| alexalexandrusincerul a întrebat:

Am intalnit multe fete care suporta parteneri toxici, care isi bat joc de ele.De ce or fi atatea fete care aleg de obicei astfel de indivizi primitivi, se indragostesc de ei? Una e sa iti placa un baiat extrovertit, dar care te respecta, fata de unul care chiar daca te respecta, e mai introvertit si mai greu de legat o relatie, e de inteles. Alta e sa te chinui alaturi de cineva toxic. Multe trec prin asta.Ce e asa atractiv la un om primitiv, care nu isi respecta partenerul?

26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu vom afla niciodata misterul asta

| Adry05 a răspuns:

Nu știu de ce îi bagi pe toți în aceeași oală, am cunoscut un exemplu care părea extrem de respectuos și educat de n-ar putea răni pe nimeni nici din greșeală și s-a dovedit mai toxic decât mulți

| Adry05 a răspuns:

Iar pentru rămasu în relații toxice, cunosc foarte bine un caz, cred că ce putea să-i facă mai rău i-a făcut și mereu se despart și împacă și am întrebat-o „ba da de ce te tot împaci cu el, nu vezi că e o panaramă de om și nu merită nimic?" „că nu pot să-l las, nu pot să stau fără el". Trageți voi concluziile

| Drimmero a răspuns:

Nu e vina lor ca dau de parteneri toxici, nu au cum sa prezica cum va fi nea caisa, dar cu siguranta e doar vina lor daca raman si nu se lipsesc de asa ceva.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu cunosti natura umana, problema sta in felul urmator:

Baietii primitivi si rai de multe ori sunt f aratosi, si prin asta figurile lor atractive dau semnale ca sunt alfa adica ca sunt capabili de protectie, se descurca, sunt bazati si fizic si altfel, astea erau regulile in trecutul indepartat si s-au pastrat din pacate si acum, ele simt automat atractie cand inconstientul lor detecteaza baieti asa!
Din punctul naturii de vedere aia sunt partenerii potriviti, asa ca ele au fost proiectate genetic sa fie atrase de astia, pentru ca aia puteau apara mama si copilul de alti intrusi care vroiau sa le ia teritoriu si mancarea.
Astia mai pampalai tocilari nearatosi si mai cuminti, daca le dadeai un sfert de palma faceau contact cu pamantul instant, si deci nu erau buni pentru ce trebuia, de acolo se trage.

Figura atractiva inseamna ca e ca o foaie pe care scrie ca are toate calitatile alea! Inconstientul femeilor asa citeste figura, o figura neatractiva inseamna ca pe foaie scrie ca nu are calitatile alea, si aia e, ele nu simt atractie pentru aia.

Asa ca pentru ca ii plac pe ei f tare, stau asa chiar daca aia isi bat joc de ele!
Ca pe unu cuminte mai putin il vor place pentru ca ala nu arata prea atractiv, iar daca nu arata, da semnal ca nu e potrivit.

Sunt si baieti frumosi si cuminti, dar mai putin. Majoritatea sunt mai rai, mai nesentimentali, inseala usor.

| T0T a răspuns:

De proaste. Nimic mai simplu. În plus e natural ca o femelă să fie atrasă de un mascul cu personalitate, puternic. Ăia introvertiți nu spun ce au în interior (trebuie să scoți cu cleștele ceva de la ei), iar respectatul ăsta e ceva artificial doar pentru a ajunge acolo unde orice mascul vrea. Dacă fata suportă, e prostie. Dar clar asta nu înseamnă că unul introvertit și cu atitudine respectoasă (care e de cele mai multe ori pură prefăcătorie) ar merita mai multă atenție. Depinde, însă. Fiecare caz are ceva specific. Oamenii se comportă diferit în situații diferite. E greu să generalizăm prea mult.

| Freya1 a răspuns:

Pai ce fel de fete vezi tu ce stau cu băieți ce le batjocură înșală? Iti spun eu! Unele de etnie romă pentru ca asa e la ei (bărbatu e ala smecher si capul iar ea trebuie sa stea cu capul plecat si călcată în picioare ca el are dreptul sa faca ce vreav). Fetele mai amărât ce nu au acasa dupa ce bea apa si s-ar duce oriunde numai sa aiba o bucată de pâine și un acoperiș deasupra capului. Cele fara educatie ce nu stiu cum trebuie sa se comporte în societate si nici cum ar trebui să se comporte altii.Si multe de pe la tara ce asa au văzut acasa, asa le-a invatat masa sa rebde si sa taca pentru ca asa trebuie sa fie.
Cu care din astea te-ai cupla? Stiu raspunsul si atunci? Cine altcineva sa le ia?

