| jacob a întrebat:

Am mai pus o intrebare asemanatoare si probabil cei ce ati raspuns stiti problema mea. Dupa cum am mai zis aseara m-am certat cu tata ca stau prea mult la calculator, ce sa zic era aproape gata sa sara sa imi dea cateva palme. Azi dimineata, pe la 8 jum a intrat la mine in camera sa ma trezeasca, lucru pe care il face foarte rar, cand e acasa si nu are ce face. Imi era somn pentru ca, noaptea trecuta, dupa ce m-am certat cu el la vreo 15 min am intrat iar pe net. Nu am vrut sa ma trezesc, ii ziceam sa ma mai lase, eram obosit si i-am zis de cateva ori ca e prost, tampit si enervant. Normal, a inceput mai rau mi-a dat o palma (cred ca m-a durut vreo 10 min obrazul) si mi-a,, ordonat,, sa ma imbrac mai repede. Nu mai avem chef de scandal si, cum din pacate se intampla mereu, eu am,, cedat,, si am raspuns un,, da,,, domnule,, fortat. Dupa vreo 10 minute ma striga nervos de la parter,, Hai Jake, misca-te odata jos!,,. Nu prea aveam de ales asa ca am coborat, desi imi era putin frica.,, Ce e? Vrei sa ma bati pentru mai devreme? Te rog lasa-ma, diseara nu mai stau pe net, ma culc devreme.,,,, Jake, voiam sa te chem la masa, desi pana si tu consideri ca ai merita o pedeapsa. Hai stai jos si mananca,,. Ma simteam chiar bine stiind ca am scapat, dar eu tot cred ca nu are dreptate. Mi-a dat o palma ca i-am zis prost, el ma face iresponsabil mai mereu, de ce eu trebuie sa tac? Nu mai m-am trezit la 9 de o gramada de timp, de obicei dorm pana la 11. Sunt destul de trist, inainte sa plece nu mi-a lasat nici un ban si i-a zis soferului sa ma duca si sa ma ia de la scoala, deci azi nu pot sa chiulesc. Credeti sa nu am dreptate si ca procedeaza corect? Mie mi se pare ca e foarte nedrept. Mentionez ca am 14 ani si am mai cautat pe site, sa vad daca gasesc cazuri asemanatoare cu al meu, am gasit chestii gen batai la fundul gol, nu stiu cum sa zic,, organizate,, sa te puna sa astepti pe pat pana vine sa te bata. Nu seamana deloc cu ce mi se intampla mie, tata ma bate doar daca se enerveaza, daca e mai rau (de exemplu cand m-a gasit fumand pe la 11 noaptea cu niste baieti intr-o scara de bloc, bausem si niste bere) isi scoate cureaua de la pantaloni si ma bate cu ea, dar nu sunt chestii gen o ora, da de vreo 20 de ori si ma lasa in pace, dar aproape de fiecare data cand ma cearta el are castig de cauza, eu termin mereu suparat. Nu zic ca lui ii face placere, dar mi se pare nedrept. Astept parerile voastre, cat mai multe sa vad in sfarsit daca am eu sau el dreptate.

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Vina ta:fumezi,bei,chiulesti, jignesti tatal, nu oferi nimic in schimb pentru traiul pe care ti-l ofera tatal tau.Vina tatalui:ar trebui sa te faca sa intelegi ca toate se obtin cu munca, ca si tu ai indatoriri pe care trebuie sa le respecti fara bataie, constientizand asta!

| Zenithf a răspuns:

Ce duma, nu pun eu botul la asa ceva. laughing

| bobby_7474 a răspuns:

In primul rind se vede ca ti-a oferit o viata de print :-ai PC,ai sofer la scara, ti se face micul dejun, dormi pina la 11si-l mai faci si prost! pai nu te supara,alti copii nu au nici lumina in casa invata la luminare, lucreaza cot-la colt cu parintii in gospodarie, se trezesc pe la 6-7 dimineata, mai merg si pe jos la scoala unii chiar 10-15 km, iar acei copii carora parintii nu le-au putut oferii atitea stiu sa-si respecte parintii, si te intreb tu stii de ce? Pt.asta inseamna sa suferi,ca sa poti respecta ceea ce ti se ofera. Dragul meu,respecta-ti parintii pentru viata frumoasa care ti-au facut-o si fa ce-ti spun ei, pentru ca altfel vei ajunge sa depinzi o viata de ei, iar tu vei astepta sa-ti pice mereu din cer ceva.Nu e bine ce faci, ai doar 14 ani poti sa demonstrezi ca esti barbat de acum si sa te indrepti pentru ca asa vei dovedii ca viitorul tau vrei sa-l asiguri si sa fie fericit.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Acum ma intreb daca tu chiar vorbesti serios sau te pricepi la scris (fictiune)?
Daca ai vorbit serios, ti-o cam cauti cu lumanarea! Ti-a spus-o si tatal tau! Tu stii ca gresesti, la ce ne mai intrebi pe noi?

| buterfly a răspuns:

El nu ae de castigat din asta nimic si fi sigur ca nu-i face placere sa te bata sau sa te certe, de altfel crezi ca el se simte bine dupa asta? Iti zic eu:NU mai ales ca te stie si pe tine suparat.
Thu ink mai ai multe de invatat.Incearca sa iti respecti tatl mai mult si sa nu te mai comporti asa cu el ca iti vrea doar binele.
Incearca sa vb cat mai mult cu el despre toate problemele pe care le ai.Nu ai mentionat nimic de mama ta.thinking Ea ce face?

| smile14 a răspuns:

