| anonim_4396 a întrebat:

Am avut o altercatie in cartier, din care am iesit cam sifonat adica cu un ochi vanat, eu nu am avut nici o vina. Problema este ca mama crede ca eu sunt vinovat,. dar tot timpul maicamea crede ca eu sunt cel mai vinovat om de pe fata pamantului si nu are incredere deloc in mine chiar daca uneori se dovedeste ca am dreptate in unele privinte. de multe ori am simtit ca nu am nici un prieten bun ca toti ma tradeaza. nu stiu ce sa mai fac. am vrut sa fug de acasa. (nu am avut bani big grinbig grin) dar de multe ori simt ca sunt inutil si nu mai gasesc rost vietii. CE SA ma FAC?

7 răspunsuri:
| danielagoldica a răspuns:

Aproape totii parintii au incredere in copilul lor! Maica-ta nu intra in categoria lor! Nu are deloc incredere in tine! Problema este la ea nu la tine! Ea este datoare sa te apere in orice situatie chiar daca stie ca mai si gresesti! Ea trebuie sa-ti cultive increderea de sine sa-ti spuna ca esti un copil bun sa-ti arate cum sa procedezi in alte situatii similare. Uneori poate sa te mai si certe dar sa nu te faca sa te simti aiurea! Asa procedeaza un parinte care isi iubeste cu adevarat copilul! Ce trebuie sa faci tu... Daca ea nu are deloc incredere in tine si te considera cel mai rau de pe pamant arata-i multa multa indiferenta fata de ea. Poti sa-i si spui:"nu ma mai intreba nimic pentru ca in sufletul tau oricum eu sunt vinovat". Cauta sa pastrezi o oarecare distanta fata de ea fa-o sa se gandeasca la atitudinea ei. Tu distreaza-te in continuare din plin ca esti baiat si nu cred ca mai stai sub fusta lui maica-ta.Nu pleca de acasa ci ramai acolo ca sa beneficiezi de casa si masa dar cauta in rest sa te detasezi de ea.Cu timpul cred ca o sa-si dea seama ce mult a gresit

| ATHOS a răspuns:

In primul rand sa nu te mai gandesti sa fugi de acasa. In al doilea rand toata lumea este utile, deci si tu. In al treilea rand trebuie zi de zi sa arati mamei tale prin tot ceea ce faci ca meriti increderea ei. In al patrulea rand pritenii adevarati te vor intelege.
As putea sa-ti mai spun multe. Pentru inceput cred ca este destul
Si acum te rog sa te uiti la mine : vezi ce linistit, calm si fericit sunt? Asta datorita faptului ca am castigat increderea parintilor mei. Sa stii ca nu este o gluma. Azi toata lumea are incredere in mine.
Iti doresc si tie acelasi lucru! Mult succes! Sa ne tii la curent. Ne vom bucura alaturi de tine!

| nana a răspuns:

Bunä dimineata Umbra. Cred cä, cel mai bine ar fi, sä reusesti sä ii castigi increderea mamei tale. Spui cä prietenii täi te insalä, atunci mama ta ar trebui sä iti devinä cel mai bun prieten, apoi triazä-ti prietenii care nu iti sunt prieteni. V-a venii vremea cand din 10,, prieteni '', vei rämane färä nici unul. Trec multi ani pentru toti cand ne v-om da seama cä prietenii ne insalä asteptärile si nu mai sunt ce credeam noi cä sunt. Asa cä mama trebuie sä iti devinä cel mai bun prieten, apoi cauti dincolo de usa casei alti prieteni. Mult succes si sä nu mai fii naiv inprivinta prietenilor si ia-ti familia in brate si deveniti prieteni, ei vor fii primii ca-ti vor särii in ajutor.

| andrei a răspuns:

Daca esti porst asta iti trebuie

trebuia sa iti rupa si o mana ceva sa nu te mai bagi unde nu iti fierbe oala

| madvideo a răspuns:

Gandeste pozitiv. incearca sa te indrepti spre lucruri pozitive pentru viitorul tau. incearca sa iti construiesti un plan profesional. axeaza-te pe ceva si ai sa vezi ca familia va fi prima cea care te va incuraja.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am 46 de ani, nu sunt un las, si nu am prea avut altercatii in cartier.niciodata.si orice problema sau neintelegere am rezolvat-o cu mintea si cu vorba nu cu pumnii. tu esti berbec? sau caine? sau ce? ca de regula animalele se bat, se musca, si intra in conflict cand se intalnesc. oamenii, se respecta, comunica, si traiesc in intelegere.de ce ai vrut sa fugi de acasa? incet nu poti merge? ce vine cineva dupa tine? maicata te cunoaste bine.de aia ti-e mama.si daca fugi de acasa unde te duci? in cartier la sifoneala? sau in lume printre straini?

| umbra_7884 a răspuns:

A numi gasi rost nu inseamna ca vreau sa crap