de libertate ale oricarei persoane sunt mai mari decat cum erau mai demult. Atat ale oamenilor buni, cat si ale oamenilor rai. Asa ca libertatea nu reprezinta neaparat ceva foarte bun in ziua de azi.
Tu la 16 ani nu poti sa faci diferenta intre cum era inainte pe vremea alor tai, si cum e acum. De aceea cam tot ceea ce vezi, le iei ca atare si le vezi ca pe niste lucruri normale. Parintii tai insa vad o aceasta diferenta si iau masuri. Din moment ce masurile sunt cam nashpete banuiesc ca situatia de acum nu e una tocmai placuta, nu?
Tu trebuie sa stii ca parintii tai nu iti vor raul. Iar ca sa iti acorde mai multa incredere, ar fi bine sa le arati ca esti in stare sa gandesti si ca poti sa iti porti singura de grija. Evident, asta nu inseamna ca sa iesi pe strada la orice ora si impotriva vointei lor numai ca sa le arati ca nu se ia nimeni de tine. Si nici sa ii contrazici. E ceva fortat care nu merge deloc. E ca si cand te-ai tine scai dupa un baiat deoarece il placi foarte mult. Daca ai face asa nu crezi ca baiatul ala ar incerca sa te evite sau sa se tina la distanta de tine pana cand isi da seama ce se intampla de fapt si pana cand accepta acel lucru? Eu cred ca asa ar face (atata timp cat e baiat de bun simt tongue).
Deci incearca sa castigi respectul parintilor tai pornind de la lucruri simple si pe care poti sa le faci. Notele bune sunt unul dintre ele.winking De asemenea nu opune rezistenta. Accepta ce hotarasc ei, dar exprima-ti parerea (in mod pasnic) vis-a-vis de acel lucru. Si adu argumente. De preferabil ar fi sa fie si unele pro.winking Asa vei demonstra ca nu "pui botul" aiurea si nici ca te incapatanezi fara motiv. Nu stiu daca ai observat dar in viata, oricie opune rezistenta e redus la tacere intr-un fel sau altul. Nu conteaza daca are dreptate sau nu. Pana si organele de politie se cheama organe de ordine, nu de dreptate. tongue Chestia cu tupeul(bulanul) pe care o auzi mai peste tot are efect (dar nu intotdeauna) la "dusmani". De aici ai putea sa deduci ca astia cu mult tupeu ori au dusmani multi ori doar isi inchipuie ca au. Lucru care nu e chiar bun in nici unul din cazuri. Iar parintii tai nu iti sunt dusmani. big grin
Incearca sa faci niste chestii din astea sa vezi cum decurg lucrurile. Succes! happy

| sy46 a răspuns:

Eu, sincer, nu as mai asculta-o, as sta afara pana cand vreau, mi-as inchide telefonul, cu alte cuvinte, as face totul pe invers, doar din orgoliu; iar daca ar mai da in mine, as pleca de acasa la o prietena, bunici, etc.

| princess87 a răspuns:

Din cate vad, mama ta nu prea are incredere in tine. E aiurea asa pentru ca na...ca orice adolescenta vrei si tu sa iesi la o plimbarica cu prietenii, la un film, ceva. Incearca sa discuti cu tatal tau, poate el te va intelege.

| TheForeignConstantin a răspuns:

E urata treaba! Tu stii ca ei iti ataca intimitatea cand iti citesc mesajele si textele de pe mess?
Eu cred ca cea mai buna solutie este sa vorbesti cu psihologul scolii, desi o sa poti face asta de abia peste 2 luni...
Totusi daca gaesti prin zona ta o persoana care lucreaza cu oamenii sau care crezi ca s-ar pricepe sa te sfatuiasca, nu ezita sa intrebi! Este vorba de LIBERTATEA ta, de TINERETEA ta, FERICIREA TA, ADAPTAREA SOCIALA, etc...
Trebuie sa-i faci sa inteleaga anumite lucruri si ca sa iti dai seama de toate nu e asa usor.
Ai grija cum abordezi lucrurile, daca iar ridica mana asupra ta, atunci trebuie sa iei masuri!

