Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am cam rămas fără prieteni și ma simt singura.
Prietenii din liceu s-au îndepărtat. Unii au plecat in afara, alții și-au făcut alți prieteni. Aveam 2 prietene cu care vorbeam mai des și ieșeam,cu una m-am certat din cauza ca ma vorbea pe la spate,mi-am dat seama ca e o persoana toxica pentru mine. Prietenia noastră se baza doar pe faptul ca eu o ajutam pe ea când avea probleme,când totul era roz nu ma mai cauta. Acum ma simt cam singura. Colegii mei de facultate sunt mai ciudați, asa mi se pare. Nu avem chestii in comun. Voi ati avut perioade din astea? Ce e de făcut? Știu ca o sa spuneti, iesi msi mult, integrează-te. Nu e asa! Ca nu ies pe strada singura și sar prietenii din tufis.

65 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti faci prieteni noi!
Nu cred ca, din 200-300 de studenti cati are facultatea aia, sa nu gasesti unul sau una, care sa-0ti fie prietena.
Fii mai putin pretentioasa si selectiva, si vei vedea ca iti poti gasi pe cineva, fara sa mai fii atat de negativista.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te inteleg perfect, mai toata viata am fost in situatia ta. Secretul pentru a nu o lua razna e sa inveti sa te simti bine cu tine - a nu se interpreta asta in mod sexual, daca voiam sa zic asa ceva, o ziceam clar. Excalibur e amuzant, invatatul nu e un hobby. Incearca sa gasesti ceva cu care rezonezi si te ajuta psihic, ceva mai mult decat doar un hobby. Voluntariat sau scris, as indrazni sa spun.

| anonimg a răspuns:

Mergi la biserica si o sa iti faci prieteni.
Eu merg la aceasta: https://www.adventist.ro/index/

| Frank51 a răspuns:

Totul depinde de tine, ce impresie lasi si cum te comporti. Nu inteleg cum de nu ai prieteni la facultate, eu nu numai ca mi-am facut zeci de prietenii dintre colegi, am luat si din alte facultati, si din alte camine, chiar si de pe strada.

Nu vreau sa spun nimic concret, dar parerea mea este ca inca ai niste mici probleme de integrare la care daca lucrezi putin se rezolva cat ai zice peste.

Sau alta varianta, poate asa esti tu. Orice ar fi trebui sa fi mandra de tine si sa te accepti.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Atunci da mi tu un sfat. Unde greșesc eu? ca mie mi se pare ca sunt singura din grupa aia care vorbește. Toți sunt timizi. Dacă nu făceam eu grup pe wapp ei nici nu se știau între eilaughing sa fiu eu prea vorbăreață și sa i sperii pe toți? Alta problema nu văd care ar fi. Le zic neața mereu, sa mor dacă Răspunde vreunullaughing ei nici între ei nu vorbesc. Noi nu stam toți la cursuri. Eu n am pomenit asa ceva jur

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ciudata grupa aveti, noi iesim la bere sau la shaorma, ne ajutam la teme/proiecte/copiat, ne plimbam ore intregi prin oras, bine suntem vreo 10 din cei 30 care suntem asa. Retrag ce am spus, posibil sa nu fi tu de vina ci sa ai ghinion de grupa si de oras.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Bai,știu ce zici. Ieri le am trimis și eu mesaj dacă merge cineva cu mine sa vedem un film înainte de sesiune sa ne mai relaxam. Nici n au zis nimiclaughing) da ma dreacu. Dacă le zic la mișto "bă ati făcut referatul" întreabă toți ce referatlaughing) asa sunt ei. Ce sa le fac sa-i iau cu forța

| YuliaNNN a răspuns (pentru Frank51):

Eu am lasat o impresie nasoala de introvertit arogant si plictisitor. Nu inteleg cum de ma comport asa, parca nu as fi eu. Sunt in aceeasi situatie insa am alte motive si piedici de care nu prea pot sa trec...

| Frank51 a răspuns (pentru YuliaNNN):

Daca lasi impresia asta, atunci asa esti. Dupa cum am spus, acceptati-va asa cum sunteti si fiti mandrii de voi, prieteni se fac si apoi oricum pleaca din viata voastra, important e cu ce experiente ramaneti.

