| 3Iuliana21 a întrebat:

Am 18 ani si aș vrea să mă cunun cu iubitul meu dar părinții mei nu cred ca sunt de acord pentru ca iubitul meu nu are casa lui (sta in casa cu bunica lui, mama lui fiind plecată în Italia).
Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| Ineys a răspuns:

Pai in primul rand, ca o relatie sa mearga bine, mai intai cei doi parteneri trebuie sa fie independenti din punct de vedere financiar ( sa nu mai ceara bani de la parinti ) si sa aiba un loc unde sa stea care nu apartina parintilor ).

Trebuie sa fie maturi d.p.d.v sentimental, moral, social, si ce mai vrei tu. La 18 ani nu stiu daca indeplinesti toate aceste conditii. Stii macar ce vrei de la viata? Unde vrei sa ajungi cand o sa ai 30 de ani, 40? Stii de unde o sa-ti castigi existenta? Esti sigura ca cel cu care vrei sa te cununi o sa fie "alesul"? Daca peste 2 saptamani va certati si va despartiti? Pana la urma ai 18 ani. Esti inca un copil, chiar daca legal esti adult.

| sadrian46 a răspuns:

Ai in primul rand, ca o relatie sa mearga bine, mai intai cei doi parteneri trebuie sa fie independenti din punct de vedere financiar ( sa nu mai ceara bani de la parinti ) si sa aiba un loc unde sa stea care nu apartina parintilor.
Da. și cât să mai aștepte ca să se împlinească toate astea, până la 40 de ani?
O relație merge bine când este dinamică și se bazează pe realitățile vieții, nu pe premise teoretice pe care le enunți dta,

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa 18 ani nu este necesar acordul parintilor pentru casatorie, asa ca, din punct de vedere legal, va puteti casatori fara probleme.
In schimb ar trebui sa te gandesti si la partea materiala, respectiv unde veti locui, daca veti avea banii necesari pentru intretinere, daca vrei sa-ti continui studiile, etc.

| whatevernvm a răspuns:

Te grăbești ca fata mare la maritat

| JustForFewSeconds a răspuns:

Sa mai astepti!

| Legion7X a răspuns:

Totul Depinde de tine. Părinții tăi gândesc foarte bine.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Ar trebui sa mai astepti pana la cununie.
Intai ar trebui sa locuiesti ceva timp cu el, sa vezi daca iti convine cum se comporta si alte lucruri.
Si cred si eu ca parintii nu-s de acord. Chiar vrei sa stai cu bunica lui? E greu cand stai cu rudele. Mereu vor aparea probleme.
Asa ca, gandeste-te mai bine.

| MPersephone a răspuns:

Esti prea tanara. Nu ai unde sa te grabesti. Puteti sa stabiliti o relatie frumoasa fara a fi casatoriti si in timpul asta veti creste ambii si veti deveni mai stabili din toate punctele de vedere.
Eu cred ca nu ar trebui sa te grabesti nicaieri.

| NExT69 a răspuns:

Daca te cununi de acum, presupun ca la 20 de ani vei avea copii.
Crede-ma, ai destul de mult timp. Distreaza-te, esti inca tanara!

| sadrian46 a răspuns (pentru NExT69):

Ce înseamnă distrează-te?
Discotecă? Și mai ce?
Și până la ce vârstă să se mai distreze?
Când să zică gata cu distracția?

| TEQUILAMONSTER90 a răspuns:

Am o prietenă care are tot 18 ani și s-a mutat cu iubitul ei. E un pas mult prea mare pentru o vârstă atât de fragedă! Puteți să vă continuați relația și fără să stați non-stop împreună. Mai așteaptă să crești.

| sadrian46 a răspuns (pentru TEQUILAMONSTER90):

Pe ce îți bazezi părerea.
De ce este fragedă vârsta?
Când nu mai este fragedă?
Cum să se coacă la vârstă dacă stă lângă părinți?
Se coace prin căsătorie.

| TEQUILAMONSTER90 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu vă supărați, însă are o viață întreagă înainte. Nu e musai să se cunune cu iubitul ei de la vârsta aceasta. Mai bine ar trebui sa urmeze o facultate și să-și construiască o carieră cu un salariu bun. Altfel, va regreta în viitor.

| sadrian46 a răspuns (pentru TEQUILAMONSTER90):

Nu mă supăr.
Nu e musai.
Dta apreciezi ce ar fi mai bine din punct de vedere social.
Eu apreciez din punct de vedere a nevoilor vieții.
Astfel să facă o facultate, 4 ani, ajunge la 22.
Să intre in carieră ca începătoare.
Un salar bun are nevoie de minim încă 5 ani.
Se fac 27 de ani.
Nu s-a căsătorit încă.
O mai așteaptă iubitul sau l-a pierdut?
Va face un copil acum, după ce s-a căsătorit?
Păi nu, că pierde la carieră.
Și mai trec câțiva ani și nu va face copii.
Și la 30 de ani un copil nu iese așa sănătos și perfect ca și cum l-ai fi făcut la 18 ani.
Și fertilitatea femeii scade de la 18 la 30 de ani.
Iar cu același iubit, peste 12 ani, și spermatozoizii săi sunt cu 12 ani mai bătrâni.
Astfel vor fi mai plini de bani, cu cât? Cu un salar mediu pe economie pe vremea aceea.
Ce se poate întâmpla dacă se căsătoresc acum.
Între 18 și 30 de ani, să facă 3 copii.
Familia se va baza pe salarul soțului care va face carieră.
Calitatea familiei și educația copiilor care este esențială pentru viață se va baza pe ea.
Dacă o trimiți să facă carieră, ea nu poate scăpa de destinul ei de a face copii, că așa e viața.
Astfel 8 ore pe zi va fi la serviciu pentru carieră.
Apoi va veni acasă și va trebui să se ocupe de copii și de toate problemele casei, făcut mâncare, spălat, curățenie, grija de copii.
Astfel ea nu va munci 8 ore pe zi ci 16 sau 18.
Astfel dta o indrumi spre imbătrânire prematură, boli ale vârstei a doua și deces prematur.
Aceasta este soarta ei, pe care i-o recomanzi dta.
Așa e mai bine din punctul dtale de vedere.
Regretabil, dle TEQUILAMONSTER90, monster indeed!

| 3Iuliana21 explică:

Mereu pentru ei a contat averea.