| GrigoreEdyAlex a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Tatal meu s-a certat cu mama lui ieri deoarece ea facea promisiuni de care nu se tinea si asa au ajuns sa nu mai vorbeasca. Urmatoare zi, adica azi, trebuia sa plecam undeva cu familia iar bunica nu a vrut sa mearga cu noi deoarece zicea ca ea e moarta si ca nu mai exista asa pe un ton arogant, iar mama mea ii tot zicea bunicii sa vina si ea iar dupa aia mama a intrebat-o de ce face fitele astea ca ziua urmatoare o sa vorbeasca cu tatal meu. Bunica a zis ca nu face fite si ca din nou ea e moarta si ca nu mai exista. Asa ca am plecat cu tata si cu mama iar bunica a ramas acasa. Dupa ce ne-am intors mama a invitat-o pe bunica la masa, ea a spus nu dar dupa aia bunica a venit la masa si a inceput sa se ia de mama ca de ce a spus ca are fite si ca e fitoasa si ca cica mama mamei mele controleaza totul aici si ca din cauza ei bunica s-a certat cu tata chiar daca mama lui mama nu locuieste cu noi, nici macar nu vorbeste cu noi deoarece este dispretuita in familie iar ea locuieste foarte departe. (Bunica este mama tatalui meu si soacra mamei mele).

Iar acum bunica este certata si cu tata si cu mama si au avut scandal. Si nu stiu de ce mereu bunica trebuie sa se certe cu mama din acelasi criteriu (acesta fiind cum ne controleaza mama manei mele prin mama ceea ce nu este adevarat) s-au mai certat de multe ori mama cu bunica adica se cearta, se face scandal, raman certate cam 1 luna, 6 luni iar dupa aia nu se mai cearta.
Si nu mai suport efectiv, am inceput sa plang cand au inceput in seara asta sa se certe deoarece nu mai suport ca ele sa se certe.

Va rog ajutati-ma orice sfat e de folos, cum ii fac sa se impace sau cum fac ca toata chestia asta sa nu ma mai afecteze?

Mereu cand se cearta eu nu mai pot sa fac nimic, nici macar sa mananc, mi se pune un nod in stomac si nu mai pot sa fac nimic, iar asta ma afecteaza la scoala, temele imi este greu sa le fac, sa invat tot greu, iar partea cea mai nasoala e ca urmeaza sa dau tezele.

Va rog ajutati-ma, nu mai vreau, va dati seama cat de disperat sunt. Am ajuns sa cer ajutorul unor persoane necunoscute.

Daca aveti sfaturi sau ati avut situati similare va rog ajutati-ma!
P.S. Eu am 12 ani, sunt in clasa a 6-a si o sa dau funda daca ma ajutati

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Cereți ajutor la psihologul școlii, dacă aveți așa ceva. Adică, mergeți, îi spuneți ce probleme aveți acasă și cereți să discute cu părinții dumneavoastră despre aceste certuri interminabile.
Iar, o soluție dură și rece, este ca bunica să fie dusă la un azil de bătrâni.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce dumnezue faci tu la scoala, daca nu esti in stare sa vorbesti si nici sa scrii corect romaneste?
Nu tu semne de punctuatie, nu tu vocabular, nu tu gramatica... iar tu bocesti de grija adultilor, cand ar trebui sa bocesti de rusine, la cat esti de analfabet.
Eu spun sa lasi problemele adultilor, sa le rezolve adultii, iar tu, sa pui mana serios pe carte, ca-i mai marea rusinea, sa nu fii capabil sa scrii corect o fraza.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca nu ar trebui sa iei in seama certurile lor si sa ii eviți cand fac asta.Pe tine oricum te iubesc toti si tin la tine indiferent ca esti fiu sau nepot.
Ce au ei de împărțit e treaba de adulți și nu trebuie să intervi sau sa ii bagi in seama, in schimb poti sa vorbesti cu părinți tai sa nu se mai certe de fata cu tine pentru ca te afectează.

| Endoryus a răspuns:

Alex, femeia mai sus e bolnava mintal. Sa nu iti pese de ceea ce a scris ea. Vad ca te-a ajutat Romeo. Haios, un barbat are mai multa empatie decat o femeie. Ne putem da seama cat de jigodie e femeia de fapt.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!