| Sofer a răspuns:

Eu rezist si fara prieteni.

| Emma30555 a răspuns:

Soluția e sa ai răbdare, lucrurile astea se rezolva de la sine. Dacă ești o persoana deschisa îți vei face din nou alți prieteni

| Nemessys a răspuns:

Hello darkness my old friend laughing)
O chestie pe care am observat-o acum, cititnd raspunsurile este faptul ca nu ai langa tine persoanele potrivite, care sa fie ca tine. ZIci ca nu ai subiecte de discutie si chestii dar uite cate randuri de mesaje faci aici cu multi oameni laughing. Daca ai incepe sa vorbesti acum cu fiecare, separat, ai vorbi cu 10 persoane ore bune, pana maine dimineata rolling on the floor.

E greu in ziua de azi sa-ti mai gasesti pe cineva, chiar si o prietenie. Nici eu nu am prieteni dar cu timpul m-am adaptat si am inceput sa inteleg ca eu nu sunt deloc compatibil cu cei din jurul meu asa ca nu ma bag. Societatea din ziua de azi a ajuns sa fie asa de bolnava incat oamenii buni sa sufere de singuratate, iti dai seama? Lumea in general se plictiseste destul de repede, nu mai este interesata de chestiile simple, dar bune, sunt,, plictisitoare". Parca vor deodata sa fie impresionati, sa se intample totul repede. Am intalnit persoane care. sa-mi trag palme, daca din prima propozitie pe care le-o spuneai lor, nu-ti iesea ceva interesant, deja te ignorau pentru tot restul vietii rolling on the floor). Chiar si daca li te adresai cu un,, salut", aveau o reactie de genu,, vai. pai si tu incepi frate cu clasicul salut, asa simplu. fii original" Oricum, ma bucur ca am fost refuzat de genul ala de persoane. Multi sunt si pe interes. De ex, daca afla ca X e mecanic, imediat se dau pe langa el ca apoi sa aiba cine sa le repare masina, si pe gratis daca se poate laughing. Asa fiind un om simplu si neavand nimic de oferit, doar o simpla prezenta, evident ca aproape pe nimeni nu incanta. Eu am fost invatat sa ma bucur de lucrurile simple si mai,, old" school. De ex pentru mine si o simpla plimbare prin parc sau statul pe banca la povesti ore intregi mi se pare super ok pentru o iesire.

Ce e de facut? Nu vreau sa-ti zic ca si restul chestii precum,, iesi, socializeaza " si alte chestii. laughing Pentru ca e usor de zis atunci cand nu te afli in pielea cuiva. Tot ce pot sa-ti zic eu e. sa astepti, iar cand vezi o persoana mai deschisa la minte,,, sari" pe ea si incearca sa formezi o prietenie. Un mic sfat pe care ti-l dau si daca il urmezi o sa scapi de multa bataie de cap este ca, sa nu intri cu forta in viata NIMANUI. In sensul ca, daca acea persoana nu da nici cel mai mic semn ca vrea sa te cunoasca / sa vorbeasca cu tine, atunci nu-ti mai bate capul cu ea, nu-ti mai bate capul sa gasesti subiecte de discutie, sa iesiti in oras si asa mai departe. Cand o sa dai de o persoana care vorbeste ceva mai mult si continua o conversatie (in sensul ca pe baza a ceea ce a spus ea, tu poti spune altceva dupa) De ex.

Ce faci?
Bine.

Si atat. rolling on the floor. Aia chiar nu au niciun fel de interes si iti zic ca mai bine-i dai naibii. In schimb cine o sa-ti raspunda cu,, Pai faceam. aia. acum fac asta si imediat ma duc..acolo, tu ce faci? " Atunci este altceva, ca poti incepe o conversatie dupa. big grin. Observi diferentele?

O alta chestie pe care ti-o recomand, ar fi sa-ti faci un prieten on-line. Adica, doar comunicati si atat, nu-i nimic rau in asta. Puteti vorbi multe si iti omoara timpul. Poate ai tu niste subiecte anume pe care nu le poti discuta cu orice mediocru de acolo, asa ca poti discuta cu persoana respectiva care e mai smart si stii ca ii merge altfel mintea.

