| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutor, nu stiu ce sa fac. Cred ca mama il inseala pe tata de o buna perioada de timp. Tata este un om bolnav, paralizat pe o singura parte de doi ani de zile, dar cerebral si recuperat destul de bine. Problema nu este inselatul efectiv ci faptul ca ea pozeaza in mama si sotia perfecta, tine foarte mult la imaginea familiei. Nu pot sa ma uit la ea la fel ca inainte. Nu stiu daca ar trebui sa o confrunt pe mama, nu cred ca pot face fata situatiei. Are cineva un sfat? Multumesc

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| JulyDreams a răspuns:

Legat de imaginea pe care o ai despre mama ta:
Observa oamenii din jurul tau, dar in primul rand observa-te pe tine. Orice om afiseaza defectele interioare in anumite circumstante. Uneori este infidelitatea, alteori mânia, teama, ura, lascivitatea, orgoliul, etc. Nimeni nu este sotia/mama/fiul/prietenul/elevul/angajatul perfect. Defectele interioare compromit tot ceea ce facem.
Legat de infidelitate, o poti ajuta pe mama ta sa inteleaga mai bine ceea ce face. Incearca sa te porti mereu cat mai corect fata de ea si tatal tau. Arata-le iubire, recunostinta, respect, ofera-le atentie, ajutor atunci cand au nevoie, arata-le ca sunt importanti pentru tine. Adopta comportamentul pe care trebuie sa-l aiba orice membru intr-o familie. Cu timpul mama ta ar trebui sa observe asta si inteleaga unde greseste, sa simta remuscari si sa renunte la adulter.
E mai greu sa ii schimbi pe ceilalti. Mai degraba, fiecare se poate schimba doar pe sine. Iar ceilalti vazand exemple bune in jur, vor intelege si vor corecta la ei ce e gresit.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ia facaletul si tragei 2 pe spinare sa invete minte ca nu e bine ceea ce face, bataia e rupta din dumnezeu.

| Claudia45 a răspuns:

Și tatăl meu a înșelat o pe mama
Nu i-am spus mamei
A aflat singura și a fost foarte dezamagita de mine
Deci nu știu ce sa spun
Așa ceva nu se ascunde
Plus ca bine înțeles ca m-am confruntat rău cu tatăl meu
Dar nu știu cât a înțeles

| Claudia45 a răspuns (pentru Claudia45):

Dar fi sigur ca ai dovezi concrete!

| Claudia45 a răspuns:

Ia o de o parte și spune i ca nu e Ok și ce are de gând cu familia.

| darrio2007 a răspuns:

Daca doar crezi, nu vad rostul intrebarii.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate este o intelegere intre ei, ca ea sa-si rezolve necesitatile cu un alt barbat sis a fie discreta, odata ce tatal tau nu mai este "barbat".
In fata lumii, mama ta se sacrifica si sta alaturi de un invalid, dar isi satisface nevoile fizilogice cu altcineva.

Nu-i nevoei sa confrunti pe nimeni, ca nu-ti este nimeni sluga sau angajat, ai datoria sa fii erspectuos in orice situatie, parintilor tai.
Trebuie doar sa discuti delicat si atent, doar cu mama ta, cand sunteti singuri in bucatarie si tatal tau nu aude.
Spune-i ca stii de existenta amantului si intreb-o ce intentioneaza pe viitor.

| Freya1 a răspuns:

Aici e cam nasoală treaba.In primul rand in situatia dată cred ca nu trebuie să te bagi pentru ca ei stiu mai bine ce fac.
Stiu ca nu este corect sa înșeli pe nimeni iar mama ta putea pur si simplu sa plece daca nu mai putea langa el, dar in acelaș timp are si ea nevoi si incearca sa tina si familia unită. Chiar dacă nu e corect e greu de judecat situația.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum adica sa iti satisfaci nevoile fiziologice cu altcineva in momentul in care persoana careia i-ai jurat TU credinta toata viata, este invalid.

Femeie draga, tu esti sanatoasa la cap?
Daca asa mentalitate cretinoida ai, iti urez ca tu sa ajungi in ipostaza persoanei invalide.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Pentru unii este mentalitate cretinoida, pentru altii este "intelegere multuala" intre soti/partneri.
Se intalneste si se practica, chiar daca tu traiesti cu capul in sac si nu vrei sa stii de existenta ei.

PS Eu iti doresc inzecit, sa ai parte de ce-mi doresti tu mie.