| frum a întrebat:

Am 27 ani. Sunt desteapta, loc de munca bun, cu parinti normali, angajati la fabrica de 30 ani. Am incercat sa ii conving sa mearga la vot, le-am explicat ce am eu/ ce mi-as dori. Imi rad in fata de ce le zic, spun ca nu stiu nimic, fac exact impotriva mea, nu au vrut sa mearga la vot, imi spun ca internetul mi-a umplut capul si sunt un copil care nu stie nimic. I-am rugat doar sa mearga sa voteze ce vor ei, ca sa ne fie mai bine, dar nu au vrut fix pentru ca am zis eu, sa faca impotriva mea. Cand eram mai mica si mie imi era groaza/rusine sa merg la vot, mereu ma obligau si eu mergeam fara sa zic ca imi e groaza. Cand am crescut, nu mai merg ei pentru ca am zis eu. De ce nu dau parintii doi bani pe mine, cand am ajuns sa invat si sa aud si sa stau cu oameni mult mai invatati?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au mintea manipulata de sistemul imputit in care a nimicit tara noastra

Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti re-citesti intrebarea si te uiti si la forma ei, daca esti chiar atat de desteapta, atunci vei primi singura raspunsul la intrebarea ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei dau pe tine atât cât meriți.
De ce vrei să îi convingă să meargă la vot?
Pentru că ei au făcut la fel cu tine?
Cu ce ești tu mai deșteaptă ca ei?
Cu nimic.
Deci și ei și tu, atâta meritați, doi bani.

| frum explică (pentru sadrian46):

Multumesc, asa e.

| sadrian46 a răspuns (pentru frum):

Am exagerat, te rog să mă ierți.

| frum explică (pentru sadrian46):

Nu am de ce sa va iert, aveti dreptate.

| mihai69 a răspuns:

De ce te doare capul de opinia lor?
Din câte îmi dau seama tu suferi grav de sindromul Stockholm.
Ia-ți catrafusele și lasă-i în durerea lor și vezi-ți de viață, că numai una ai!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai gresit in enunt ceva. La cum i-ai descris, parintii tai NU sunt normali. Am inteles eu gresit, sau inca stai cu ei? PLEACA! Daca comenteaza ceva, le poti zice ca tu ai luat hotarirea in majoritate, fiindca tu ai votat, iar ei nu au participat la alegeri.
@Nairda77: Le arunci televizorul pe geam si incepi sa ii hranesti cu documentare de istorie recenta si cotidiene de la Recorder, TVR... si o sa isi revina.

| relian a răspuns:

Nu dau doi bani pe tine parintii,pentru ca tu gandesti cu capul altora,de aia laughing ca ttu te uti mereu la tv,ca deja esti indoctrinata,deja functionezi ca un robot,iar in RO majoritatea is asa.

Parintii tai au dreptate,sa mearga la vot pentru ce? Ei au experienta,deja stiu cine sunt cei care vor voturile lor, cunosc deja sistemul, un sistem din timpul comunismului, care sa perpetuat pana azi.

Tu esti mic, nu stii nimic, chiar daca ai 27 de ani cum spui. Daca ai 27 de ani deja crezi ca stii ceva?
Gandeste logic, ia lucrurile logic si vezi daca e bine sa mergi la vot.Parintii tai nu au ajuns la concluzia asta prin logica, ei au experimentat, dar poti gandi logic si o sa vezi ca au dreptate.

Cna dai ajuns sa inveti si sa auzi ce anume? Ai invatat si ai auzit doara ce au vrut ei sa auzi si sa inveti.
In RO nu ai ce sa alegi, ori pe cine sa alegi.Sistemul ala e ala de pe vremuri de dinainte de revolutie, doara oamenii s-au schimbat.

Ce insemna un sistem? Este tocmai ala care te invata, asa cum ai zis tu ai invatat, auzit, ala e sistemul.Indiferent cine intra in el devine parte din acel sistem, deci vei functiona conform acelui sistem.