Si inainte sa-ti pui diagnosticul de singuratate sau depresie, asigura-te ca nu esti inconjurata de prosti :*.

| Eireann a răspuns:

Asa m-am simtit si eu in primele 3 luni de facultate. Dupa am gasit oameni cu care sa ma inteleg si ne-am apropiat. E normal sa pierzi legatura cu unii din prietenii din liceu.

| anonim_4396 explică (pentru Eireann):

Și cum ai găsit acele persoane?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu mai am deloc prieteni. Și eu am rămas singur, mai merg cu bicicleta ( ieri am mers prin noroi fără apărători de m-am umplut de noroi laughing), mai ascult o muzică, mă mai amuz pe Facebook la videoclipuri, pe YouTube, mai joc un joc, mai vad un film... Nu e sfârșitul lumii fără prietenii. Iar Crăciunul și revelionul l-am petrecut singur singurel. Dacă vrei mai putem socializa pe Facebook... Ca doi simpli oameni fără prieteni ce suntem. Am 29 ani, nu am 13 ani ca să știi asta. happy

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Excalibur09):

Gadila-ma sa rad și eu. Eu știu sa fac diferența dintre socializare și altele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum ești pe Instagram?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuze, însă nu am Instagram, nici whatsapp. Pentru ce as tine toate acestea dacă nu am cu cine vorbi? Am numai Facebook chiar din anul 2010. Iar pe messenger nu vorbesc cu nimeni pentru că, cum zici tu, nu prea găsești discuții comune și discuția se termină imediat la un simplu "aha, bine" pa".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai dacă tot m-am apucat sa povestesc,sa zic pana la capăt. Am avut și prieteni băieți,dar parca a înnebunit lumea. Când am crescut și și au facut iubite,ne am răcit ca erau geloase și nu ii mai lasă sa bem un suc,in condițiile in care eu am prieten de ani de zile, nu era vorba sa fiu eu singura si fără obligații. Dar eu nu gândesc asa. Prietenul meu are tovarăși de ai lui și când îl suna sa bea o bere parca as vrea sa ma sune și pe mine fetele sa bem un suc. Dar eu nu am pe nimeni. Și ma simt și vinovata ca el câteodată nu iese ca sa stea cu mine sa nu ma plictisesc. Și știu ca o sa Spuneti ca putem iesi toți. Da, putem, o data, de doua ori, de 10 ori. Dar nu pot sa ies mereu asa, poate vor sa iasă și ei ca băieții. Adică eu respect chestiile astea.

| Csander a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti dau FB-ul unor tipe sa le faci si pe ele sa inteleaga ca o bere cu baietii e o bere cu baietii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce sa fie de făcut, faci rost de niste marijuana și să vezi cum nu ții se mai par colegii de facultate ciudați, sa vezi cum rezonezi cu ei, acum pe bune 'singuratatea' asta nu vine din cauză că te-ai certat cu prietenii și nu ai pe nimeni aproape, sunt oameni super fericiți și împliniți care au extrem dar extrem de puțini prieteni, singuratea vine din lipsa unui scop din faptul că stagnezi și nu evoluezi pe nici un plan, ai o viață monotona și contortabila.
Până nu depășești frică de necunoscut și te pui în situații inconfortabilez nu te schimbi, rămân la fel lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce contează?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba nu mi vine sa cred ca ai zis fix facultățile la care merglaughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La drept sunt la fără frecventa boss, deocamdată nu cunosc pe nimeni. Mâine încep sesiunea și o sa i cunosc.

