| frum a întrebat:

Am 25 de ani si simt din ce in ce mai des ca vreau sa ma ucid din cauza la tata. Ma acuza mereu ca nu il fac fericit ca nu ma marit, ca ii stau pe cap, ca sforai, ca fac galagie invatand si lucrand. Sunt o fata extrem de cuminte, cu frica de tata. Mi-am cautat locuinta, sa ma mut, dar cum nu am bani, ma gandeam la credit, dar tata nu ma lasa sa iau credit dar in acelasi timp ma obliga sa ma mut. Imi reproseaza mereu ca nu ma marit si ca il fac de ras. Am avut iubiti dar circumstantele au facut ca EI sa ma paraseasca pentru alte fete. Adica nu tine de mine neaparat ca sunt singura, nu eu am alungat pe nimeni. Poate aberez, dar sunt tare suparata. Concluzia este ca am un tata sever, care ma acuza ca ii distrug viata nemaritandu-ma la 25 ani, ma scuipa, ma blesteama.
Nu stiu ce sa fac. Cred ca de la blesteme nu se mai prinde nimic de mine. Imi doresc sa mor dar parca imi e mila. Daca nu era el, puteam sa am o viata frumoasa. Am o cariera buna, dar el imi spune ca sunt materialista. In timp ce eu ma afund in lucru, daca nu am reusit sa ma indragostesc. Decat sa stau cu el sa ma critice si certe prefer sa lucrez. Vreau sa va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat pentru ca eu cred ca am luat-o razna si ma gandesc in fiecare zi sa ma sinucid, cu masina, cu medicamente, sa beau pana intru in coma. E pacat, ma doare sufletul ca gandesc asa. El nu stie pentru ca nu am curaj sa ii intorc vorba niciodata. Si cand tac ma face proasta si in toate felurile. Nu am curaj sa ii zic nimic pentru ca face urat, o bate pe mama, ‘ma bate pe mine, ne ameninta ca se spanzura ca il facem de rusine, nemaritata si ca umblu doar dupa bani de aceea lucru atat. De fapt lucrez ca sa nu merg acasa la el... nu stiu ce sa fac, cum sa scap de mediul asta fara ca el sa faca vreo prostie de nebun ce e, fata sa o bata pe mama care saraca nu a fost intreaga la
minte cand s-a maritat cu el. Si nu sunt copila. Am 25de ani. Si la 25 de ani ai mei cu functie de director unde lucrez, am facut pe mine cand mi-a dat tata una ca nu am aruncat gunoiul sambata seara.

21 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna, draga mea! happy In primul rand, daca crezi in Dumnezeu, roaga-l sa te indrume( El este cel mai in masura sa faca asta, e cel mai bun sfatutor al omului). In al doilea rand, mergi si la un psiholog(nu-ti fie teama, caci faptul ca mergi la psiholog, nu inseamna ca esti nebuna) si convinge-o si pe mama ta sa mearga, caci si ea sufera din cauza lui. Sper ca te-am ajutat! Te pup si iti doresc, din suflet, tie, dar si mamei tale, sa treceti cu bine peste aceasta situatie! O dupa amiaza frumoasa, o noapte linistita si un weekend minunat sa ai! kiss >big grin

| zăGhost a răspuns:

Incearca sa mergi la un psihoterapeut.

| relian a răspuns:

Esti director unde lucrezi spui? Si asa se exprima un director?laughing uite si tu ce exprimare ai. Unde pui, director si fara bani ma lesi laughing e clara taicatu cam are dreptate il faci de rusine laughing Barbatii de ce te-au lasat? Treb sa fie un motiv, poate nu esti buna la ceva, poate cine stie ce pretentii ai din astea de mare zana

| Freya1 a răspuns:

Tu trebuie sa muncesti si sa iti iei o chirie.E de ajuns sa iei o garsoniera ca nu iti trebuie mai mult.
Nu are cum tatal tau sa aiba autoritate asupra ta la 25 de ani (daca ai atata) numai daca vrei tu, iar despre mama ta sa isi asume ca si la luat.Nu esti obligata sa stai in teroare pentru ca maicata si-a luat un nemernic.
Iti gasesti o chirie si cand nu e tatal tau acasa iti iei bagajelul si ai plecat. Daca te suna le spui la telefon ca te-ai mutat si nu le spui unde si ce fac ei e treaba lor.Vei trece si ii vei vizita cand se vor potoli si acomoda cu idee, deoarece nu trebuie sa te mariti foartat pentru ca asa vrea tatal tau. Tata de ar putea m-ar tine fata batrana numa sa nu ma marit, sa nu am de suferit etc.