Este bine sau nu? Ca sa cunosti adevarul trebuie sa incepi sa gandesti logic.
Dupa revolutie cine a preluat puterea, cine erau acei oameni si de unde proveneau ei? Intreaba-te asta apoi mergi mai departe cu aceiasi gandire logica.
Acei oameni erau din partidul comunist, toti care au preluat puterea faceau parte din acelasi partid, din acelasi sistem.Nu s-a schimbat decat numele partidului,sau al partidelor,pentru ca asa trebuie sa se intimple, cei de la putere trebuie sa multumeasca pe toti, sa le dea cesi dorise, paride, libertate, dar atat.Toti cei care erau in acele partide erau tot din vechiul partid,din acelasi sistem.

Mregem mai departe.O sa spui dar aia sau dus laughing asa este sau dus,dar inainte sa se duca au avut elevi,au avut noi membri veniti in partid corect? Este daca vrei ceva gen la scoala.
Nu conteaza in ce an,sau de unde vii la acea scoala,tu vei invata acolo dupa regulilel acelei scoli corect?
Ei toti cei noi veniti aia au invata,adica ce faceau cei vechi,mai exacat sa talhareasca tara,asa au deventi si ei parte tot din vechiul sistem,doara ca ei erau noi,sub un alt nume,PSD,PNL etc.

De ce s-a intamplat asa? La revolutie oamenii au isist in strada,in special cei care au avut curaj si care nu voiau acel sistem, Nu au iesit in strada cei care acceptrau sau faceau parte din sistem, membrii din partidul ala.
Ce sa gresit? Cei care au iesit si au murit, nu au avut un plan, nu au avut un lider, aia a fost greseala.Pleci la drum cu masina fara benzina, cam asa s-a intamplat si la revolutie.Au murit oamni pentru nimic,degeaba,pentru ca sa fie eliminati unii lideri si alti sa le ia locul, dar tot din acel partid, unia mai lacomi, care nu avusese cutitu in mana lor.

La revolutie ar fi trebuie sa apara un lider sau mai multi care sa nu fi facut parte din acel niste, care sa nu fi fost membru al partidului comunist.
Atunci primul pct al noii constitutii ar fi trebuie sa fie, fara penali si fara fosti membri comunisti in fctii publice.Aia ar fi schimbat totul in RO.
Dar se pare n-a fost sa fie asa, ca urmare noi inca suntem la acel stadiu de dinainte de revolutie, ma refer ca sistem, doara ca astazi sunt mai multi care fura decat era inainte de 89.
Tu pe astia vrei sai votezi? Te inteleg ca esti indoctrinat, dar incearca sa gandesti logic.
De ce nu au dat legi de genul cum am aratat? Adica fara penali in fctii publice? De ce nu au adopatat legi logice?
Gandeste si dupa o sa le dai dreptate parintilor tai.
Cum sa dai lege fara penali? pai asta insemna ca ei sa plece sa dispara laughing se eliminau singuri.Cum mai puteau ei fura dupa.De ce sa faci legi logice, sa nu mai poti forma gasti talharesti.Toate astea nu sau facut tocmai pentru ca sistemul este tot cel vechi.
Cauta si vezi cum este in America, ce legi au aia, dar cauta sa le intelegi, cauta sa le vezi logica.
De exemplu in America piuscariasii nu au voie sa voteze.Nici cei care au dosare penale,deci penalii nu au voie sa voteze.
Te intreb acum,gandid logic,ti se pare normal laughing adica are logica legile astea logice?
Cum sa voteze unu care a furat de exemplu,deci un hot ajunge sa voteze ce anume? Un puscarias ajunge sa voteze pe cine?
Apoi nu-s legi logice pe nicaeri,legi care sa nu permita formarea de gasti,de grupuri care sa preia puterea total si sa faca doara ce vor ei, asa cum se intampla in RO.
Treb ca de la primar, seful politiei, senator, parlamentar sa se faca diferit de cum este acum, astfel incat sa nu permita formarea de astfel de gasit de talhari.
Daca stai acolo si continui sa gandesti cu capul alora care te conduc nici la 80 de ani nu o sa fie bine acolo, o sa gandesti la fel, o sa votezi exact aceiasi oameni, aceiasi talhari care vor face exact ce au facut si cei dinaintea lor.

