| anonim_4396 a întrebat:

Am 29 de ani, iar sotia mea a murit acum 1 an și 6 luni. Prietenii îmi spun să mă căsătoresc cu altcineva, dar eu nu iubesc pe altcineva.
Am fost căsătorit 3 ani cu ea.
Ce aș putea face?

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa mai astepti, desigur. Dureaza 2-3 ani sa te refaci dupa o despartire banala, va dura mult mai mult sa iti revii dupa moartea sotiei.

| mgtow a răspuns:

Pt a trai bine trebuie sa ai femeie altfel e greu de trait in Romania singur

| FlorinPopa a răspuns (pentru mgtow):

Dar în altă țară?

| mgtow a răspuns (pentru FlorinPopa):

Stau in Spania si nu am nevasta sau prietena si o duc bine. Nu e nevoie de sprijin pentru a trai zi de zi fata de o tara saraca unde oamenii stau mai mult din necesitate impreuna pentru a avea o viata normala. La straini e invers

| FlorinPopa a răspuns (pentru mgtow):

Nu e o problemă aceasta pentru mine. Lucrez în Finlanda.

| Violleta2022 a răspuns:

Singurul lucru pe care-l poti face, este sa iesi afara din casa, sa-ti vizitezi prietenii si rudele, sa te bucuri de viata si sa accepti faptul ca esti singur din nou, chiar daca o fiinta draga tie, s-a dus definitiv din viata ta.

Va veni altcineva in viata ta, cand te astepti mai putin, o sa vezi, trebuie doar sa traiesti ziua de azi, ca un om viu, sanatos si plin de viata!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da e fix alegerea ta daca o sa mai iubesti sau nu pe altcineva, daca o sa te mai insori sau nu. Nu a prietenilor, nu a internetului

| Freya1 a răspuns:

Nu te lua dupa prieteni.
Iubirea va aparea atunci cand te astepti mai putin doar sa o lasi sa vina de la sine.Nu forta lucurile doar pentru ca asa spun prieteni ca dupa aia sa nu te simti bine sau sa ranesti si pe altii.
Lasa timpul sa treaca si sentimentele sa vina de la sine pentru ca e greu sa treci prin ce ai trecut tu si si atat de tanar

| anonimg a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta. Este printre putinele cazuri in care spun ca trebuie sa iti urmezi inima. Adica sa lasi lucrurile sa decurga in mod normal, firesc in viata ta. Sa te impaci cu ideea despartirii -care nu va fi vesnica, ci doar temporara. Si totodata, cand timpul va vindeca ranile, cand nevoia nu doar trupeasca ci si sufleteasca isi va face simtita prezenta in viata ta, atunci poti urma acest curs natural, normal, firesc. Pentru ca suntem oameni; si sunt sigur ca si cea care te-a iubit ar fi fost de acord cu lucrul acesta. Trebuie doar sa lasi lucrurile sa decurga in mod normal, sa le lasi sa se implineasca la timpul lor. Si tot atat de normal este ca sa aduci inaintea lui Dumnezeu toate aceste lucruri, sa crezi ca El nu te va lasa singur, ca nu te va parasi nici cand treci prin zile mai grele.

| dannyel86 a răspuns:

Asta trebuie sa decizi tu, daca vrei sa-ti refaci viata sau nu. happy
Asta nu inseamna ca trebuie sa refuzi dragostea, daca ea apare.winking Sunt convins ca ai iubit-o pe prima sotie si ca e greu sa mergi mai departe sau sa te implici intr-o noua relatie, dar daca timpul e de partea si vei gasi pe altcineva, ar fi bine sa-ti mai acorzi o sansa. Nu se stie niciodata... big grin Pierdem lucruri, pierdem oameni, dar meritam sa ne traim viata, nu sa plangem la infinit dupa ei. happy

| AliGab a răspuns:

Asculta-ti inima, nu prietenii

| BuLaNNNeL a răspuns:

Așteaptă, timpul vindeca tot. Teoretic, esti tanar, ar trebui sa iti refaci viață, dar e dificil, mai ales daca ai iubit'o foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este alegerea ta ce faci, dar eu as incerca sa trec peste si sa continui sa imi traiesc viata, nu este benefic pentru tine sa stai toata viata trist. Oricum, timpul rezolva totul.

| iamprettybored a răspuns:

Nu forța, ia-o încet. Oferă-ți timp să te vindeci. Ieși în lume, călătorește, cunoaște oameni noi. Când vei întâlni persoana potrivită, vei ști.

| LN936 a răspuns:

Inteleg ca duci dorul sotiei si nu te poti impaca cu gandul ca ea nu mai este, dar rebuie sa intelegi ca viata nu se opreste in loc, ea trebuie traita din plin alaturi de o alta persoana care o vei iubi si care te va iubi.Sigur sotia ta si-ar fi dorit sa fii fericit si sa-ti refaci familia.Probabil daca ai intilni o persoana si te-ai indragosti de ea te-ai simti vinovat fata de sotie ai crede ca e un fel de tradare!? dar nu e asa! Tu doar nu trebuie sa o uiti niciodata so o ai mereu in sufletul tau si sa-ti aduci aminte de ea ca ai iubito si ca ea ti-a facut viata mai frumoasa

| DariaCurca09 a răspuns:

E alegerea ta dacă te căsătorești sau nu.
Dar trecutul e trecut, acum ești în în prezent, e cu totul altceva. S-a întâmplat, asta i-a fost soarta. Știu că e greu, dar trebuie sa fii fericit că nu vei mai avea o viață.

| MeGroompy a răspuns:

Sa iti ignori prietenii?