Ia-o usor,
Numai bine!

| tymo20 a răspuns:

Prefate ca ai innebunit stand in casa si din cauza lor. Cand or sa-ti dea drumul afara (candva sigur) si vei intra in casa cand vrei tu (chiar daca te cheama nu intra decat cand tia ajuns de stat afara) si acasa comportate iarasi normal ca acum si fa lucruri bune.Asa o sa se convinga parintii tai ca e mai bine sa te lase afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 12 ani dar stiu despre ce vorbesti si stiu ce problema au parinti tai!
Ei te verifica sa nu ai un prieten pervers.etc din astea!
Dar daca ii convingi ca poti avea grija de tine si ca nu ai nici un prieten din ala poate de vor lasa mai mult in pace!
Dupa ora 20 apar drogati cocalari pe strada si de aia nu te lasa dar daca gasesti un loc sigur si le arati si lor unde e te vor lasa afara si peste ora 22.
Dupa aia urmatorul pas e sa-i ajuti mai mult la treburile casei si le castigi increderea.

Eu ii mint mult pe ai mei si stiu ce trebuie facut de aia tot scriu!

Tre sa verifici mesajele de pe tel si sa le stergi pa alea mai urate!
Si prietenele tale :le arai parintilor tai ca prietenii lor sunt toti draguti si le mai castigi incredere!
Draguti=partea buna a lor!
Parinti tai doresc sa nu fi agata sau abordata pe strada sa oriunde!
Daca le arati ca esti imuna la asta Ai castigat jocul!
Dar daca ratezi vreun pas din tot ce am spus eu Jocul il castiga ei!
Dei Mult sucess!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt baiat, am mai mult de 16 ani. de la inceputul anului nu mai lucrez si nu am prieteni, nu ies in oras, nu folosesc telefon ca imi citesc mesajele, asculta apelurile, mereu ma necajesc(desi sunt parintii mei), nu am voie nici sa vorbesc macar, nimic absolut. de cand ma stiu e asa si inca nu pot face nimic. si cand ies in oras o fac doar ziua la cumparaturi, dar cumpar doar ce-mi zic ei, si nu stau deloc pe loc, evit pe toti cei pe care ii cunosc pentru ca e posibil sa fiu urmarit, sau sa le spuna cineva ca am stat cu cineva de vorba, si multe altele, netu mi-lau scos ca sa nu stiu nimic, sa nu vorbesc cu nimeni, daca mai deschid calculatorul mi-l strica,(il folosesc doar pe ascuns)etc. ce parere ai de asta? vezi tu, nu esti singura, rezista, situatia se va schimba, iti spun eu, veteran in situatia asta, nu-ti pierde increderea in tine. stiu ca e greu, dar trebuie sa rezisti ca ai toata viata inainte, nu si ei. suporta cumva, in curand ei vor imbatrani, dar tu vei fi in floarea vartei si nu vor mai putea sa te tina cu bataie ca pe un copil, o sa-i lase si puterile si se vor da batuti in cele din urma. fi cu minte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 17 ani fac 18 in juma de an. Cand aveam 12 ani trebuia si eu sa merg la 10 acasa si daca intarziam primeam palme sau chestii de genu laughing odata m-am distrat asa de bine si mi s-a inchis si telefonul si am ramas afara pana la 3 dimineata. Cand am ajuns acasa au facut ai mei taraboi. Tata plin de nervi s-a dus in camera. Mama m-a simtit ca am fumat si a inceput sa faca gura si la un moment dat mi-a dat o palma. Eu cu nervii la pamant i-am dat o palma la mama de i-am intors capu la 90 de grade. Apoi a inceput sa planga si am consolato si mi-am cerut scuze si eu cu lacrimi in ochi.
E greu cand esti copil pentru ca parintii te vad si la 50 de ani tot copil. Daca nu le arati ca te maturizezi si daca nu ii confrunti si sa stai sa mai si mananci bataie si sa rabzi sa te certe atunci vei sta in casa pana cand mergi la faculta si acolo o sa devii dependenta de alcool cum nu ai incercat si in timpu copilariei si fumatoare. Iti zic asta sigur.
Daca nu te impui, sa fi dispusa si sa iei palme si sa te faca depravata si asa nu ai sanse prea mari.
Trebuie sa spargi toate regulile care ti le impun sa vada ca tu le respecti doar pentru ca ai respect pentru ei, dar daca iti impun prea multe nu mai rezisti si le clachezi pe toate.
Sper sa te ajute cu ceva big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac 19 in ianuarie si nu am voie sa ies, nici macar cu verisorii mei sau macar cand e ziua sa ies un pic prin oras mereu mint pe pretenii mei c am ceva de facut sau ca nu ma simt bine diverse chestii mie enorm de rusine sa le spon ca n-am voioe sa ies nu stiu ce sa facsad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa le explici ca nu mai esti asa mica, ca ai crescut si te-ai schimbat sau mai incearca un lucru cand te duci undeva sa scrii pe un caiet (jurnal) pe care sa il pui undeva sal vada si sal citeasca si scrii cele mai adinci trairi cu ei, sau momente in care nu te lasau sa iesi cu colegi, ca sa inteleaga un lucru despre tine. incearca mie mi-a mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nasol mi-e mila de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi bag p. a in mata si gata eu de la 10 ani ies in oras ce... mea Lol unii parinti sunt asa Retardatzi

