| mountain2rings a întrebat:

Am 18 ani neimpliniti, nu am nici o prietena, mai e timp sa imi fac relatie? Cam la ce varsta e prea tarziu sa ma casatoresc sau sa gasesc pe cineva? Imi fac griji legate de asta

Răspuns Câştigător
| emilllyya a răspuns:

Stai linistit, esti tanar inca (suna de parca am cu 50 de ani mai mult ca tine si am trecut prin 5 divorturi, desi inca sunt minora, da e ok, trecem peste aceasta propozitie inteleapta). Hai, ai toata viata inainte. Nu trebuie sa ai iubita de la 5 ani ca sa fie totul ok. Cand vei gasi persoana potrivita vei sti. Stai linistit, inca mai ai enorm de mult timp. Stiu ca poate pare asa, insa nu esti singurul care nu are o relatie (nici eu nu am avut una si nici multi altii, unii chiar adulti), asadar nu e asta motiv de stres. Cat despre casatorie... Mai ai timp. Nu se termina lumea daca pana la X ani nu ai o iubita sau o sotie. Incearca sa te bucuri mai mult de viata fara sa iti pui limite (ca la X ani trebuie sa ai iubita, ca la W ani trebuie sa te casatoresti cu ea, ca la T ani trebuie sa devii tata - daca vrei asta- etc). Daca gasesti o fata de care iti place (aici ma refer inclusiv la mentalitate, nu doar la aspect), atunci incearca, poate e ea persoana potrivita. Dar nu te grabi / forta sa fii cu cineva intr-o relatie daca nu simti asta.

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, ai foarte mult de mult timp de acum înainte. Prea târziu ar putea fi după 68 de ani, deci mai ai cam 50 de ani. Așa că, grăbește-te încet.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poate asa gandeam si eu la 18 ani, dar ce crezi ca urmeaza dupa 18, 82?
Mai poti burlaci inca 20 de ani de acum incolo. Ai timp sa vezi cat de naspa sunt relatiile formate pe fondul fricii de singuratate.
Mai bine te-ai bucura de finalul copilariei tale, ca e cea mai buna parte a vietii. Restul dupa 22-25 de ani... Te vei schimba mult atunci.

| Drimmero a răspuns:

N-ai nici 18 ani si te gandesti deja la casatorie? Du-te si mai joaca-te cu puta in tarana ca esti prea tanar.

| Freya1 a răspuns:

Ai 18 ani, mai ai timp sa gasesti persoana potrivita.Si probabil până pe la 20 si ceva 30 tot vei crede că ai gasit-o ceia ce se numeste experimentare.

| VoidEternal a răspuns:

Nu e nicio limita impusa, my man. Sunt unii care se casatoresc la 50 de ani. Probabil nu multi fac asta PRIMA data, dar ideea e ca poti gasi pe cineva si dupa adolescenta sau prima tinerete.

| CIaudiu a răspuns:

Stai chill, mai e timp ohoo...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Depinde. Eu, personal, consider că poți începe să te gândești la iubite și soții abia după ce ai terminat facultatea și ai un loc de muncă. De ce spun asta? Pentru că, în momentul în care vei fi împreună cu o fată, ea îți va fura din ce în ce mai mult timp (zic unii că femeile îți iau banii, dar asta nu e atât de rău că banii îi mai poți recupera dacă acționezi la timp, dar timpul nu-l mai poți recupera), îți vei aloca din ce în ce mai puțin timp învățatului, ceea ce va duce inevitabil la note mai mici sau poate chiar corigențe, repetențe și restanțe. Și problema mare aici este că școala, nu femeile, îți asigură viitorul, prietene. Dacă vrei să te distrugi și nu știi cum, ia-ți iubită, frate! Îți va părea rău!
Oricum, consider că cel mai bine este să fii singur toată viața, dar dacă nu poți rezista caută-ți, frate, o iubită, dar după ce ai venit stabil.

| mountain2rings explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

De ce sa muncesc eu neaparat? o poate face ea doar

| Hammurabi a răspuns (pentru mountain2rings):

Vezi, de-aia n-ai nici o prietenă.
Că ești defect pe undeva...

| Lioana a răspuns (pentru mountain2rings):

Daca te gândești ca ea va munci si tu nu, poti sa-ti iei gandul de la casatorie. Femeile nu vor barbati care nu isi pot castiga singuri existenta si profita de ele.

| mountain2rings explică (pentru Lioana):

Deci daca cer ca nevasta mea sa munceasca profit de ea, daca muncesc eu nu se mai cheama asa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mountain2rings):

Munciți amândoi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine că n-ai prietenă. Poate o lăsai gravidă și deveneai tată la 20 de ani.

| Lioana a răspuns (pentru Lioana):

Reciteste ce ai scris mai sus. Ai spus ca tu nu trebuie sa muncesti, si ca poate munci doar ea.

Răspuns utilizator avertizat