Răspuns utilizator avertizat
| Emazio a răspuns:

Eu zic sa te integrezi o scurta perioada într-un grup, iar el o sa iti faca conexiunea cu alte persoane, si alea cu alte grupuri si tot asa, pana iti găsești niste oameni care iti plac.

| Csander a răspuns:

Eu n-am prieteni de 9 ani, ce zici de asta?

| anonim_4396 explică (pentru Csander):

Și nu îți e greu? Ce faci in fiecare zi? Nu intri in depresie?

| Csander a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, de ce? Oamenii in mare parte te trag inapoi de la treburile tale, mai ales cei care nu-s ca si tine.
Eu nu ii inteleg pe cei care se plictisesc.

| lilskies a răspuns (pentru Csander):

Și eu de 4

| SoareDaniel a răspuns:

Da, nu esti singura, stai fara griji, stiu cum e. Eu am avut unul pe care l-am considerat adevarat, dar era doar pe pretextul iesim la o bila sau un club doar cand vreau eu, tipul de prieten care le stia el pe toate. Ciudat sau nu, am fost prieteni de 8 ani de zile si in cateva zile totul s-a stins. Nu cred in prietenii adevarati, dar la fel de bine nu e bine nici sa traiesti fara ei, ma refer la amici, cu care sa te distrezi la o mare, la un munte etc. Incearca un loc de munca, unde gasesti persoane de varsta ta, daca esti una tanara printre persoane mai in varsta, o sa constati ca viata ta e un fel de COVID 19 ( joke ) adica, acasa, servici si somn. Oricum eu am ajuns la concluzia ca totul in ziua de azi se invarte in jurul banilor, nu prea ai, nu reusesti mai nimic in viata mai pe toate planurile, si e cat se poate de adevarat.

| Anemona2020 a răspuns:

Bello. Asemănător și la mine. Încearcă sa te angajezi undeva unde sunt persoane de vârsta ta. Și eu am aceeași problema, niciun prieten. Nici nu știu cum as putea sa te ajut.

| împreunăfacembine a răspuns:

Chestia ii ca trebuie ca tu sa te faci auzita si vazuta. Indiferent de varsta lor, tu poti gandi ca un om matur.

| anonim_4396 explică (pentru împreunăfacembine):

Da mai, dar un om de 30-35 de ani cu familie nu mai are chef sa iasă cu mine in parc ca n am ce sa fac acasă. Sau sa vorbească de băieți, chestii din astea de adolescenți

| Mogiojojo a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna. Din curiozitate: in ce oras esti la facultate?

| VasileAmadon a răspuns:

Bună! Nu fi tristă, și eu sunt plecat in Anglia, de câteva luni bune și mă simt bine, eu sunt nevoit sa lucrez aici, pentru ca am profesionala terminată.
Cand tu esti la Facultate ai un viitor asigurat in țară pe un salariu mare, sau daca vrei sa pleci in afara. Prietenii vin si pleacă, totul este trecător.Ți- am dat cerere de prietenie?

| Staicu_Ionut_1994 a răspuns:

Sfatul meu apucate de hay day si inta in grup sau gasete jucători pe hay day românia sunt destui

| Space1 a răspuns:

În ziua de azi nu prea mai există prieteni adevărați, există mai mult "amici" care sunt doar de forma! Un prieten adevărat este, să spunem un specimen rar, iti recomand sa nu te mai bazezi prea mult pe ceilalți și sa te bazezi mai mult pe tine! Plus ca oricine cred ca a avut un astfel de moment în viața, când te simti trădat și singur! Timpul vindeca tot, "prietenii" vin și pleacă, doar cei care țin cu adevărat la tine vor rămâne!?

| SabyMiha08 a răspuns:

Buna, am avut si eu problema aceasta cand m-am mutat la alt liceu. Eu am procedat in felul urmator:
1) Am incercat sa vorbesc cu persoanele din jurul meu
2) Am vazut ca nu prea aveam lucruri in comun dar tot am vorbit am gasit un subiect care sa ne placa la amandoua
3) am incercat sa fiu eu insumi
Iar, pe langa aceste lucruri conteaza foarte mult sa te intelegi bine cu persoanele respective si sa fii in largul tau cu ele.
Sfatul meu este sa le dai o sansa celor de acolo si sa vezi cum sunt si ei, da intr-adevar nimeni nu este perfect, dar pana la urma toti facem greseli mai mari sau mai mici. Acum nu trebuie sa judecam pe fiecare in parte cum sunt eu sau ce greseli fac. Ar trebui sa-i ajutam sa inteleaga ca nu fac bine si sa-i corectam unde trebuie

| Shatzievtm a răspuns:

Due la mgzin si cumpoarti un pistlol cu apa si o paspusa sa exersezi