| Biuutssa a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor:-(. Nici nu stiu de unde sa incep. Am o relatie de 2 ani cu un baiat pe care eu il iubesc din tot sufletul meu si care la randul sau ma iubeste enorm. Incearca sa ma ajute cu ce poate mereu, dar are o mare lipsa de comunicare (asa e el sau asa e numai cu mine..nu stiu..nu avem prieteni comuni nici chiar dupa 2 ani (ii cunosc prietenii dar nu ies cu ei) ) si eu sunt genul de persoana care spune de la ce a mancat in ziua respectiva pana la cele mai banale lucruri. Daca il intreb pe el ce a facut peste zi imi spune simplu "bine". daca insist zice iar "bine". Ideea e ca nu comunica cu mine nicicum (a nu se intelege ca nu vorbim..ba chiar vorbim si de viitor, dar ma refer ca niciodata nu stiu ce face) si numai aflu ca a iesit cu x sau cu y si eu habar nu aveam (cu baieti, nu-l suspectez nici o secunda de inselat, chiar si cu tot mintitul asta). Cum amandoi suntem ocupati, ne vedem numai seara vreo ora si mai si stam mai mereu in casa, rar iesim si e genul care si cand are timp, face ce face si la mine tot tarziu ajunge si acum 2 luni cam o saptamana doua asa nu a fost seara sa nu ne certam (din motive stupide). Amandoi am fost de vina, de ce sa mint..parca nu ne mai suportam in momentele alea. In fine. A trecut. Ideea e ca eu din dorinta de a avea o discutie linistita cu cineva am inceput sa vorbesc cu o persoana mai in varsta care parca parea ca ma intelege..eu eram doar un suflet in cautare de intelegere si ton calm, nu mai vroiam urlete si certuri aiurea. Tipul vroia altceva. Am iesit de putine ori. Au existat si saruturi in care eu nu am pus nici un pic de suflet ( de parca acum asta mai conteaza, nu?). Acum ma urasc pentru asta.Desi nu s-a intamplat nimic altceva (desi repsectivul vroia) si de ceva timp am si rupt orice legatura cu respectiva persoana, imi e foarte greu ca nu spun adevarul, imi reprosez, plang si ma chinui tare rau. Nu stiu ce a fost in mintea mea atunci. Ca doar si tipului aluia i-am spus de la inceput ca pe iubit oricum nu-l parasesc indiferent ce. Ideea e ca nu mai pot sa stau linistita si nu stiu..ma judec corect sau prea aspru? Stiu ca alte persoane fac mult mai rau de atat si nici macar o parere de rau nu au, dar eu simt ca mor:-( Eu nu sunt asa, pana in momentul de fata ( sunt la facultate) am avut doar 2 relatii iar viata sexuala, mi-am inceput-o abia cu baiatul cu care sunt acum. Deci el e totul pentru mine si stiu ca ma iubeste si ca daca ar afla nu ar mai sta cu mine. Sa-i spun sau nu? Voi ce ziceti sa fac? Stiu ca am gresit, ma judec singura, imi pare rau si mi-am promis ca toata viata mea am sa fiu fara nicio alta greseala (de fapt cum am si fost pana atunci - mereu fata cuminte ce invata si sta in casa, fara probleme de orice fel)..am luat-o si ca o lectie de viata. Deci ce sa fac? Sa tac? Sau sa ii spun? Vreau sa fie bine. Asa cum ne-am propus amandoi : "always and forever"...

