| DariusHal2 a întrebat:

Am ganduri sinucigase din cauza scolii toti isi bat joc de mine, si cand iau note mici parintii ma bat.
Ce pot face

Răspuns Câştigător
| Florin0012 a răspuns:

Salut gândurile astea le-am avut și eu când eram de vârsta mai mica. Gândește, e doar o viată de ce sa nu ți-o trăiești? Sinuciderea nu e o cale de scăpare, plus ca ai aduce doar necauzir familiei tale. Nu îți baga colegi înseamă, fă-ți niște prieteni buni care te înțeleg, și cei care rad de tine lasă-i în pace sa plece ca dacă ii bagi în seama și le dai atenție de aia rad de tine. Iar părinți tai nu fac bine ca te tot bat. Încearcă sa vorbești cu ei spune-le ca bataia nu e o soluție sa te facă sa înveți mai bine. Spune-le ca cu o vorba buna te-ar ajuta mai mult decât o palma. Te rog Darius, ascultă-mă și scoateți gândurile astea negre din capul tău. Ai grija de tine și bafta multa.

| DariusHal2 explică (pentru Florin0012):

Cea mai mare problema o am cu parintii, mai ales cu tata.
Multumesc mult pentru ajutor

| DariusHal2 explică (pentru Florin0012):

M-ai ajutat enorm, o sa vorbesc si cu parintii. Sunt sigur ca o sa inteleaga, se comporta frumos cu mine in restul timpului

11 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Dirigintele, psihologul școlii -ei te pot ajuta. Cât timp ești la școală, aceasta răspunde de tine prin diriginte.
Mai este și "telefonul copilului" -organizatie care caută să-i sprijineasca pe copii și tineri, acasă și la școală. Numărul lor este gratuit dacă folosești rețeaua Telekom.
Dar adra.ro este mai presus de toate.

| DariusHal2 explică (pentru anonimg):

O sa incerc sa nu mai bag in seama tot ce imi zic colegii.
Multumesc pentru ajutor

| Plato a răspuns:

Nu te gandi niciodata la asta, nici macar in gluma. Nimic nu se schimba pana tu nu te schimbi: invata mai bine, nu mai lua note (asa) mici; impune-te in fata colegilor, nu incurajez violenta, ci doar autoapararea. Nu conteaza ca sunt mai multi, nu e nevoie sa faci pe Steven Seagal, ci doar sa arati, prin atitudine, ca nu ti-e frica.
In orice caz, spune-le parintilor si profesorilor problema cu colegii. Pentru a te confesa cuiva, poti merge la un preot, banuiesc ca tu personal nu poti merge la psiholog. Preotul te ajuta gratis, si crede-ma, chiar te ajuta. Stiu ca ateii sunt o forma de inteligenta superioară, dar noi, crestinii/cretinii, ne descurcam cum putem, asa, in limitarea noastra intelectuala. Deci du-te la un preot, ca te asculta. Uita complet de sinucidere, cum ti-am spus, nici macar in gluma!

| DariusHal2 explică (pentru Plato):

Nu ma gandesc in gluma sau ceva, dar sunt trist pentru ca foarte multe perosne isi bat joc de mine

| xerxes1 a răspuns:

Arata-le parintilor postarea asta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O TERAPIE de grup ar fi de folos, si eu aveam acelasi probleme la scoala (am avut ganduri si mici temptative de suicid). Practic n-am trecut de ele, dar cum am terminat scoala, am ajuns in alt mediu unde "pozitia sociala" nu conta.
Ca sfat... incearca sa gasesti persoane asemanatoare, un grup de looseri, asa intre voi v-ati distra si ai uita de asemenea ganduri

| GirlOnline81 a răspuns:

Cand ai astfel de ganduri, trage aer adanc in piept si pune-ti mana pe piept, chiar deasupra inimii. Simti bataia? Asta numesc eu sens. Si tu traiesti dintr-un motiv. Asa ca, in loc sa-ti pierzi timpul gandindu-te la tot felul de prostii, incearca mai bine sa descoperi motivul pentru care inca esti aici.

| Misteryy a răspuns:

Salut Darius, intr-adevar, este posibil sa vorbim despre o depresie, totusi situatia nu este atat de grava, foarte multi dintre noi au trecut prin pedepse din cauza notelor mici, sa fii batut este neplacut, totusi cel mai important lucru este faptul ca ai ganduri sinucigase, de asemenea este posibil sa treci printr o depresie adolescentina, te-as ruga ca in urmatoarele zile sa te duci la psihologul scolii spunandu-i ca ai fost trimis de pe internet de un alt " cumatru " de al lui mai fara experienta si explica-i toate aceste lucruri.
In depresie intalnim ganduri de sinucidere, ele sunt total irationale si te fac sa iti deplasezi perceptia despre viata, avand ganduri irationale, oboseala fizica, senzatia de singuratate, evident in realitate tu distorsionezi situatia, am avut prieteni si cunostinte cu depresie, foarte multi adolescenti si adulti se confrunta cu depresia, nu se stie daca ai depresie dar este un semn, esti cel mai important, iubeste-te pe tine cel mai mult in primul rand si nu ti creea ganduri precum " parintii nu ma iubesc", asa au inteles ei educatia, si asa o transmit si ei la randul lor cat despre facutul misto ului lascoala, ignora cat poti si dezvolta ti relatii de preitenie cu cei cu care te simti mai bine, totusi daca hartuirea continua te rog raporteaza directoarei scolii si psihologului, poti vorbi cu parintii tai de asemenea care sper ca te vor sustine.
Daca ai mai putin de 14 ani te rog sa raportezi la psihologul scolii cat mai curand.
Si nu uita: Toate acele ganduri sunt eronate si distorsionate, faci cea mai mare greseala daca le dai crezare si actiune.