| CodrutEnergy a întrebat:

Am intalnit din ce in ce mai multi parinti tineri care nu vor sa-si invete copiii cu Mos Craciun, pe motiv ca nu vor sa ii minta si mai incolo acestia sa fie dezamagiti.

Voi ce credeti, e un obicei daunator?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru o anumita varsta, nu. E o perioada cand se poate explica copilului adevarul si ca este un obicei foarte cunoscut.

| Evolution a răspuns:

E un obicei normal si mi se pare o prostie sa nu inveti copilul la asa ceva.
Trebuie sa simta si sa vada tot ce e mai frumos, spiritul sarbatorilor la copii se simte foarte mult, mai ales ca ii face fericiti.

| RAY a răspuns:

Cred ca copii trebuie sa fie copii

| LePotato a răspuns:

E ok sa creada in Mos Craciun pana la o anumita varsta

Oricum, la un moment o sa-si dea seama singuri cel mai probabil big grin

| WhiteLife a răspuns:

De ce sa-ti minti copilul cand poti sa-i spui adevarul? Dupa ce va afla ca nu mai exista Mos Craciun, ce va sarbatori? Nu e mai bine sa ii spui de la inceput ce este Craciunul si ca e legat de un Copil, nu de un mos?

| Divy a răspuns:

Dar nu mereu reușești să faci asta spre exemplu eu am știut mereu că nu există moș Crăciun și mă simțeam total dezaxat când ceilalți de la școală vorbeau despre asta, și aveam impresia că sunt paralel cu aceast subiect.

Părinții au încercat să inducă existența lui dar am știut că în spatele acelei xostumații se afla un om -.- Aveam impresia că trăiesc o minciună și nu eram deloc fericit din acest motiv.

Legat de asta, consider că am fost ppate un caz aparte, dar acei copii se pot simți la fel când vor interacționa cu alții și se vor simți neglijați sau excluși din marea poveste.

Repertoriul se repetă deci și minciuna continuă pot exista și lucruri bune în asta, dar depinde cum va fi înțeles totul.

| Ben00 a răspuns:

Copiilor le plac povestile si magia. nu trebuie sa le-o furam. Au timp sa uite tot cand vor invata tomuri peste tomuri in fac. si isi vor spala creierul de povesti frumoase.

| AbigailCiobotaru a răspuns:

Din perspectiva mea, nu are rost sa-i faci sperante unui copil ca peste cativa ani sa afle ca de fapt nu exista nimic si ca totul a fost o minciuna. Se zice ca ce nu stii, nu te doare, dar in situatia asta, la final toti copiii o sa afle adevarul. De ce sa pornesc ceva care stiu oricum ca in 2 ani se duce pe apa sambetei si-l mai si dezamagesc pe saracul copil la final. Nu stiu, asta e parerea mea. Intotdeauna am avut convingerea ca mai bine stiu adevarul de la inceput.

| Arisia a răspuns:

Nu sunt impotriva, este un obicei frumos si pe unii copii ii bucura, iar pe alti ii influenteaza sa fie cuminati pentru a primi cadouri. Este si o parte este riscul sa fie dezamagiti, dar de obicei afla cand sunt mai mari si nu li se mai pare atat de grav.

| Ella666111 a răspuns:

Eu am 14 anisori si pot spune ca in mare mai cred in Mosu.....chiar si cineva mare se bucura sa mearga dimineata de Craciun la brad si sa gaseasca acolo cadouri pe care sa le despacheteze.....chiar daca se spune ca nu exista (nu stiu adevarul si nu vreau sa il stiu) face parte din spiritul craciunului...mereu am primit ceva ....si sa iti zic o mica poveste reala
...deci mie imi place sa imi deschid cadourile de fata cu mama mea... fara altcineva si am avut musafiri si o verisoara a dormit la mine...si cum au stat mai mult nu am mers la brat si am mers sa beau niste apa si era bradul si nu am vazut nimic (era pus intr-o parte) si chiar mi-au dat lacrimile...acum pe bune cred ca orice copil ar trebui sa aiba mici bucuri de Craciun...
Fundita?