| KiraXander a răspuns:

Daca mai "existi" pe TPU spune-mi ce ai facut sa iti recapeti libertatea daca tiai recapatato.Pentru ca am si eu cam aceeasi problema si ma enerveaza.Cum spunea cineva fazacu jurnalul nu-i rea bafta si contacteazama..pa

| olga13surugiu a răspuns:

Mmm cam ciudat eu am abia 13 dar îmi dau libertate iar mesajele nici nu mau întrebat mi-au spus ca e viața mea personala. Cred ca ai părinți foarte severi. Nu e normal sa nu îți permite mai ales ca ai deja 16 ani. Încearcă la psihologul de la scoala Îți va da sfaturi bune eu personal am încercat la psiholog de mai multe ori cu chestia de improvizare la dansuri chiar a ajutat.
P.S. nu crede ca psihologul e pentru oameni bolnavi este pentru persoanele care nu pot trece peste situații mai grele din viata.

| BuBuLiNuTzA_6452 a răspuns:

Eu sa stii ca desi am doar 11 ani sunt complet(Bine, aproape complet)libera sa fac ce vreau eu.Pot sta pe afara pana pe la 22, ies in oras oricand, ma culc pe la 2-3 dimineata vorbesc cate o ora la tel, pe mess mult mai mult, si cu toate astea iau note mari si sunt un copil foarte cuminte(modestia asta.)

Pot spune ca eram si eu foarte suparata pentru ca ma uitam la toti colegii mei ce ieseau in oras vorbeau o groaza la telefon si eram pot spune destul de geloasa.Am scris intr-o zi in jurnal ca mi-as dori sa fiu mai mult ca alti copii, si l-am pus undeva mai la vedere, mama avand obiceiul sa imi citeasca jurnalul. Dupa ce l-a citit exact cum ma asteptam am primit libertatea si increderea de care ma bucur acum(si nu imi mai citeste nici jurnalul)Ei da inainte de asta m-am tot dat pe langa ei si le-am aratat ca sunt destul de responsabila

| Kurokadze a răspuns:

Eu am avut un timp asa probleme dar eu am spus lor ca sunt deja mare si vreau ca in vita sa fie de toate si rele si bune si vreau sa ma gresesc sa gasesc singur solutia nu sa ma izolez si totusi daca nu imi dau voie si asa o sa ma terorizeze mai departe am sa ii dau la batrinete apa cu furculita.

| Mtfk_Mădă_1996 a răspuns:

E cam nasol! sad Eu am 10 si ma lasa pana la 23:30 Cel mai bine ar fi sa o faci sa inteleaga ca nu mai esti mic (Ă) Stati putin in liniste si roag-o sa te inteleaga Baftă laughing big grin!

| RaluYams a răspuns:

Parintii mei sunt destul de intelegatori, dar nu ma prea lasa sa fac ce vreau eu ( laughing ). nici eu n-am voie pana tarziu, ma suna, cauta, n-am voie la prietenul meu acasa, nici el la mine, acusi fac 17 ani. deci. asa's ei... redusi cu diploma.

| Maria_Adelina_2001 a răspuns:

Bate i si tu laughing