| Bbi a întrebat:

Am luat anticonceptionale Yasmin aproximativ 6 luni si m-am decis sa fac o pauza de 2 luni. In prima luna de pauza mi-a venit ciclu cu 2 zile de intarziere fata de cum imi venea cu AC iar luna asa deja mi-a intarziat 2 zile fata de luna trecuta, trebuia sa imi vina cam pe marti si deja e joi.insarcinata nu sunt, mi-am facut acum 2 zile test de sarcina si contact sexual am avut doar protejat, cu prezervativ. As vrea sa stiu daca este vreo problema daca nu iau anticonceptionalele in prima sau a5a zi de ciclu, mai concret daca nu sunt la ciclu cand iau prima pastila.Vroiam sa mai fac pauza si luna aceasta si abia in aprilie cand trebuia sa-mi vina ciclul sa iau anticonceptionalele din nou dar daca nu imi vine ciclul.am citit ca sunt femei carora nu le-a mai venit ciclu cu lunile cand au facut pauza de la anticonceptionale si eu as vrea sa continui cu anticonceptionalele pentru ca m-am simtit tare bine si in siguranta de aceea vreau sa stiu daca este vreo problema daca iau anticonceptionale fara sa fiu la menstruatie.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti incepe contarceptivele fara sa faci un nou consult ginecologic si sa ai permisiunea ginecologului. Intotdeauna intreruperea si reinceperea contarceptivelor impun permisiunea clara a gionecologului. Nu poti lua prima pastila de contarceptiv daca nu ai menstra. testul ed sarcina facut e lipsit de orice valoare, dar nu asta este problema. la femeile cu amenoree (carora nu le vine menstra luni de zile), se adminsitreaza un tratament special care sa declanseze menstra ca sa poata incepe contraceptivele orale. Niciodata nu se incep daca nu ai menstra, fiindca hormoni peste endometrul deja gros pot duce la tumori de endometru. Deci in nici un caz si sub nici o forma nu poti incepe o folie daca nu esti la menstruatie si daca nu iti da voie ginecologul.

| Bbi explică (pentru Brigaela):

O sa mai astept pana saptamana viitoare sa vad daca imi vine si daca nu.ma duc la medic.ooofff...in prima luna a fost ok, mi-a venit ciclul cu 2 zile de intarziere si acum nu mai vrea sa vina nici cum...nu inteleg de ce.straight face

| Brigaela a răspuns (pentru Bbi):

Si daca iti vine menstra, dupa sangerare tot va trebui sa mergi la medic. Tocmai, ca sa afli ce determina dereglarile.

| Bbi explică (pentru Brigaela):

Pai dereglarea a fost pentru ca m-am decis sa fac o pauza de la antibebe.mi-a intarziat doar 4 zile, nu cred ca e ceva grav, mai degraba din cate am citit cred ca e normal.luna viitoare cand imi vine o sa incep antibebe din nou. happy

| Brigaela a răspuns (pentru Bbi):

Dereglari pot aparea in cursul pauzelor. Yasmin nu necesita pauze de 4 luni, fiindca este un contraceptiv modern care poate fi luat 2-3 ani fara pauza. Deci exista un motiv pentru care ginecologul ti-a propus intrerupere, nu a fost facuta asa, de amorul artei. Prin prisma acestei situatii si a faptului ca pauzele de 4 luni sunt ciudate in cursul administrarii de Yasmin si trebuie monitorizate atent, e important sa mergi la ginecolog.

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Te duci la medicul care ti -a recomandat Yasmin-ul--- nu-i de joaca cu hormonii!

| Bbi explică:

Dragele mele va multumesc pentru raspunsuri. vreau sa va anunt ca astazi mi-a venit ciclul.ma simt foarte rau dar nu asta conteaza, acum sunt foarte usurata.Va multumesc inca odata pentru ca mi-ai raspuns la intrebari si m-ati sfatuit.Va pup :*:*