| AdelinaC a întrebat:

Am nevoie sa imi spuneti cum ati reactiona in locul meu si ce ati face.
Acum 6 ani am cunoscut un tip pe net, Alexis se numeste. La inceput era totul ok, intrasem in relatie, pana ne-am cunoscut live: l-am asteptat 30 de min sa iasa de la medic, tot drumul a injurat si bombanit, mergea ca beat pentru ca era pe un coktail de pastile psihiatrice, imi ceruse bani pentru reteta (atunci eram la facultate, nu aveam multi, dar totusi cerea). Ideea e ca ma scarbise comportamentul asta, el era fericit ca ma vedea. A tot insistat sa ma sarute, eu am refuzat. Bun, ajunsa acasa am vrut sa ii dau block, dar am primit mesaj ca intra in depresie daca il parasesc. Am ramas in continuare langa el sa il ajut. Pe vremea aia eu nu aveam depresie, puteam ajuta pe cineva. Problema e ca el s-a vindecat oarecum, eu am cazut in depresie mai mare decat avea el. Dupa 1 luna de insistente am acceptat sa ma sarute, ceea ce efectiv a fost o trauma: au urmat de atunci cosmaruri constante cu violuri in care isi face treaba, rade de mine, mama lui ma tine, etc, cosmarurile se repeta de 6 ani incontinuu si acum. Baza a mai fost si ca imi lua mana si ma forta sa i-o pun la el pe..., pentru mine fusese un soc atunci pentru ca nu mai facusem asta vreodata. In Vinerea Mare imi vorbise extrem de porcos in anul ala. Bun, eu am tot incercat sa ii spun ce ma supara, mereu raspundea ca astea sunt fleacuri si ca sunt si alte aspecte mai importante in viata, ca nu el e asa, ci pastilele din el il fac sa fie asa. I-am zis ca nu mai vreau sa am copiii proprii, in loc sa ma inteleaga m-a dus la un preot sa imi spuna ala ca e pacat sa nu vreau copii cu el (la mine cauza erau cosmarurile, nu ca aveam ceva cu bebelusii).
In fine, a facut multe faze obscene si nepoliticoase, lua in prostie Metilfenidat, Stilnox, Diazepam, Xanax, Amitriptilina, etc, toate fara reteta.
In timp am ajuns sa ma desconsider si eu, cum ca tot ce gandesc si simt eu e fleac. In timpul asta imi tot zicea ca Georgeta B., mama lui, ca viseaza de cand era el mic ca daca nu ma marit cu el, nu va exista nimeni pentru mine. Eu imi doream f mult familie, asa din teama de singuratate am ramas. In toti cei 5 ani mi-a cerut bani constant. Mi-a interzis mereu sa vorbesc cu altii de el sau de ceea ce simt sau gandesc.
In vara anului trecut, dupa perioada de izolare, mi-a zis ca din cauza ca am mers la serviciu cu telefon smartphone si nu din ala caramida vechi, am luat nu stiu ce virus si ca a fost nevoie sa stea izolat in casa ca sa ma ajute si sa ma acopere. Ca din cauza ca am zis de el unui prieten a murit sora unui amic de al lui (nu i-am cunoscut pe niciunul, nu pot confirma nimic), ca el isi pune viata pentru mine si ca trebuie sa ii dau bani ca sa supravietuiasca si ca sa poata sa vina la mine. Asa a primit cate 200-300 de lei o data la 2-3 zile la cutie pana in toamna. In toamna a zis ca poate veni la mine si s-a mutat la mine. Dupa ce a murit tatal lui am mers la el acasa si am facut curat, spalat, curatenia generala, spalat haine manual, bagat masina de spalat, cumparat radiator, haine, mancare, bagat electricitate, cumparat lustre, dulap, covoare, tot ce e nevoie intr-o casa. Bun, in ianuarie i-am zis ca e cazul sa caute si el sa lucreze, nu pot face o familie doar eu lucrand pentru ca mama lui avea pretentii din ce in ce mai mari si mereu ii lipsea ceva din casa. Mancarea pe care o faceam nu era buna, o arunca, lua numai din alea semipreparate scumpe din lidl (dar cumparate de mine). Daca ii luam struguri si gusta o boaba si nu ii placea, ii arunca pe toti. Cat timp faceam curat si cand mergeam cu el pe strada l-am vazut ca vorbea singur, gesticula, se ferea sa nu il omoare cineva. Cand venea la mine imi spunea ca vecinii sunt agenti de securitate si ca vor sa il ucida, ca