| Onlyme3991 a întrebat:

Am nevoie de prieteni adevărați!
Măcar câte degete am la o mână!
Cum sa fac?

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu reusesti sa ai 10. 1 ajunge de fel

Bula
| Bula a răspuns:

Prietenii sunt cei cu care tine relatia stransa si peste 10 ani.
Eu am 3 asemenea prieten, de-a lungul anilor.

| Nemessys a răspuns (pentru Bula):

Si dacă tine mai puțin, înseamnă că nu sunt prieteni?

Prietenia nu este măsurata în funcție de durata acesteia.

| Bula a răspuns (pentru Nemessys):

O prietenie adevarata dureaza, deseori chiar mai mult decat o casnicie (daca nu exista prietenie in casnicie, atunci se destrama dupa trecerea iubirii inflacarate).
Exceptii de la asemenea durata sunt doar daca moare careva din prieteni.

| Nemessys a răspuns (pentru Bula):

In cele mai multe cazuri, da, asa este. Dar daca o prietenie se termina destul de repede, asta nu inseamna ca nu a fost prietenie.

| Sofer a răspuns:

Trebuie sa cauți.

| cristimihailov a răspuns:

Banuiesc ca in cazul tau, ori iti tai toate degetele de la mana ori cumperi cinci catelusi.

| Digikey a răspuns:

Dar ei oare au nevoie e tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câștigi la loto!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai bani = ai prieteni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Găsește persoane cu pasiuni comune, compatbilie cu felul tău de a fi. Mai întâi testează-i să vezi ce fel de oameni sunt și folosește-ți și intuiția pentru asta.

| Onlyme3991 explică (pentru anonim_4396):

Sunt o persoană foarte simplă!
Rece și nu ofer încredere oricui!
O singură persoană mie prieten adevărat! Fratele meu geamăn!
Când întâlnesc persoane noi sunt reticent de băieți e vorba că de fete mă atașez peste măsură! Chiar dacă au prieten mă îndrăgostesc!

| Onlyme3991 explică (pentru anonim_4396):

Sunt o persoană foarte simplă!
Rece și nu ofer încredere oricui!
O singură persoană mie prieten adevărat! Fratele meu geamăn!
Când întâlnesc persoane noi sunt reticent de băieți e vorba că de fete mă atașez peste măsură!

| nicu991 a răspuns:

Daca n-ai frati sau surori, cam greu cu "prietenii".

| morfeo a răspuns:

Prietenii adevarati sunt cei pe care ii cunosti din copilarie, cu care a-ti crescut impreuna. Eu unu nu am mai intalnit pe parcursul adolescentei prieteni adevarati pe care sa ma pot baza, in schimb au ramas doar cei pe care ii cunosc de o viata.

| Elelei a răspuns:

"Măcar câte degete am la o mână!"
Prietenii adevarati sunt si mai putini. Daca sunt mai multi, nu mai sunt adevarati.

Înveţi să citeşti oamenii şi alegi să îi cunoşti mai bine pe cei pe care îi bănuieşti că aveţi interese comune. Conversaţi, vă cunoaşteţi mai bine, faceţi ceva activităţi distractive împreună (eventual chiar ceva de pe lista intereselor comune) şi după aia îţi dai seama ce fel de compatibilitate există şi cât de "profundă" poate ajunge prietenia. Unii sunt prieteni de o anumită activitate, alţii de un anumit context, unii sunt pentru... orice, cu unii te înţelegi bine din nimic etc.
Depinde de ce înseamnă "prieten adevărat" pentru tine.
În esenţă, prietenia adevărată e (aproape) ca o relaţie de iubire, doar că nu vă fu**i, de obicei. Şi poţi să ai o cotă-parte din tine pe care să nu o oferi/arăţi niciodată. Bine, asta se întâmplă şi în relaţiile toxice de iubire, dar ideal ar fi să nu existe.

Ideea e să nu încerci prea mult. Dacă "vine de la sine" şi faceţi ambii un minim de efort pentru a întreţine relaţia (de prietenie) atunci there you go, ai un prieten adevărat.

Totul pleacă de la a avea o intuiţie bună şi a ştii să citeşti oamenii. Dacă nu ai skill-ul ăsta relaţiile pe care o să le formezi o să fie tributare hazardului, nu inteligenţei tale.

| Kajun a răspuns:

Cam imposibil așa ceva în ziua de azi. Mulți acum sunt doar să profite de tine, nu mai poți avea încredere în nimeni. In fața îți e prieten pe la spate șarpe. Acum dacă ai 1-2 prieteni adevărați ești zeu.

| Onlyme3991 explică:

Nu ofer incredere oricui
...cel mai bun prieten e fratele meu geamăn!
Cu fetele e mult mai complicat mă atașez mai mult decât ar trebui...

| MarianaDumitrescu a răspuns:

Incearca sa iti faci cat mai multi prieteni si in timp vezi care sunt cei adevarati si cei care nu