| Spinoasa a întrebat:

Am nevoie foarte mare de ajutor! Sambata seara parintii mei au avut o cearta destul de mare(tatal este vitreg), iar acesta a inceput sa vb foarte urat, a insultat-o pe mama si a vorbit-o de rau pe la toate cunostintele.Insa treaba devine mai serioasa pentru ca el este foarte hotarat sa divorteze, pe mine sincer nu m-ar deranja absolut deloc divortul lor daca mama nu ar avea atatea datorii si banci, nu mi-se pare corect atata timp cat ambii s-au folosit de banii imprumutati.M-am gandit ca ar fi bine sa se impace asa ar scapa si mama de datorii.Acum am oarecum noroc daca pot sa-i spun asa,deoarece vine vacanta si nu mai ma duc la scoala, dar pana atunci mama nu mai are bani sa imi dea pentru scoala si de mancare nu mai zic ca de cand am plecat el de acasa nu am mancat mai nimic, nu e vorba de mancare cat de faptul ca vreau sa imi termin studiile si mama nu o sa aiba putere financiara sa ma tina pe mine la liceu (sunt clasa a11a).Si probleme nu se termina aici,la anul am bac-ul, trebuie sa fac meditatii la matematica si multi alti bani care imi trebuiesc.I-am spus si prietenului meu problema mea si a spus ca o sa ma ajute, dar sunt stanjenita nu vreau sa creada ca profit de el.Nu stiu ce ar trebui sa fac, ma simt distrusa, niciodata nu am avut o familie completa!sad Cateva sfaturi mi-ar prinde foarte bine.Multumesc tuturor celor care mi-au citit povestea!

Răspuns Câştigător
| vlad89c a răspuns:

Ok, in primul rand nu iti judeca mama, pentru ca ea, dupa ce mi-ai povestit nu are nici o vina, face tot ce poate, asa ca spriji-o.
Apoi, nu iti fie frica, daca prietenul tau chiar tine la tine, te va ajuta, deci nu iti fa griji ca te va suspecta, ai incredere in cei dragi, si nu ezita sa ceri ajutorul atunci cand chiar e nevoie, si nu refuza ajutorul nimanui, toti vom avea nevoie la un moment dat de sprijin, chiar daca sprijinul ne stanjeneste, el tot trebuie sa vina, deci accepta-l.
Despre tatal tau vitreg nu pot sa spun nimic... nu sunt in masura sa iti dau sfaturi.
Tine minte, asta e viata! Exista momente mai bune, si mai rele, acum treci printr-o faza rea, dar va trece si asta.
SUCCES!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand,nu te amesteca in problemele parintilor tai. Mereu este vorba de bani, bani, bani. Dar mai presus de asta e iubirea, intelegerea, familia! Nu cred ca iti convine sa o vezi pe mama ta plangand si suportand toate certurile si jignirile doar pt.ca starea voastra financiara e nu tocmai buna.
Esti clasa a 11a.Te poti angaja in timpul verii. Poti face un banut singura.
De la 16 ani e posibil sa te angajezi.

| zahre a răspuns:

Buna! Si eu am tata vitreg, deci iti dau sfaturi din propria mea experienta.Ca in toate cuplurile exista anumite probleme tensionate.Mama ta ai zis ca facut imprumut la banci. Chiar n-are ce sa-ti dea sa mananci? Atunci pentru asta iti dau 2 solutii: din ce ai scris tu mai sus rezulta ca te intelegi destul de bine cu tatal tau vitreg. Si cum suntem toti oameni ne atasam. Sunt 90%convinsa ca s-a atasat putin de tine. Atunci, imploral, roagal, aflai numarul de telefon si discuta cu el (poti si intre patru ochi ). A doua varianta e sa te duci pentru ceva timp sa stai la bunici pana se rezolva aceasta situatie.

| iuliaiuli18 a răspuns:

Uite,e cam greu.Imi dau seama cam prin ce treci, cu toate ca la mine parintii sunt impreuna si ok. Ca tot vine vara, ar fi dragut daca ai putea sa te angajezi undeva, stiu eu..vanzatoare intr-un magazin sau ce mai vrei tu. Si cat despre parintii tai, daca poti sa vorbesti cu tatal natural sau si cu cel vitreg, sa ii impeci pe parinti cumva.

Numai bine :*!

| Pozitivca a răspuns:

Daca ar incerca sa iti dam toti sfaturi ar fi prea usor pentru noi nu si pentru tine, incearca si o incurajeaza pe mama ta acum este vacanta poate te angajezi la un serviciu macar cit de putin platit vorbeste cu tatal tau si afla problema incearca sa fii cit se poate de explicita si in mod demonstrativ sa-i arati ca nu are dreptate, si parintii mei sau devortat cu 10 ani in urma si poate nu e chiar atit de rau ma ajuta cu banii si mama si tata asaca gandeste-te si tu poziiv putin decit sa se chinue ambii si sa fie impreuna doar pentru bani si tu sa ai nevoie de prezenta amindorora doar pentru a fi intr-o sitoatie financiara mai buna nu cred ca e cazut fii puternica caci viata ta abia acum se afla in floarea vietii pot aparea si probleme mai mari ca acestea fii puternica si toate se vor rezolva de la sine. Sper ca te-am ajutat macar cit de putin.

| Dement_Copil_1998 a răspuns:

E cam nasol.si ai mei sunt despartiti de vreo 6-7 ani si nu vreau sa mai aud de el.eu am 14 ani, dar mama se descurca destul de bine financiar. nu am probleme cu astea, acum chiar nu stiu esti inrto stare chiar nasoala, tatal tau natural nu te poate ajuta?

| Alchemy a răspuns:

Nici eu n-am avut o familie mi-am cunoscut tatal natural la varsta de 7 ani, m-a parasit cand aveam doar 3 luni, sincer intr-o relatie sau cuplu un copil ii uneste pe cei doi oameni, dar la noi e altceva ma refer la mine si la tine (sfatul meu ar fi sa stai mai mult de vb cu ambii parinti sa incerci sa vb cu ei despre bine lor cat si al tau, avand in vedere ca esti in clasa a 11a, mult noroc cu ei! )

| Daniel_Negoi_1997 a răspuns:

Ei nu ii pasa de tatal vitreg, si nici ca vor baga divort ci ca amandoi dintre parinti sau folosit de imprumut si atunci amdoi ar trebui sa il achite sau doar sa incerce, sincer nu stiu ce sa zic, mama ta nu se poate angaja? sau tatal tau natural sau macar rudele voastre. Sper sa te consoleze macar putin dar mama ta isi doreste sa ajungi ceva in vaiata sa inveti bine si sa nu o superiwinking