| OldSoul a răspuns:

Uhm, dificila situatie.
Insa, totusi, exista speranta.
Sinuciderea desi pare cea mai accesibila metoda, nu e ceva demn de pus in practica, cine stie, poate esti chiar la un pas de fericire si sa renunti asa, e dificil.
Ai o varsta, ai un serviciu, e bine, de ce nu incerci sa stai undeva in chirie?
Eventual iti poti cauta un job in alt judet, mai bine platit, astfel incat sa-ti permiti sa platesti si aceea chirie si asa ai scapat de problema principala.
Cat despre casatorie si dragoste, eh, aici nu trebuie sa grabesti lucrurile, decat sa te casatoresti doar sa-i faci tatalui tau pe plac si sa ajungi intr-o postura similara mamei tale, mai bine iti vezi de servici.
Ca tot ai spus ca ai avut relatii si te-au insealat, eh, nu-ti bate capul cu asta, sunt sigur ca sunt multi barbati care te-ar dori si multi care ar vrea sa te cunoasca.
Incearca sa-ti pui ordine in viata, si pe cat posibil sa o faci de una singura, fara ajutorul familiei.
Intr-o familie de acel gen, nu e prea indicat sa ceri sprijin, si nici sa le faci pe plac. Orice ai face, tot tu ai de suferit.
Prioritatea ta e sa te muti, undeva singura, si sunt sigura ca in scurt timp totul se va rezolva.

Hai, fii tare, ai rezistat 25 de ani, esti la un pas de independenta, ar fi pacat sa renunti acum.

| minrest a răspuns:

Sarut mana. Tatal tau nu este sever, ci nebun; vad asta din faptul ca nu are pretentii mari, ci pretentii contradictorii. El sufera saracul de o boala psihica, o boala pe care o cunosc destul de bine si despre care sunt dispus sa discut. Ce trebuie sa faci deocamdata este sa te muti, iti pregatesti totul in secret si iti anunti parintii doar cand pleci. Relatia cu el se va schimba imediat, caci nu vei mai fi publicul lui captiv, si se va teme ca pierde accesul la tine complet, asa ca se va purta cu mai mult respect. Nu te teme, nu va face nici un rau, asa santajeaza acesti bolnavi pe cei din jur. Asta e de fapt o scuza ca sa lasi lucrurile asa cum sunt. Iar apoi inveti sa te raportezi la el, stiind ca este nebun. De ce sa te sinucizi, sa iti distrugi si mama, din cauza bolii altei persoane. Succes!

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Daca se gandeste la sinucidere, ea trebuie sa mearga la psihiatru. Eventual cu tatal ei de mana.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Vorbim de tulburari de personalitate, care nu exista doar la o persoana din familie, caci nu ar avea de ce sa apara din senin. Tatal ei nu va merge la psihiatru, cei cu boala lui nu merg la psihiatru, cu atat mai putin cu altcineva.

| sofisis a răspuns:

Aoleo, muta-te cu chirie. As sta si intr-o spelunca numai sa plec. Si sincer, ai 25 de ani. Ce ai? Iesi naibii odata de sub papucii lui. E timpul.

| mentholinks a răspuns:

Ai 25 de ani, nu 15. Pleaca de acolo cat mai repede, du-te in chirie sau fa creditul ala. Da-l in mortii masii pe taicatu ca e neam prost.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate nu ai gasit persoana care trebuie, cauta sa iti gasesti pe cineva si sa te mariti sau sa stai impreuna cu el si se va linisti si tatal tau.

| bogdan324 a răspuns:

Ala e un om care nu stie sa aprecieze ce are, altii sunt fortati sa stea cu copii cu handicap si sa aiba grija de ei toata viata, ce ar face taicatu in situatia asta? E nebatut si d-aia face asa, is tare curios daca ar mai fi la fel de figurant in fata unuia mai solid ca el in toate aspectele.Stiu ca poate nu o sa iti pice bine dar la urma urmei, cine l-a pus sa se insoare si sa faca copii de idiot ce este, ca mai chinuie si pe altii.Totusi s-ar putea sa ma faci nebun dar incearca pe cat posibil sa nu chemi politia, asa o sa ramaneti si cu o amintire urata si pe viitor cand o sa o sa scapi de langa el, o sa vada ca nu ai fost asa rea pe cat credea.

| ziftode a răspuns:

"Si la 25 de ani ai mei cu functie de director unde lucrez"
cum de nu ai bani de chirie? nici macar o camera? sunt camere in apartamente cu mai multe camere pentru care chiria e in Bucuresti ceva de gen 400lei

"am facut pe mine cand mi-a dat tata una ca nu am aruncat gunoiul sambata seara."

ori ii stai in fata si cum ridica vocea cum ii arzi un genunchi in... bijuteriile de familie, si ignori orice amenintare, O JAVRA EGOISTA CA EL VORBESTE DOAR CA SA FACA RAU!

ori (mult mai bine din toate punctele de vedere) pleci, chiar nu ai bani de chirie, pleaca in strainezia si munceste orice acolo (se cauta babysitters tot intr-o veselie, insa si la cules de capsuni ti-ar fi mult mai bine decat langa sugatoarea aia de viata caruia nu merita sa ii spui tata)

| BuLaNNNeL a răspuns:

Individul ala nu e sănătos la cap, nu merita numit tata. Dacă lucrezi de ce nu iti o chirie? Scapa cât mai repede sau daca nu chemați poliția.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu și prin 2013 tot 25 de ani aveai... Dacă ești vampir sau ceva și nu mai treci de vârsta asta te iau eu de femeie. Ar fi bună așa una ca tine mereu tânără.

| Raducons a răspuns:

Prin critici si vorbe urate trec aproape toti tinerii care stau cu parintii,si eu trec tot prin asa ceva si stiu, solutia este sa te muti daca ai posibilitatea si curajul, eu nu am avut si nici nu am, sunt mai retras de fel, ideal era si este sa ai un prieten si sa te muti

| DonGiani a răspuns:

Bună ziua, m-am uitat puțin prin profilul tău la secțiunea de întrebări. Și știi ce mi se pare ciudat? Ca în 2016 la o întrebare pusa de tine aici pe TPU tu aveai tot 25 de ani, hmmm cam ciudat. Nu crezi? Care este problema și treaba asta cu vrăjeală care o tot arunci pe aici? Tine cont, nu toți suntem naivi. Sănătate!

| anonimaalee29 a răspuns:

Daca tot lucrezi, de ce nu strangi bani de o chirie? Daca vei sta departe de el iti va fi mai bine. Du-te in fiecare duminica la biserica, sau cand poti, si roaga parintele sa te binecuvanteze. Ajuta ft mult. Si daca exista si vreo rugaciune pentru blesteme...
In rest nu stiu ce sa zic, iesi mai des prin oras, asa iti vei gasi si tu pe cineva, nimeni nu ramane singur toata viata, mai ales ca tu iti doresti pe cineva.
Din ceea ce spui despre tatal tau eu deduc ca acesta a consumat alcool, sau inca o face. Ar trebui sa il igori, sa iti vezi de treaba ta, insa stiu ca este greu, mai ales cand isi bate joc de tine. Discuta si cu mama ta, trebuie sa aiba si ea un cuvant de zis si poate are putin control asupra tatalui tau.

| George_Gabriel_Ion_1995 a răspuns:

Poate suna extrem dar cred ca trebuie sa il reclami la politie.

| mark2018 a răspuns:

Trebuie sa scapi de sub influenta tatalui tau autoritar si egoist.
Si sa-i blochezi numarul de telefon.
Nu pleci pentru ca inconstient nu vrei.
Te-ai obisnuit asa si nu-ti plac schimbarile.
Un director nu are bani de o chirie?
Ai putea sa imparti un apartament cu una abuzata de mama de exemplu.

| minrest a răspuns (pentru mark2018):

Deci stii chestia asta, ca omul se invata si nu vrea sa schimbe. Esti om destept inseamna.