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu va pot intelege sincer,ori cat as vrea adica va iubiti mult dar va sarutati cu alti eu unu nu as putea asa ceva, daca chiar aveai nevoie de comunicare vb cu o prietena ca doar e fata te intelege tu ai fugit la un barbat, mai logic era sa vb cu iubitul tau daca si el e imatur si nepasator si fuge de probleme cand o sa aveti copil ce o sa faca o sa fuga de acasa in fine data viitoate numai te plange la un barbat ala va profita de tine pentru sex vb cu mama, sora, prietena, acuma ca mai spune bine poate asa e el mai tacut dar trebuie sa vb cu tine cat mai mult

| Biuutssa explică (pentru RAY):

Multumesc pentru raspuns. Ai dreptate. Cine ne pune sa facem d-astea? Crede-ma ca nu am habar ce a fost in capul meu si ma urasc rau... dar ce sa mai fac acum. Asa e cand tu esti in starea in care esti, si mai ales ca mine, slaba si plangacioasa (adica ma necajesc mereu) si alte persoane de la care tu vrei un sfat, profita de asta in interes personal. Asta e. Oricum nu-mi caut scuze, ca nu am oricat as cauta.

| ElenaSA a răspuns:

Timpul va decide daca va fi pentru totdeauna.
Vad ca sunt mai multe nemultumiri: ca nu vorbeste despre anumite lucruri despre care te astepti sa-ti vorbeasca.Aum depinde si cum il intrebi. Daca il intrebi direct, agresiv, sub forma de reprosuri e posibil sa dea inapoi.
alta problema: ca nu aveti prieteni comuni, deci timp petrecut impreuna cu alte persoane.Incearca sa-i spui ca vri sa aveti prieteni comuni si ca este corect sa petreaca un timp cu unii prieteni; dar ca vrei sa aveti si prieteni comuni.
Si a treia problema: situatia cu celalalt baiat. Daca nu-i spui vei suferi de pe urma acestui neadevar. Daca ii spui e posibil sa-l pierzi. Pune in balanta cele doua aspecte.Iar daca iei o hotarare nu e cazul sa revii la ideea anterioara.Ce ar fi daca as face asa...

| Biuutssa explică (pentru ElenaSA):

Multumesc pentru raspuns. Prefer sa sufar eu o viata intreaga decat sa il fac pe el sa sufere.

Si legat de comunicarea proasta dintre noi si prietenii nu sunt niste probleme mari..adica eu il accept cu bune, rele, minciuni ..am spus alea ca sa va faceti voi, cei ce-mi veti raspunde o idee despre relatia noastra, sa vedeti cum e.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Noi suntem creaţi cu necesitatea de a fi cinstiţi cu noi înşine şi cu cei din jur. Din acest motiv este posibil testul integrităţii: corpul şi psihicul nostru suferă modificări esenţiale când minţim. Şi una dintre ele este acea agitaţie lăuntrică pe care o simţi probabil acum. Singura modalitate de a scăpa de aceste sentimente este să fii cinstită cu tine şi cu cei ce te înconjoară. Altă alternativă mai eficientă nu a fost descoperită încă.

De aceea, gândeşte-te ce ar fi mai dureros: să spui adevărul care ar putea durea sau să duci o viaţă dureroasă pentru că ascunzi adevărul?

Cele bune!

| ElenaIsabella02 a răspuns:

Timpul va decide daca va fi pentru totdeauna.
Vad ca sunt mai multe nemultumiri: ca nu vorbeste despre anumite lucruri despre care te astepti sa-ti vorbeasca.Aum depinde si cum il intrebi. Daca il intrebi direct, agresiv, sub forma de reprosuri e posibil sa dea inapoi.
alta problema: ca nu aveti prieteni comuni, deci timp petrecut impreuna cu alte persoane.Incearca sa-i spui ca vri sa aveti prieteni comuni si ca este corect sa petreaca un timp cu unii prieteni; dar ca vrei sa aveti si prieteni comuni.
Si a treia problema: situatia cu celalalt baiat. Daca nu-i spui vei suferi de pe urma acestui neadevar. Daca ii spui e posibil sa-l pierzi. Pune in balanta cele doua aspecte.Iar daca iei o hotarare nu e cazul sa revii la ideea anterioara.Ce ar fi daca as face asa...

| ElenaSA a răspuns (pentru ElenaIsabella02):

Curios.Raspunsul este identic cu al meu.