il asculta pe teava si punea mesaje in geam ca ii roaga sa il lase in viata. Plangeam incontinuu, ma simteam extrem de neglijata si folosita, am slabit de la 50 la 39 kg si depresia a urcat enorm. Lui i-a mers bine, s-a ingrasat, se spala, il pusesem sa invete pentru un interviu. Maica-sa tipa la mine ca il stresez si ca trebuie tinut in puf saracul (are 31 de ani, nu are nici macar un an vechime undeva) ca e obosit. In fine, in februarie m-am umplut de nervi cand a venit de 30 diazepame la mine si am izbucnit si i-am zis mamei adevarul. Pana in ziua aia ma tot forta sa ii acopar urmele, sa para ca e perfect in ochii tuturor ca si totul merge bine. Mama a luat decizia sa il ducem la maica-sa. Aici maica-sa a continuat sa tipe la mine ca trebuia sa stiu cum sa ma culc cu el, ca am casa casatoriei goala pe harta natala, ca nu ma va lua,, nimeni, nimeni", in vreme ce pentru el a visat o fata cu ochii verzi, bogata si cu care va avea noroc in dragoste. Efectiv am explodat, nu mai puteam sa tin, am deschis fereastra si am vrut sa ma arunc. M-a salvat un prieten care era cu mine acolo, Alexis nu a miscat nimic, iar Gigi, mama lui, mi-a aprins o lumanare ca sa mor mai repede si se gandea daca sa sune procuratura si verifica plasa de la geam sa nu fie rupta. Mi-a zis ca trebuia sa ma culc cu el, sa stau sa ma sarute mai mult, ca am o problema psihica si ca fi-su e asa din cauza ca nu s-a culcat cu mine. A inceput sa blesteme si la cateva zile distanta, de ziua mea, ma sunase sa imi spuna ce bine le merge lor si ca are tone de probleme pe cap ca trebuie sa gateasca pentru 2 acum si imi tot povestea cum o satisfaceau barbatii in tinerete. Pe ea am blocat-o pe telefon, nu a mai vorbit cu mine de atunci.
De o luna maica-sa a inceput cu alte povesti cum ca de fapt eu sunt cea sortita lui si ca a ramas fara bani, ca au restante si credite si ca ma roaga sa o iert. Eu nu o voi ierta niciodata, motiv pentru care de fapt ii dau si numele pe net pentru ca ce a facut e inuman. Alexis in schimb mi-a mai dat mesaje in care ma ruga sa le dau bani ca nu au decat apa de la chiuveta si paine, am refuzat. A incercat cu santaje cum ca il omoara niste functionari daca nu ii aduc 200 de lei, a incercat la toti prietenii mei sa ceara bani. Nimeni nu i-a dat, nici eu. Acum, dupa 3 luni vrea sa se reintoarca la mine si o data la cateva zile imi da mesaje sa ma acuze ca eu sunt aia rece cu el (mereu cand plangeam si ii ceream o imbratisare nu o oferea, ci treceau ore sau zile de plans pentru o simpla atingere), ca e gelos de ce nu ii atribui lui timpul si mi-am facut alti prieteni. Adevarul e ca eu stand singura mi-am mai revenit, nu mai am ganduri suicidare, am pus cariera la punct, am avut toti prietenii alaturi, mai putin pe el. El nici cand am fost la spital nu a venit. A zis ca vrea sa isi amaneteze telefonul cumparat de mine ca de fapt tot ce i-am dat eu nu imi apartin, ca au fost cadouri care ei.
Sincer eu cred ca in continuare aude aceleasi voci din toamna, ca in continuare se crede urmarit, pana si vecinii lui au zis ca are o problema.
Voi cum ati face in locul meu? Am momente in care imi e teama ca raman singura si ca maica-sa avea dreptate si ca nu ma va lua nimeni in afara de el si ca voi ramane singura pe viitor fara familie. Din cauza traumelor cu sarutul si cosmaurirle cu violurile eu nu prea imi mai doresc copii proprii, doar adoptie, barbatii nu cred ca ar accepta asa ceva.
Stiu ce poveste lunga, e rezumatul rezumatului a 6 ani

15 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Stii zicala aia, cine se aseamana se aduna, deci sa stai 6 ani cu cineva care iti face tot timpul rau,cred ca esti si tu dusa nitel laughing Chiar de ma injuri asta e adevaru.Un om nu poate suporta pe altul timp de ani de zile daca nu au destule in comun.

