| aliona_6797 a întrebat:

Am nevoie de un sfat, de un cuvant de incurajare, orice. Parintii mei sunt divortati si locuiesc doar cu mama inca de cand aveam doi ani. Acum am 17 ani si problemele au devenit din ce in ce mai mari, banii lipsesc, ptc salariul mamei nu ne ajunge, iar tata imi trimite pensia alimentara doar daca se targuieste mama cu el la telefon, ptc mie una imi este rusine sa ii cer ceva chiar daca am nevoie si mi se cuvine de drept. Mai este si familia tatei (bunica, matusa etc) care vorbeste urat de mama si imi impuie capul cu o gramada de oribilitati la adresa ei inca de cand aveam vreo 7 ani si incepusem sa disting intre "alb si negru" cat de cat. Acum ca am crescut mare si tensiunile intre mine si mama s-au amplificat din cauza neajunsurilor(de ex eu una nu am fost niciodata intr-o vacanta nicaieri) au inceput si certurile, eu ii spun mamei ca nu am destule iar ea ma ameninta ca ma da afara si ca o sa vad eu ce inseamna neajunsuri cand o sa traiesc cu familia tatalui meu, adica impreuna cu bunicii, ptc la tata propriu-zis nu ma pot duce. Cel mai mult imi doresc sa urmez o facultate si ce ma doare cel mai tare este ca nu stiu daca in ritmul acesta o sa fie posibil, ptc nu as putea sa stau in chirie si sa muncesc si sa invat in acelasi timp, daca as pleca si as hotara sa-mi iau viata in propriile maini, iar daca stau cu mama, totul e un calvar si nu ma pot concentra.

21 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul! Probabil ca nici tatal tau nu are prea multi bani si daca are nevasta, nu are cum sa-ti mai dea. Eu cred ca el de-abia asteapta sa nu-ti mai dea pensia alimentara! Tu vrei sa faci o facultate, minunat! Dar trebuie sa iei in calcul si faptul ca dintr-o suta de mii de absolventi, doar 5000 si-au gasit de lucru. Nu vreau sa te dezamagesc, dar cred ca situatia ta financiara va fi si mai grea. Singura solutie, este sa faci facultatea intretinindu-te singura, dar cred ca-ti dai seama cat de greu iti va fi! Pacat de copii asa de buni ca tine, dar in Romania nu au sanse! Bani de camin, de carti, de mancare, de transport. De unde? Stiu ca mama ta ar fi foarte mandra de tine, dar veti reusi? In occident, exista posibilitati pentru tinerii saraci de a studia, dar la noi, nu vad cum.Imi pare nespus de rau pentru tine!

mira
| mira a răspuns:

Cred ca este infernal ca mama sa muncesti din greu pe un salariu mic si cand vii acasa fiica ta pe care tu o intretii singura sa-ti reproseze ca nu are ce-si doreste. TU trebuie s-o recuceresti pe mama ta facandu-i surprize placute:note foarte bune, o prajitura facuta de tine, o curatenie generala, un mic cadou.Straduieste-te sa inveti cat mai bine ca sa poti intra cu bursa la facultate si sa locuiesti la camin, nu cu chirie.Eu am dus-o cam de zece ori mai rau ca tine, dar nu i-am pretins mamei nimic peste posibilitatile bugetului casei.In final m-am realizat, dar mi-am asumat un trai modest.Nu trebuie sa-ti imiti colegele care au mai multi bani si duc o viata mai luxoasa. Sfideaza-le cu rezultatele tale excelenta la invatatura.De unde esti? Ce ai vrea sa urmezi?

| Barajag a răspuns:

La varsta ta ai o gandire matura, mama ta ar trebui sa fie cea mai buna prietena a ta, sa fie intelegatoare cu tine, stiind ca ai un viitor in fata, voi amandoua ati trait singure fara nici un sprijin, greutatile care va apasa acum, ar trebui sa va uneasca mai mult, sa va sprijiniti sufleteste, dar cel mai bine este sa-i ramai alaturi stiind situatia in care va aflati.Imi pare rau ca nu ai mers niciodata in vacante, ei bine, nici eu nu am fost, am fost crescuta mai exigent si mi-a priit, nu am avut de toate, insa am fost intelegatoare cu parintii mei stiind ca nu pot sa-mi ofere ceea ce-mi doream.Deocamdata fii rabdatoare cu mama ta si vei reusi sa dobandesti ceea ce iti doresti sa faci pe viitor.Bafta!

| clauss a răspuns:

DA o situatie grea si din pacate sunt multe cazuri asemanatoare, eu zic sa fi alaturi de mama ta, sa nu asculti ce zice ceilalti, ce a fost a fost, oricine greseste si stai si cu tatal tau de vb si sa ti dea alocatia. Iar daca vrei sa ti suplimentezi veniturile, fi buna cu toti din familia ta si vei avea de castigat, daca ma intelegi, sari in ajutorul lor, ajuta-i cu treaba si poate aprecieaza

| Floreenofficial a răspuns:

sad
sunt de partea mamei tale.nu ar trebui sa ii reprosezi nimic. ea isi face datoria sfanta pe care o are de a avea grija de tine.(asa cum poate). ar fi putut sa fie alcoolica si sa dea vina pe divort, dar in schimb munceste.chiar daca n-ai fost intr-o vacanta niciodata, o sa ai timp, o sa ai un sot sau o sa ai propriul serviciu si atunci o sa iti permiti.

| Domyno a răspuns:

Stii, de parca nu iti era de ajuns ca esti in situatia in care te aflii, dar mai vin si rudele lui taik-tu si te f** la cap! Ce tampiti! Eu am tot 17 ani ca sa stiiwinking, desi nu e important, Ma rog... trebuie sa intelegi, ca si mamei tale ii este greu, chiar foarte greu, si divort, bani putini, te mai fac si de tot rahatul rudele lui taktu (Scz dar mi s-a pus pata pe ele ), incearca sa petreci mai mult timp cu ea, sa vedeti si voi care e sitatia! Stiu ca vrei sa ai mai multe, stiu ca vrei si tu o vacanta cu prietenii, dar asta e situatia! Eu sunt baiat, deci la mine cererile la limita la cateva, dar tu fiind fata ai nevoie de mai multe. Nu pot decat sa iti spun sa fii cat mai alaturi de mama ta, ca sa o incurajezi si pe ea, pentru ca depresiile si caderile nervoase provin din orice, si e pacat ca situatia sa fie inrautatita mai mult decat este! Cat despre facultate, incearca sa intrii la bugetari (fara taxa), iar job-uri pentru studenti sunt o gramada! baftawinking

| mihaelabr a răspuns:

Nu stiu exact ce as putea sa-ti spun : imi imaginez ca este foarte greu pentru tine sa fii in situatia asta dar incearca sa vorbesti cu mama ta fara sa va certati, explica-i ca tu o iubesti in ciuda faptului ca bunicii si matusile tale iti spun tot felul de lucruri despre ea; incearca sa o intelegi, si sa te pui in locul ei : probabil ca ii vine foarte greu sa vada ca nu aveti tot ce va trebuie si mai ales ca tu nu ai.
cat despre tatal tau, nu mai fi asa retinuta! ia imagineaza-ti ca parintii tai inca ar fi casatoriti si ai sta in aceeasi casa cu tatal tau : nu ai avea curaj sa ii ceri bani? cand te duci in oras, bani de pachet cand pleci la scoala, cand iti iei haine happy
incearca sa il faci sa inteleaga ca chiar daca este divortat tu inca esti copilul lui si inca are responsabilitati
sper ca te-am ajutat si incearca sa fii puternica ca sa treci peste toate neplacerile de acum!

