| DianusIoana a întrebat:

Am 17 ani! Părinții mei sunt divorțati iar tatal meu s-a recăsătorit cu o doamna care are si ea o fata din prima căsătorie de 24 de ani. Mentionez ca ne intelegem ok, ne respectăm insa avem o relatie destul de formală. Fata trebuia sa aiba nunta anul trecut insa a reprogramat-o din cauza pandemiei. Ieri mi-a trimis mesaj sotia tatalui meu sa ma invite la nunta, nunta de 300 pers care va avea loc exact de azi intr-o saptamana jumate si nu este in localitate, ci la o distanta destul de mare.M-as fi dus daca as fi fost anunțată macar cu o luna inainte ca sa am timp sa ma pregătesc nu de pe o saptamana pe alta, si este inconfortabil sa ma duc la o nunta la care nu cunosc pe nimeni din 300 de pers.Cum as putea refuza politicos invitatia?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Un dialog față în față, chiar online, în care explici că primești invitația la nuntă cu dragă inimă, dar nu o vei putea onora datorită faptului că nu ești pregătită pentru o nuntă. A fost un an de restricții, un an fără evenimente, iar ținuta ta este de dinainte de pandemie. Le spui, eventual că trimiți plicul, dar fizic nu poți fi prezentă datorită lipsei timpului necesar pentru pregătirea ținutei, pregătirea fizică(machiaj, coafură etc.).
Casă de piatră mirilor!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fata nevestei lu tac-tu se mărită și tu te eschivezi? răspuns greșit!

| raMLesS a răspuns:

De ce sa o refuzi ma?
Ciudata generatie sunteti, in loc sa mergi acolo la sor-ta la nunta, stai drecu in casa.
N-am vazut asa ceva.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru raMLesS):

Ne-am europenizat. Nu mai suntem acel popor cald, ospitalier de alta data. In prezent am ajuns cum imi povestea pe vremuri cineva din Germania: nu ne vizitam nici intre vecini, uneori nici nu-i cunoastem.

| Freya1 a răspuns (pentru raMLesS):

Sti ce se intampla in ziua de azi?
Oameni sunt foarte cîrcotași, foarte pretențioși si inganfati, iar pretențiile sunt exagerate.Azi nu mai poti sa iti iei o rochiță si un pantof si sa te duci la nunta,azi trebuie sa iti faci rochii pe comanda, pantofi de fita, sa te aranjez la stilist, sa pui bani cacalau ca altfel esti barfit, se rade de tine, esti privit de sus. Si multe altele.Azi nu prea mai e o bucurie sa mergi la o nuntă, ci un stres total.

Chiar am auzit zilele trecute o poveste de la un patron de restaurant mai in varsta.El cu copii lui au construit un restaurant cu sala de nunți imensă si o familie ce aveau câteva sute de invitați au decis să facă nunta acolo.Totul bine si frumos. Mirii mulțumiți, invitații multumiti până când au apărut al doi-lea rand de nași ce erau de etnie romă, cu pălării, fuste etc si au deschis o servieta cu bani ca dar de nunta.Pe celalalt nas ce pregătise cate mii de euro (nesemnificativ fata de ce au adus aia) l-a luat răul si a iesit afara.Proprietarul restaurantului a iesit după el,i-a dat apa, l-a intrebat daca sa cheme ambulanță si ala a zis ca nu, dar a zis ca nu stie cum sa faca, ca ii e rusine de situația dată.Iar bătrânul a găsit soluția, i-a dat un om ce sa ii conducă masina si sa il duca acasa si el a intrat inutru, a luat microfonul si a pus 100 de lei pe masa zicand ca e din partea nasului si a plecat.Nu stiu cum a fost privită situația din unghiul invitațiilor, dar cert e că treaba a fost extrem de exagerată. Patronul chiar a zis ca a vrut sa cheme politia pentru ca el nici azi nu e sigur ca bani aia erau reali.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cum adica nu cunosti pe nimeni? Nu o sa fie si tatal tau, mama ta vitrega plus alte rude de fata? E o ocazie sa te apropii mai mult de sora ta vitrega, ma refer ca o sa vada ca esti alaturi de ea si poate va veti imprieteni. Sa stii ca, chiar daca ai 300 de invitati la nunta, cea mai mare bucurie e atunci vezi ca ai toata familia alaturi. Poate poti face un efort si sa mergi.
Daca esti hotarata sa nu mergi trebuie sa anunti cat mai repede ca sa nu confirme la restaurant si sa iasa in pierdere. Iar ca sa amani din timp si sa nu se supere trebuie sa gasesti un motiv serios gen ca pleci din tara sau ca trebuie sa mergi la nunta unei persoane foarte apropiate

| DianusIoana explică (pentru Furnicuta000):

Cunosc doar 4 persoane adica tatal meu, sotia lui si mirii.Alte rude vin doar din partea mirelui pe care nu ii cunosc deloc si desi credeam ca daca fac parte din familie apropiată mirilor o sa fiu invitata cu placere de la inceput, eu de fapt am fost din cele 300 ultima persoana care a aflat de reprogramarea nuntii caci( acum cu noile reguli cu pandemia ) daca organizatorul nu i-ar fi sunat pe miri sa le spuna ca mai pot veni maxim 10 persoane fata de numarul initial de 290 eu nu as fi fost invitată. Si nu imi doresc sa particip la o nunta la care nu sunt invitata cu placere si nici mie sa nu imi faca placere sa merg.

| Mlarisa58 a răspuns:

Păi tatăl tău nu se va duce la nuntă? Îl cunoști pe el. În caz că nu se duce, poți spune că ai răcit sau că nu te simți bine, sau îi spui direct: " Îmi cer mii de scuze, dar nu pot să ajung la nunta fetei dumneavoastră" și punct, nu trebuie să îi dai tu explicații, dacă te întreabă de ce, ori nu îi răspunzi, ori îi zici că în ziua respectivă trebuie să pleci într-o excursie cu clasa sau este ziua prietenei tale foarte bune și trebuie să te duci la ea sau că în ziua respectivă ai premierea de sfârșit de an și nu poți să ajungi pentru că după premiere pleci cu colegii la mall sau la film sau in parc.