| ionika17 a întrebat:

Am fost diagnosticat cu tulburare anxioasa si episod depresiv (de vreo 10 ani). Problema este ca am luat tot felul de medicamente si de degeaba.Ele ar fi urmatoarele:cipralex, seroxat, rivotril, brozamapean, depakine, anxiar, venaflanxina si nici una dintre acestea nu si au făcut efectul.In momentul de față nu mai lucrez deoarece ma simt destul de rau.A început să imi fie teama sa mai ies afara din casa (asta e de vreo 2 ani), dar acum s-a agravat cand ma întâlnesc cu oameni pe strada imi creste anxietatea foarte tare, de ma ia greața.Tot timpul am ochii ca plansi, ma deranjează rau ochii si o tristețe foarte apăsătoare din cauza anxietatii pe care o simt. Abia mai ies din casa sa imi iau ceva de mâncare (tratamentul l-am întrerupt acum 8-9 pentru ca nu isi făcea efectul).Eu cred ca am si fobie sociala...mai scap vreodata din asta?!

Incarcare...

7 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Roaga-te lui Dumnexeu sa scapi. Asta e doar in capul tau. Nu pot sa inteleg oamenii depresivi

| Aasdfghj a răspuns (pentru Mirel4412):

Esti de la Casa Foster pentru prieteni imaginari? Nu e nimic doar in capul lui. Depresia exista si nu il ajuta cu nimic dumnezeu.

| ionika17 explică (pentru Mirel4412):

Pana nu apuci sa simti anxietatea si depresia "ca si cum te ar mânca prin interior " nu o sa crezi ca exista. Starile pe care ti le dau anxietatea si depresia nici nu îți imaginezi cat de ingrozitoare sunt (Esti tot timpul într-o teama pe care nu o poti controla ).

| seth2016 a răspuns:

Depresia este uneori rezistenta la tratament. Depresia poate dura si peste 2 ani. Dar si in acest caz exista solutii, se maresc dozele, se incearca alte combinatii de medicamente. Tratamentul medical ar trebui insotit de psihoterapie. Uneori tratamentul continua si dupa remisie.

| Bruno92 a răspuns:

Daca ai depresie de 10 ani nu mai scapi veci de ea fiindcă sa cronicizat o poți doar trata sa nu ajungi la sinucidere știu că sună dur da cam așa e, trebuia să continui tratamentul sau sa schimbi psihiatrul. Caută un psihiatru bun și un psihoterapeut și reia tratamentul daca nu și anxietatea va deveni cronica (anxietate generalizata )

| Speranta12 a răspuns:

Dar ce ti-a cauzat tristetea?

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Ai prieteni? Petrece timp cu ei, poate ajuta