| HarryPotter a răspuns:

E o situatie destul de grea.totusi nu ai pe nimeni prin strainatate ca mama ta sa isi poata gasi ceva de lucru pe acolo si sa mergeti impreuna? dar daca nu se poate oricum tu mai am un pic si esti majora.ai putea daca ai timp sa iti gasesti ceva de lucru pentru 3-4 ore. tu incearca sa nu te mai certi cu mama ta si intelege-o, pentru ca trebuie sa iti dai seama cum se simte ea cand stie ca tie iti lipsesc atatea si ea nu iti poate oferi.cat despre parerea rudelor tale in legatura cu mama ta, nu trebuie sa asculti nimic din ce spun ele. daca ea a avut grija pana acum de tine si are si in continuare inseamna ca are un suflet bun. iar in privinta scolii, daca tu inveti bine vei ajunge si la facultate asa cum iti doresti, mai ales ca daca esti o eleva buna poti primi bursa...

| marijuana_1856 a răspuns:

Da-mi si mie id tau pe prv.sad

| DanSor a răspuns:

- evita certurile, cauta calea de mijloc si nu face din orice un "neajuns"... zici ca mama ta si faci ca tine, asta nu inseamna sa-i intorci spatele ca si cum nu ai mai avea nevoie de ajutorul si sprijinul ei
- incearca sa-ti gasesti ceva de lucru, ca sa ai banii tai si in ritmul asta ai fi mai "bine vazuta" de mama ta
- cauta sa ai o discutie deschisa cu mama ta, indiferent de tema subiectul si incearca sa o faci ca amandoua sa va ajutati sa treceti peste greutatile si problemele cotidiene
... mai pe scurt, incearca sa te sacrifici ca sa poti compensa unde e nevoie.
Viata e grea si frumoasa in acelasi timp, dar merita "efortul". Sper ca te-am ajutat cu cateva sfaturi, acum depinde de tine ce crezi ca e bun si ce nu... tu deciziwinking
Multa sanatate si succes, pentru ca vei avea nevoie happy

| aliona_6797 explică:

@mira Mi-as dori sa dau la medicina, ptc imi plac chimia si biologia, iar atunci cand se intampla sa fiu intr-un spital si sa vad cum isi desfasoara doctorii activitatea, simt un fel de chemare, ca sa zic asa. Am medii mari(aici nu sunt probleme) si merg la olimpiade, din acest punct de vedere mama e mandra de mine, doar ca tensiunea isi spune mereu cuvantul si nu as vrea ca dintr-o prostie sa se ruineze totul. Nu as putea sa imi iau o slujba part time, ptc imi petrec majoritatea timpului invatand, doar asa pot avea rezultatele bune. Ma bucur totusi sa aflu ca si altii au reusit sa se descurce si ca se poate, chiar daca acest lucru implica sacrificii.

| alisaaa a răspuns:

E impresionant tot ceea ce ai scris. si ceea ce mi se pare nedrept ca majoritatea celor care au o situatie financiara buna rar doresc sa urmeze o facultate si chiar si atunci nu toate notele, diplomele sunt pe merit, iar ceilalti care au o situatie cat de cat decenta doresc sa urmeze studii superioare dar veniturile nu le permit :-|. cat despre ceea ce incearca rudele tatalui tau adica sa iti faca o parere proasta despre mama ta, mi se pare urat din partea lor si de aceea tin sa te sfatuiesc sa nu ii bagi in seama, adica nu ei te-au crescut zi de zi, ci doar mama ta s-a chinuit sa te faca mare, de asta ar fi fost frumos ca rudele din partea tatalui sa fie recunoscatoare mamei tale care le-a daruit si crescut nepoata fara prea mare ajutor din partea lor.ar trebui ca macar decat sa o judece sa nu mai spuna nimic. iar legat de mama ta, incearca sa o intelegi, pentru ca banuiesc ca nici ei nu ii e usor sa mearga la servici, iar cand vine acasa sa se mai certe si cu tine [ si stiu pentru ca sunt 100% convinsa ca nici tie nu iti place sa te certi cu ea], de accea cel mai bine ei i-ar prinde o vorba buna si din partea ta, iar cand altii o judeca spune-le ca de bine de rau e mama ta si numai ea stie cum te-a crescut. iar cu tatal tau incearca sa porti o conversatie tata-fiica pentru ca sigur te va intelege incercandu-i sa ii explici ca doresti sa duci studiile mai departe[ orice parinte e mandru de asta, si pun pariu ca va face tot posibilul sa te ajute:p]. iar in timpul liber poti sa lucrezi la distribuirea pliantelor, nu e f greu:p. scuze daca am scris ceva gresit sau daca te-am facut sa pierzi timpul aiurea:-|, dar chiar m-a impresionat pov ta si chiar vreau sa te ajut, chiar daca am doar 15 ani, daca vei vrea sa vb trm te rog id-ul tau prin msg. multumesc

| Ruxy_3928 a răspuns:

Cel mai bine e sa-ti iei viata in propriile maini, in felul asta o sa fie mai bine, iti poti gasi si un prieten si sa stai la el sau sa te ajute cu banii si sa iti gasesti un loc de munca... te vei descurca cere ajutorul prietenilor ai sa vezi ca o sa fie bine deoarece esti tanara

| I0am0on0the0lost0highway a răspuns:

Imi pare rau ca ai o viata asa grea... tot ce pot sa-ti spun este ca orice se intampla sa nu uiti sa te rogi sa mergi la biserica si vei vedea ca totul va fi bine.Niciodata sa nu uiti ca Dumnezeu ii ajuta mereu pe cei credinciosi.

| KatJolie a răspuns:

Pai.cautati un job de vacanta. uite, un prieten de al meu, tot de 17 ani are un job de vara.si isi mai mananca timpul.incearca nu ai nimic de pierdut.asa poate te mai desprinzi de tensiunea de acasa.>:d

| cornelm1976 a răspuns:

Fii de ajutor pentru mama ta, ramai alaturi de ea pentru ca are mare nevoie asa cum si tu ai nevoie de ea si cauta de lucru pentru tine. Daca situatia banilor si nu numai e destul de grava trebuie si ai gasit de lucru, cred ca vei fi nevoita ori sa intrerupi studiile, ori sa te transferi la seral. Singura risti sa te pierzi pe drumul vietii si ar fi pacat. Daca veti avea bani de ajuns cat sa va descurcati fara sa duceti lipsa de prea multe vor dispare si tensiunile. Iar daca vei invata la seral o sa ai timp si sa inveti si sa muncesti. Daca vei reusi sa fii tare dpdv moral vei termina liceul cu bine si vei intra si la facultate. Incearca sa te concentrezi numai asupra anumitor intamplari trecute, prezente si viitoare si nu mai baga orice lucru care nu te afecteaza direct prea mult. Asa vei reusi sa ai cat de cat un echilibru psihic si moral si vei putea sa te concentrezi asupra invataturii, vietii tale personale dar si de familie. Iar daca ai noroc mare si asupra noului job. Bafta multa!

| booboorooza a răspuns:

Ai o viata trista! Eu am 12 ani si nu prea cred ca sunt intr-o masura destul de mare ca sa iti dau un sfat! Dar, daca iti doresti ceva o poti face! I-ati o slujba (part-time, in weekend)!

Ramai in continuare cu mama ta, ascult-o! Lasa lumea sa zica ce vrea! Vorbele se duc in vant!

Daca esti o eleva buna si crezi ca poti lua bursa sau macar sa intrii la locurile fara plata, va fi mult mai usor!

Poti face orice! Trebuie doar sa inveti sa ai incredere in fortele tale proprii!

Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga aliona.
cred ca ai auzit vorba asta: " fa-te frate cu dracul pana treci podul?"taci si inghite. o sa vina vremuri mai bune. depinde de tine.
nu-ti lua lumea in cap sa fugi de-acasa, ca ai toate sansele sa te ratezi, sa profite altii de tine sau mai stiu eu ce nebunii de genul asta. termina frumos liceul, da la o facultate, straduieste-te din puteri sa obtii o bursa, sa traiesti la limita supravieturii.multi dintre noi am reusit asta.
se poate sa si inveti, sa si muncesti. iar pe sprijinul masculin de care ziceau toti., u te baza prea tare.nu mai sunt multi care sunt bine intentionati.
oricum, mult succes, nu te descuraja

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aliona de aia parintii mananca agurida, si copiilor li se strepezesc dintii.bag sama ca mama ta a mancat mai multa. dar de ce nu si-a refacut viata? a avut treaba?

| gentiana_4349 a răspuns:

Buna.

sa stii ca si ai mei parintzi sunt divortati. locuiesc cu mama de cand aveam 5 ani (implinesc 19) si am trecut printr-o situatzie similara.trist este faptul ca nu am un frate. eu am fost alaturi de mama mea, cu toate ca tatal meu, cand avea dreptul sa ma vada ma invata sa ii vorbesc urat mamei (nedandu-mi seama o jigneam, eram prea mica sa realizez). intelege ca mama ta iti vrea tot binele din lume...nu prea inteleg cum poate sa te amenintze ca te da afara din casa. ar trebui sa stea mai degraba de vorba cu tine, ar trebui sa va sprijinitzi una pe cealalta. spui ca nu ai ''destule'' de ce nu iti iei un job pe timpul verii? sau undeva unde ai putea sa lucrezi cateva ore dupa scoala, asa ai avea o haina frumoasa pentru care mama ta nu si-ar da tot salariul. nici mie ''tata'' (nu il consider tata) nu a vrut sa imi dea pensia alimentara, sincer nu am nevoie de banii lui, dar avand in vedere ca daca ma vede pe strada pentru el nu exist, l-am dat in judecata si imi va platii pensia pana voi termina facultatea. poate nu te intereseaza povestea mea, dar iti spun toate astea pentru a-ti da seama ca nu esti singura care se afla in astfel de situatii. ia in considerare treba cu job-ul asa ai scuti-o pe mama ta de o cheltuiala (lucruri de care ai thu nevoie, nu cred ca te-ar pune sa platesti intretzinere sau altelewinking )
p. s. : poate isi gaseste si un prieten si asa vei avea si thu un tatic (eu am unul care ma sprijina de la 8 ani) happy daca vrei lasa-mi un mesaj cu id-ul tau. ai grija de tine. te pup

| MAMACU2FETE a răspuns:

DRAGA mea.sunt o mama de 3 fete cea mare nu ma ascultat sa-si duca viata asa cum am povatuit-o eu.acum are 19 ani si 2 fetitze si e despartita, sta la mine.Indiferent de ce spune lumea sau cei din partea tatalui nu apleca urechea, gandeste-te ca mama ta te-a crescut si ti-a oferit caldura si educatie.Nu te-a abandonat pentru. afi fericita ca tatal tau.Si-a pierdut tineretea alaturi de tine la bine si greu.Eu te sfatui sa stai linistita impreuna cu ea, sa mergi mai departe sa o respecti si sa o iubesti la fel cum a facut ea.Nu te increde in prieteni sau colegi, nu -ti pot oferi nimic mai mult decat mama ta, sa nu ajungi pe mana unor traficanti sau golani...{si aici ar fi multe de zis}. Deci in concluzie stai cuminte si vezi-ti de viata ta impreuna cu mama, ca pina acum. a, si probleme financiare are toata lumea, nu sunteti singurele. Te pup si ai grija de tine