| CostinAlamariu a întrebat:

Am nevoie de ajutor în găsirea unui cimitir.

Deci, pe scurt, satul din care provine familia mea are un mic cimitir. Problema e că cimitirul respectiv e destul de nou și n-am reușit să găsesc persoane îngropate acolo care au murit înainte de 1900 deși am documente care dovedesc că foarte mulți oameni au fost îngropați acolo(în acel sat, nu neaparat in acel cimitir) în anii 1800 și aproape sigur în anii 1700.

Deci unde a disparut vechiul cimitir? Cum as putea sa-l gasesc?

8 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Posibil ca "noul" cimitir sa fie construit peste vechiul cimitir... Nu tine nimeni arhive cu oamenii ingropati in 1700.

| Vântulalb a răspuns (pentru johnnny123):

"Nu tine nimeni arhive cu oamenii ingropati in 1700. "
Depinde. Daca este cimitir catolic in Ardeal, ai evidente de pe timpul dacilor. Ma rog un fel de a spune.
Dar daca e cimutir ortodox orin Moldova, nici de acum 10 ani nu gasesti nimic. Disciplina!

| johnnny123 a răspuns (pentru Vântulalb):

Poate ca mai sunt si rare exceptii...
Dar in general mormintele abandonate mai vechi de 30-40 de ani sunt refolosite. Daca dau groparii de niste oseminte acolo, le pun intr-un sac, le arunca intr-un colt al gropii si baga cosciugul nou. Nu sta nimeni sa noteze unde a fost ingropata coana Filofteia a lu' Leustean in 1742.

| Superior a răspuns (pentru johnnny123):

Atata le trebuie, sa-mi arunce osemintele la rebu, ca ma intorc de pe lumea cealalta si ii bantui.

| Vântulalb a răspuns (pentru johnnny123):

Eu nu raspund pana nu stiu ce spun.

| Vântulalb a răspuns:

Intrebi preotul satului. El trebuie sa stie. Chiar daca e nou, are undeva istoria bisericii si a cimitirului.
S-ar putea sa fie acelasi, cu oamenii inhumati in vechile locuri. Se practica asta.

| Cretinul112 a răspuns:

Vrei să-ți găsești strămoșii? rolling on the floor

| CostinAlamariu explică (pentru Cretinul112):

Ce e amuzant în asta?