| OldSoul a răspuns:

Crezi tu ca un partener toxic, va fi toxic din prima zi?
Eu nu prea cred asta.
La inceput va face pe baiatul bun, corect, sincer, iubitor, cu putin noroc, va face chiar pe victima.
Cu trecerea timpului, vor incepe diferite reprosuri, dar spuse in asa fel incat totul se va transforma intr-un santaj emotional.
Cand fata ii va spune ceva, el va intoarce situatia in avantajul lui, si o va invinovati pe ea, astfel facand-o sa creada ca ea are o problema, ca e vina ei, si ca el e cel mai bun, si ca ea nu il merita, cand, de fapt, situatia cel mai adesea este exact invers.

| aditimus a răspuns:

Poate ca ele aleg banii in locul partenerilor sau poate se impart in doua relatii...

| StrongHeart a răspuns:

Pentru ca au o stare de constiinta foarte joasa,stima de sine scazuta,practic nu se iubesc pe ele insasi si nu cred ca merita mai mult asa ca se multumesc cu putin.
Aceeasi intrebare poti sa o pui de ce se bat oamenii intre ei, de ce se urasc, de ce unii devin dependenti de substante, de ce exista atatea conflicte, raspunsul este: pentru ca nu am atins inca un nivel de constiinta inalt sa putem lasa la o parte diferentele dintre noi si sa ne iubim unii pe altii, in astfel de momente suntem foarte vulnerabili si suntem trasi in jos de lucruri care ne distrug si de oameni care ne distrug.

| alexalx1234 a răspuns:

Că sunt niște proaste care întotdeauna vor băieți care se cred șmecheri și le bat, iar după le auzi spunând că toți băieții sunt la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt manipulate sa ramana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu m-am întrebat frecvent la acest subiect. Cine știe? Sunt multe pe care doar ele le știu,dar atât timp cât sunt bătute și aleg sa rămână cu ei te cam pune pe gânduri? Traumele lor cine le vor șterge? Că rămân unele cu traume pe viață,la asta ar trebui sa se gândească mai presus de iubit, de situația financiară,de atașare, de abandon (de parcă nu ar avea balta peste )
Unele din perspectiva mea cred că sunt șantajate emoțional cu ceva, asta ar fi una din explicațiile logice,de teama aleg sa rămână cu ei,sunt multe exemple nu le însir acum, una din ele ar fi că cel care o abuzează, partenerul o are sub deget,îi poate face cheie oricând, sa o distrugă, sa ii creeze multe probleme, e posibilă si Varianta ca unele sa stea și pentru bani dar eu zic că sunt amenințate, ele sunt neputincioase, respectivul are multe relații și tot ea pica de prost, așa că de aceea accepta unele astfel de chestiuni absurde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred că aia își bat joc de ele. Aia sunt destul de bărbați încât să nu se lase călcați în picioare de ele.
Ce e așa atractiv? E atractiv pentru că se respecta mai mult de el decât pe ea.

| alexalexandrusincerul explică (pentru anonim_4396):

E gresit. A te respecta pe tine implica si a i respecta pe ceilalti, nu inseamna ca te lasi calcat in picioare daca il respecti pe cel din jur.Este necesar sa facem diferenta intre a respecta si a te lasa calcat in picioare. Daca se comporta urat cu partenerul, nu putem spune ca se respecta nici pe sine macar.

| troleibuz a răspuns:

Poate la inceput se poarta frumos cu ele si isi dau arama pe fata mai tarziu.

| Jus7t a răspuns:

Hai să vedem întâi ce înseamnă a fi introvertit și extrovertit, pe scurt.

"Psihologul Carl Jung a descris aceste două extreme ale personalității în anii 1920. El a scris că introvertiții și extrovertiții ar putea fi separați pe baza modului în care își recapătă energia. (Termenul „extrovertit" este folosit acum mai frecvent decât „extravertit".) Introvertiții, după cum spune definiția sa de bază, preferă medii minim stimulante și au nevoie de timp singuri pentru a se reîncărca. Extrovertiții o fac realimentare fiind alături de alții."
https://www.healthline.com/health/what-is-an-introvert
Când zici că ești introvertit te referi că ești predominant introvertit, nu ești 100%.
Mai multe despre asta puteți afla în clipul lui Moise de pe canalul Zaiafet.

