| CristinaYuki a întrebat:

Am nevoie de un sfat, pana la urma suntem "Toti pentru unu"... Nu ma simt bine de cateva zile. Sunt stresata din cauza examenelor(sunt clasa a 8 a) si imi este frica de rezultate. Parintii mei s-au certat si nu isi mai vorbesc. Maine ( 23 iunie)e ziua tatalui meu azi l-am sunat dar nu mi-a raspuns. El e sofer pe tir dar nici macar nu stiu cand a plecat pentru ca nu ne-a spus. Am visat cum un prieten de-al meu s-a sinucis. Toti din jurul meu sunt tristi din cauza relatiilor poate chiar si probleme in familii, chestii normale prin care toti trecem.Nu stiu daca reusesc, dar incerc sa-i fac fericiti, sa se simta bine. Incerc sa-i fac sa zambeasca, sa rada. Le dau sfaturi incat sa le intaresc starea de spirit si sa devina mai optimisti. Dar pe mine, cine ma face fericita? Sunt genul de persoana care si-ar da si viata pentru anumite persoane. Nu-mi pasa de mine. Am inceput sa iau pastile, am inceput sa nu mai mananc si sa slabesc. Ceva se intampla cu mine. Nu ma simt in siguranta deloc. Sunt foarte paranoica. Imi imaginez tot felul de lucruri. Nu stiu cui sa-i spui, ce sa-i spun. Nu vreau sa-i spun mamei deoarece nu vreau sa mai aiba o problema pe cap. Am doi frati mai mari, unul dintre ei e plecat in Anglia si urmeaza sa plece si celalalt, din cauza banilor. Imi este frica, intru in panica. In tot acest timp m-am intrebat "Cum e sa mori? ". Curiozitatea asta ma tulbura. Mi-am zis ca poate toate astea se vor termina aici. Sunt o adolescenta pana la urma, n-am avut un iubit pana acum. Toate prietenele mele au avut sau au. Imi place de un baiat, e mai mare decat mine dar e genul ala de tip serios. Acelui baiat o place pe prietena mea, dar bine ea l-a refuzat dar tot o zapaceste cu mesaje gen ca se simte ghinionist etc. Ea imi arata ce vorbeste si incerc sa o ajut cat sa nu se simta prost deoarece ii spune tot felul de lucruri. Nimeni nu stie ca il plac, bine asta e o problema minora. Dar cand stii ca ai pe cineva langa tine care sa te inteleaga, te face sa iti doresti sa te duci inainte si sa treci peste toate problemele. Mereu imi spun ca sunt nebuna. Am o imaginatie ciudata. Uneori, aud chestii. Imi este frica dar nu stiu de ce. imi este frica sa nu pierd persoanele din jur si de alte multe chestii. Imi este frica de mine insami. Mereu am zis ca am schizofrenie paranoida laughing. Adica pe bune acum... sunt o ciudata. Si mi s-au intamplat tot felul de lucruri dar nu stau acum sa insir. ideea e ca gandul de ma sinucide imi tulbura mintea in fiecare zi. Sunt trista dar tot zambesc.

Am nevoie de un sfat. Voi ce ati face in locul meu?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Aș merge urgent la un psiholog.
Și aș vorbi totuși și cu maică-mea. Ești puiul ei, nu „o problemă"!

| danay72 a răspuns:

Cred ca ar trebui să ceri ajutor de specialitate. Apoi,nu trebuie să treci prin aceste lucruri singura. Vorbește cu mama ta, sigur te va ajuta si intelege. Apoi, faptul că zâmbești este un lucru bun, dar încearcă să ai o atitudine pozitivă. Concentreaza-te asupra lucrurilor bune din viata ta. Nu uita ca o inima veselă este sănătatea trupului, de aceea vezi în fiecare zi lucrurile care te încântă și gandeste-te la ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine ca te-ai descarcat emotional. La faza cu notele, nu-ti mai face atatea griji, peste ceva timp ele nu vor mai conta deloc. Un gest frumos din partea ta sa-i ajuti pe ceilalti, in ciuda nefericirii tale, dar ar fi mai bine sa te ajuti mai intai pe tine, punandu-te pe primul loc. Mie nu-mi pari o ciudata, ci doar o fire introspectiva. Cu siguranta treci printr-o perioada depresiva, dar va trece.

| CristinaYuki explică:

Bine,faza cu schizofrenia paranoida era doar o gluma. E ceva mult mai rau decat tulburarea mea paranoica.