| Smurf a întrebat:

Am lipsit la 3 examene si i-am mintit pe ai mei ca am luat.Inainte invatam pe rupte si aveam si bursa, dar sesiunea asta am fost data peste cap.Am o stare generala foarte proasta, aparent fara vreun motiv intemeiat.Am un prieten de vreo 3 ani si ne certam si ne facem in toate felurile si ne batem(adica ma loveste). Mai suntem impreuna doar ca sa nu dam explicatii celorlalti cred, cel putin eu asa simt, doar pentru ca pentru ai mei ar fi un soc, ei cred ca o sa ne casatorim.Si nici el nu vrea sa renunte, nu stiu de ce e gelos, poate pentru ca a fost primul pentru mine, cert e ca nu o sa am o viata usoara daca il parasesc.Am apropae 23 si sunt anul 4, ar trebui sa termin anul asta dar acum, dupa dezastrul din sesiunea asta...nu stiu ce sa mai zic.De ceva timp am cunoscut un marocan, doar ne-am intalnit de 3 ori si doar am vorbit, nu am facut absolut nimic. El m-a mintit ca are 20 dar are de fapt 18 :/. Si m-am atasat de el fara sa vreau, poate pentru ca imi vorbea atat de frumos si imi dadea atentia care imi lipsea.Am aflat apoi ca vorbea si cu altele tot la fel. happy. Dar el a zis ca a facut asta pentru ca eu nu vroiam sa fiu cu el si pentru ca eu i-am zis sa vorbeasca cu fete de varsta lui, ca e imposibil ca noi sa fim impreuna, si ca acum nu mai vorbeste. Poate, cine stie...Stiu ca simte ceva, dar e diferenta de 5 ani plus ca atunci cand va termina va pleca la el in Maroc. El zice sa plec cu el, ca ne casatorim ca bla bla. Dar nu mai am nici eu 15 ani sa cred orice.Am dubii, dar cu toate astea, imi e asa drag si mi-e asa greu sa il resping mereu :/. Dar nu vreau sa il iubesc mai mult si sa sufar apoi. El imi spune cuvinte mari, dar eu cred ca el doar ma place de fapt.Si am 23 dar nu sunt matura deloc, nici fizic nici psihic.Nu stiu ce sa fac nici cu prietenul meu, nici cu el.Ma complac in situatia asta si nu sunt fericita deloc, daca nu mi-ar fi frica de moarte, as termina simplu cu tot.

3 răspunsuri:
| Tania a răspuns:

Pai relatia cu actualul tau prieten...este evident ca scartie rau de tot.
Daca o sa te casatoresti cu el o fie mult mai rau o sa te ia ca pe o posesie.
Mai devreme sau mai tarziu tot o sa va despartiti daca se ajunge la casatorie atunci o sa fie cam nasol o sa suferi mai mult si despartirea va si mai grea.
Dar si daca te desparti acum de el tot o sa fie complicat o perioada,dar va trece.
Cat despre marocan eu zic sa nu te mai vezi cu el de loc, relatia cu el pare ca nu ar avea nici un viitor.Astia au multa vrajeala la ei.
Pana la urma urmei sti ca nu vorbele conteaza,faptele noastre ne definesc.
In primul rand gadeste-te sa iti fie tie bine,conteaza ceia ce tu iti doresti. Daca nu te gandesti tu la tine nu o va face nimeni; nici prietenul tau,amicele tale sau marocanul.
Lasa moartea nu te mai gandi la ea, candeste-te ca atat timp cat esti in viata se pot rezolva multe, cand nu mai esti nu se mai poate face nimic.

| GoodGuyDorel a răspuns:

Cupleaza-te cu prietenul tau, mi se pare cea mai buna alegere.

| alexandrandrei23 a răspuns:

Ai putea sa spui adevarul.