Iar fetele care suportă așa ceva au niște probleme nerezolvate începute din copilărie.
Sunt nerezolvate din diverse motive, n-are rost să le înșir pe toate aici, nu toate nu le rezolvă din același motiv.

Edit:

Aici e clipul despre care vorbeam, pentru cine e interesat.
https://m.youtube.com/watch?v=sIphlouToo8

| tzionut a răspuns:

Cum ziceau si antepredecesorii mei.
1 educatia familiala. Daca a fost crescuta intr-o familie in care tatal isi altoia mama din cand in cand din diferite motive, ea stie ca asta e normalul, asa ca suporta
2 atractia sexuala. Unele fete/femei neavand un compas moral, alearga dupa barbatii care le ofera unul, barbatii puternici, care sa le domine, sa le arate calea de urmat. Unii dintre barbatii de genul asta au moralitatea indoielnica asa ca se ajunge la relatii toxice.
3 complexul baiat rau, rebel, ce tanjeste dupa iubirea ei, iubire care o sa il schimbe odata ce va avea parte de ea. Prea multe filme vazute denatureaza realitatea.

| Februar30 a răspuns:

E o vorba, "cine se aseamana, se aduna". De obicei atragem pe langa noi persoane care sunt la acelasi nivel cu noi.

| mgtow a răspuns (pentru Februar30):

Niciodata nu vezi asa ceva. Un tip serios va atrage o pramatie si aia buna un handralau. Viata e nedreapta

| NarcisIfrim a răspuns:

Fetele de obicei copie exemplul mamei lor. Daca mama lor a luat un barbat rau asa o sa faca si ea.
Si in al doilea rand, un baiat rau le ofera siguranta, se simt protejate cu el.Pentru ca de asta au nevoie fetele fiind sensibile, de siguranta si la prima vedere ei par sa le ofere asta.

| Dddonkey a răspuns:

Pot exista multi factori de ce o femeie alege sa ramana intr o relatie cu abuzatorii lor. Dar in Romania cred ca incep autoritatiile sa ia mai in serios situatiile in care unul din partenerii are nevoie de protectie si ar trebui sa fie pusa presiune pe acest subiect.
Foarte probabil e mai intalnit la persoanele feminine cewl putin la noi in tara sa fie abuzate, poate rezulta dintr o copilarie similara in care si tatal a avut un compartiment similar si tanara a ajuns sa creada ca asta e normalitatea si femeia trebuie sa slujeasca pe bou 24/7. Altele fac orice pentru atentie din partea barbatilor, recent era un reportaj in care unele femeii au trimis mii de euro unor persoane de genul opus din alte tarii(tepari) doar sa auda ca cineva le iubeste. Mai sunt si alte cazuri in care au deja copii si decizia de a pleca nu e asa de usoara, si daca ceri ajutor de la neamurii o sa observii ca mentalitatea de romana preistorica in care femeia e facut sa fie pedepsita pentru greselii dar barbatul trebuie sustinut e destul de des intalnita. Si exista si acelea care le este frica de partenerii, de consecintele a ce se poate intampla a lor sau familiei lor daca dispar, frica zilei de maine unde s-ar putea duce daca nu au ajutor din partea guvernului. Si o persoana in care ai bagat frica ii poti manipula emotiile mai usor, nu cred ca o femie ar sta cu cineva sa manance bataie doar sa o plateasca pentru sex. Probabil ca nu ar mai exista nici bordeluri in cazul in care ar putea pleca.

| xRaffy a răspuns:

Fete ca astea își doresc băieții.

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Pai multe fete sunt atrase de acesti tipi "duri" pur si simplu, fara nici un motiv, asa-i de la natura. Dar daca acei baieti sunt toxici si cu ele...nu merita

| Cosimo11 a răspuns:

Ma ti innebunit cu "toxic" "toxici"

| Bl0bl0 a răspuns:

Frica de abandon, iubirea, gandul ca se va schimba.
Daddy issues. Exista motive si nu toate au legatura cu banii.