Hei! Nu uita ai 14 ani si el este tatal tau si tu ai doar 14 ani si nu e deloc bine ce faci.Nu uita el are grija de tine, el iti da din cand in cand bani de buzunar, el tea crescut.El isi face griji pentru tine:daca stai prea mult la comp vedere devine din ce in ce mai rea.In cazul asta tata are dreptate.Si la 14 ani nu trebuie sa fumezi e clar ca buna ziua esti unul din baietii prosti de pe lume!

| sixtythree a răspuns:

De'acord cu Alexandru. La varsta ta daca vorbesti asa cu parintii tai, in cazul tau tatal tau, Gandeste-te ce-o sa faci peste cativa ani: o sa-l bati tu pe el. Daca ai incerca sa discuti toate acestea sunt sigur ca te-ar intelege. Take care :->

| Pshiholog a răspuns:

Eu cred ca un copil nu trebuie sa ii spuna tatalui sau prost, deoarece ei nu sunt de la egal la egal.Imi pare rau sa o spun, dar din cauza asta s-a declansat totul

| Alexaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Parintii...straight face
.cel mai tare se enerveaza cand ii jignim:tampit,prost etc., si nah te simti prost cand ii zici asta,, dar crezi ca merita,...din contra nu meritastraight facesad
incearca sa nu il mai jignesti
si sincer meritai bataia aia cu cureu
pai nah "anturaju`"
poate ca tatal tau nu vrea sa ajungi sa fii un betiv,.sau sa fii bolnav(din cauza tigarilor")
big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti mic si fara minte happy. Invata sa iti respecti tatal, nu iti vrea decat binele, si NICIODATA, dar NICIODATA nu ar trebuie sa il jignesti. "Cearta" e pentru oamenii prosti, batuti in cap. Tu trebuie sa pui problema altfel, zii tata hai sa discutam, uite eu imi termin toate temele, nu i-au nici o nota proasta, dar te rog lasa-ma si pe mine la calculator pana la 12 noaptea, stau impreuna cu prietenii mei pe internet, discutam ( l-ai uimi daca i-ai spune ca doctorul recomanda maxim 8 ore de somn pe noapte pentru o viata sanatoasa ). Comportamentul lui e motivat in totalitate, si eu as fi facut la fel. Acorda-i mai mult respectwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider asa :
Nici un copil, oricat de in varsta ar fi, nu trebuie sa-si jigneasca tatal! Stiai ca fara el tu nu ai fi existat pe lume?( mai mult datorita mamei tale, dar si a lui! )
Si chestia cu fumatul...tu crezi ca e adecvat ca in clasa a 8 -a, a 9-1 sa fumezi? Eu cred ca n-ar trebui sa consumam asemenea substante pana dupa majorat. Realizez ca nimeni nu a abordat acest subiect pana acum, la intrebarea ta. Singurul lucru pe care l-a gresit tatal tau este faptul ca nu-si poate controla impulsurile / comportamentul si reactioneaza prin bataie / cearta. Daca tu nu clarifici acest lucru cu el, sunt sigura ca relatia voastra tata-fiu va fi distrusa.
Iti dai seama ca el te iubeste totusi? De ce nu incercati sa lamuriti problema? NU dau dreptate niciunuia dintre voi : tie pentru ca iti jignesti tatal si crezi ca el te cearta pentru o prostie ( a afla ca copilul - scuze de cacofonie - tau fumeaza este destul de grav pentru un parinte ), lui pentru ca se manifesta prin palme si lovituri, si apelative / cuvinte urate!
Mama ta ce parere are? Ai mai zis si ca tu termini mereu suparat. Eu nu cred ca el are castig de cauza. Crezi ca lui ii convine sa se certe cu tine, si sa fie nevoit sa-ti suporte ofensele care ii le aduci? ( prost, tampit, enervant ).
Ultima problema despre care o sa-mi dau cu parerea este cea despre internet. Faptul ca tu stai foarte tarziu, este un motiv de ingriorare pentru tatal tau, el gandindu-sa ca stai pe site-uri + 18 sau citesti diferite chestii care iti influenteaza negativ comportamentul. Mai bine lamureste-l pe tatal tau, si explica-i intentiile tale, dar mai ales, linisteste-l, ca sa nu-si mai faca griji pe ce site-uri stai / cu cine vorbesti / ce faci pe net! Dimineata, mi se pare corect sa te trezeasca daca esti in timpul scolii, dar in weekend propune-i sa te lase sa dormi mai mult, macar vineri si sambatawinking

Sper ca sfaturile mele au fost lamuritoare, concrete si de folos happy!

| teodora_3281 a răspuns:

In cazul asta Jacob, tatal tau e cel care a gresit de cand te-a facut! din povestirile tale realizez ca tatal tau nu se comporta ca un tata! in primul rand pentru ca a permis sa ai anturaje de la care dupa cum vezi si tu ai invatat doar sa vorbesti urat, sa fumezi, sa chiulesti si sa apelezi la parinti doar cand ai nevoie de bani.Trist! te compatimesc! Mama ta ce face, ca de ea vad ca nu pomenesti?

| teodora_3281 a răspuns:

Pot sa pun pariu ca din toti cei ce v-ati dat cu parerea nu este unul care sa aiba peste 25 de ani! sau cel putin 99% nu au peste 25. Ce tot scrieti atatea romane ca e copilul de vina? v-a apucat maturitatea? copilul asta nu are nicio vina ca s-a nascut intr-o familie care ii da voie sa faca orice si cand vede ca nu e copilul cuminte il ia la bataie. RETINETI: IN CEA MAI MARE PARTE, PARINTII NE FAC CEEA CE SUNTEM!