| iumele a întrebat:

Am 18 ani, daca plec de acasă definitiv ce trebuie sa am in vedere?(cu banii am rezolvat)

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa nu-ti uiti parintii.
Cu banii cum ai rezolvat? I-ai furat?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimic, esti major, faci ce vrei... doar sa stii ce faci

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până acum părinții au fost responsabili pentru viața ta. Acum responsabilitatea îți revine dtale.
Dacă ai rezolvat cu banii, cel puțin pe termen scurt, asta este bine. Nu ai această grijă momentană.
Ai libertatea să alegi drumul în viață pe care ți-l dorești.
Aproape fiecare persoană la vârsta dtale are o viziune despre ceea ce dorește să facă. să devină în viitor. Viața este, printre altele tot timpul un drum spre ceva, spre un țel, spre o destinație. De ce ai nevoie sa să reușești în viață.
1. De o viziune a ta proprie asupra a ceea ce dorești să faci.
2. De un plan de realizare a ei.
Înainte să pleci de acasă ai rezolvat ceea ce numești problema banilor. Ai rezolvat cumva. Ai dorit libertatea de a pleca de acasă. Ai învățat că acesta se poate realiza dacă ai rezolvată problema materială pentru a acționa și ai acționat și ai rezolvat.
Acum revenim la viziunea dtale. Ea trebuie să fie mare, în ce sens mare, de exemplu să realizezi ceva mai mult în viață decât părinții tăi. Viziunea de asemenea trebuie să fie pe termen lung, Nu pe un an, pe doi, ci pe 40 de ani.
Așa că, primul lucru important al primelor zile a libertății dtale, de om liber și matur este viziunea consolidată și un plan pentru realizarea ei.
De ce insist pe asta. La o universitate americană au fost întrebați absolvenții, ce vor să facă în viață, ce planuri au. Rezultatul sondajului a fost păstrat. Unii aceau deja planul lor, ce vor să facă, vizuinea lor, alții, nu prea.
După 20 de ani, au fost căutați prin țară și au fost intrebați ce au realizat, cum le-a mers viața, financiar etc. Și s-a constatat că cei ce aveau la terminarea facultății un plan, erau statistic mai realizați în viață, mai fericiți, mai bogați, cu familii mai frumoase decât cei care fuseseră nehotărâți în tinerețe.
Așa că, dacă nu îți faci un plan de viață, ți-l vor face alții. Dacă ai planul tău, lupți pentru el, adică îți pasă de viața ta, o respecți și decizi tu pentru ea.
Apoi împarți planul cel mare în etape.
Și treptat ajungi cu planul la anul acesta, la luna aceasta, la săptămâna acesta, la ziua de mâine, la ziua de azi.
Ce este mai important este să scrii planul pe hârtie, pe PC, să îl pui într-un fișier să nu se piardă, într-un caiet.
Și apoi să urmărești executarea zilnică săptămânală, lunară, trimestrială, anuală a planului.
Poți să îl discuți cu alții, prieteni, dar nu te lua după alții. Cei ce își dau cu părerea despre ce vrei tu să faci, care știu ei ce este mai bine pentru tine, nu au ce căuta în viața ta.
Dacă ți-a fost de folos ce am scris, dă funda sau măcar apreciază pozitiv, iar dacă mai ai nevoie, scrie și voi continua și mâine.

| Andreeush a răspuns:

Ești pe cont propriu, ești responsabil de alegerile făcute.

| Sn4k3 a răspuns:

Sa pleci unde, facand ce? Trebuie sa ai un plan, ceva.

| Donsavas a răspuns:

Nu fugi de acasă! Spui unde Mergi, ca ai tai sa nu te dea dispărut sau sa creada ca ai înnebunit. Nu e normal sa reactionezi asa. Le spui ca vrei sa te muți si iti vezi de viata ta. Simplu!

| ziftode a răspuns:

Ar trebui sa postezi si cati bani ai strans
in ce oras vrei sa "fugi"
daca ai unde sa stai sau trebuie sa platesti chirie (chiria e de pana de 10 ori mai mare in Bucuresti si Cluj, decat in restul tarii)
daca stii sa faci vreo meserie si daca te poti intretine singur (banii aia o sa se termine odata si odata)

idar daca nu vrei sa mai auzi de ai tai (ca intrebarea cam implica asta), si pleci din orasul unde locuiesc ei, nu ar strica DELOC sa mergi pana la cea mai apropiata sectie de politie, si sa dai declaratie pe proprie raspundere, ca esti major, ca vrei sa pleci de acasa, si ca nu vrei sa mai comunici cu parintii
iar daca nu faci asta, parintii te pot gasi mergand la politie sa te declare persoana disparuta/rapita, etc.

| gothicbat a răspuns:

Ce vrei tu.

| Adi88 a răspuns:

Nu fi copil prost mai stai acasa, chiar daca ai 18 ani. Mai ai de invatat

| Anonim1900 a răspuns:

Pai daca ai rezolvat cu banii, atunci de ce mai pui intrebarea aici?

| N0STRABACHUS a răspuns:

Să incui ușa des, si sa nu primești pe cineva in care nu ai încredere pe deplin, succes