| anonimg a răspuns:

Este orele 21:06 cand termin de scris asta. Poate sa faca poporul ce o face, ca tot psd-ul va iesi.

| minrest a răspuns (pentru anonimg):

Sa iasa ce? Au luat si ei 25%, si trimit in EP vreo sapte insi, ca si PNL, ca si USR. Nu asta a fost miza astazi.

| Frank51 a răspuns:

E ok, nu ai ce sa faci. Unii oameni inteleg, altii nu. Nu poti sa obligi pe nimeni sa faca ceva. Eu cand dau de oameni "prosti", incerc doar o data sa le deschid mintea, daca ma resping, ma retrag frumos fara nici-o problema si nu mai zic nimic. Informatia in ziua de azi este pretioasa, iar daca oamenii nu o vor nici pe gratis ei pierd.

Ai mei au fost foarte curiosi, chiar m-au intrebat ce votam, le-am explicat frumos ce se intampla, si au inteles. Apoi am mers impreuna la vot, familia si prietenii, direct 10 voturi corecte happy.

| Donsavas a răspuns:

Stii care e problema la tine? Stai sa convingi oameni care nu vor sa fie convinși de nimic.

| aumih16 a răspuns:

E cu totiii avem parinti din acestia! ce sa ii faci! au ramas la metehnele alea ale lor de demult! si numai tin cont de viitor! ei se gandesc cum erau ei! cand erau tineri! etc! putin le pasa ca esti tu tanara si frumoasa! si ca ai un viitor! al tau! asigurat! cumva! de altfel!

| aumih16 a răspuns:

Si sincer vorbind acum! cu ce ajuta! vremurile alea de demult! pe tineretul actual! hai sa aud! cu nimic! da e adevarat ca toata lumea avea de munca! muncea! etc! dar erau alte vremuri! totusi! acum suntem unde suntem! vremurile alea de demult! acum conteaza doar la nivel de istoric sau istorie! dar in rest cu ce te ajuta acum! ce sa ii faci daca asa sunt vremurile astea de acum! triste! suparatoare!

| Delcatty a răspuns:

Parintii tai au un orgoliu foarte mare si niste convingeri adanc impamantenite. Posibil sa aiba complexe si sa adore sa capete incredere de sine facandu-te pe tine sa te simti prost, asemenea unui bully in curtea scolii. Faptul ca sunt de o anumita meserie nu are relevanta atat de mare, am vazut si profesori care votau PSD.
Cum sa ii convingi? Nici nu trebuie sa incerci. Spiritul tau civic este de apreciat, dar, de la o varsta, maleabilitatea lor dispare. Lasa-i in pace, sa faca ca vrea.
In plus, cand vrei sa convingi oameni sa voteze, de-obicei te duci la cei care au proprie initiativa, dar inca sunt indecisi daca merita. Nu de la oameni care si-au propus sa iti faca in ciuda ca niste copii.
Nu te mai stresa, nu merita. Vezi-ti de viata cu oameni mai rezonabili si evita subiectele de genul cu parintii tai.

| llleo a răspuns:

Sunt prea orgolioși. Mai bine renunță la idee, e greu sa convingi astfel de oameni. Au minte de copii mici.

| laeimbrea a răspuns:

Si eu am niste persoane pe care nu le pot convinge, doar eu am votat corect, restul m-au cam dezamăgit.

| Nairda777 a răspuns:

Pe parintii tai nu ii vei schimba deloc oricat ai incerca, spun asta din experienta. E mai bine sa ii lasi pe ei in bula lor fara sa ii mai deranjezi