Din ce povestesti ca ala vorbeste singur,e drogat,se drogheaza,asta daca nu stiai.
Ala se drogheaza, nu-i curios de munca, tu ai ganduri suicide laughing deci mental sinteti cam pe acolo laughing

Ca idee cati ani ai? Am vazut spui ceva si de facultate, ma mira cineva cu scoala, dar asta e lumea vorba lu Dinica Putini oameni, restul populatie laughing

| Freya1 a răspuns:

Si eu am avut o relație destul de nasoală, dar de acolo până la a nu vedea un om ce e dus cu pluta pe bune e cale lunga.
Eu am niste curiozități sincer.Tu cand te-ai văzut cu el si ca are gesturile asta, ca e dependent de pastile daca nu si de droguri ca poate nu sti 100% nu ti-ai pus nici un semn de intrebare? Hai sa zicem ca nu avea bani, ca nu era bogat ca se mai intampla si orcare are greutăți.Ca mai sunt oameni ce nu pot munci din anumite motive.Dar nu te-ai gandit ca daca vrea trebuia macar sa aiba cat de cat ceva de munca? Sau macar o pensie de handicap daca era sarit? Ca sa nu mai zic ca având în vedere că nu te simțeai bine sa puna mana pe tine sau sa te sărute, de ce stăteai, de ce te duci la întâlnirile cu el daca nu iti făcea placere? Ca mai sunt femei ce se indragostesc de cate un psihopat, dar macar sunt atrase de ei, sau vor să facă se.x cu ei si atunci e de inteles.Dar cand iti este scârba de ce faci? Ca sa nu te mai întreb de ce nu ai plecat după toate alea, ca frica de singurătate nu e neapărat un motiv 100% cand tu esti bătaie de joc.Sau stai 1 an 2 dar totusi.
Si fostul meu a ajuns până în punctul în care ma imbrancea,sau ne certam sau nu imi oferea atenție dar toate astea din cauza ca intre noi posibil sa nu mai fi fost sentimente, sa nu ne mai agreem.Dar muncea, chiar prea mult, Aveam ce manca, aveam in casa in mare parte ce ne trebuia, nu vorbea singur pe drum si se droga cu medicamente si tot l-am lăsat.
Părinți tai unde sunt in ecuația asta? Sau ce situatie ai avut tu in familie? De varsta nu te intreb, ca daca erai la facultate aveai deja peste 18 ani ceia ce ar fi trebuit să te facă cat de cat mai calculată.
Ideea e ca tie probabil ti-au placut genul de oameni mai ciudați si ideea de ai vindeca tu,asta ai simtit tu ca poti sa faci dar din cate se pare te-ai înșelat.Tu,Nu ai avut o educație cum trebuie de acasa, probabil nu ai cunoscut oameni, nu ai socializat si ai crezut ca tot ce zboară se mănâncă. Probabil ca te-ai simtit inutilă, sau ai avut o stima de sine scăzută dinainte sa il iei si cand ai vazut ca depinde de tine te-ai simtit importanța si ti-a placut statutul, dar mult prea târziu ai inteles ca ce se intampla nu e bine.
Nu mai contează dacă ai avut probleme sau nu, important e ca acum sa te pui pe picioare si sa nu mai faci greseli din astea.Cand va fi timpul vei gasi persoana potrivita fara sa scotocesti tu după ea si iti vei dori si copii.Doar fi atenta,nu mai umbla cu persoane cu vici (consum de alcool,droguri,jocuri de noroc),nu mai umbla cu persoane fara o stabilitate financiară (ce sa nu aiba un loc de munca, sa ste pe cârca mamei etc), cu persoane ce iti promit ca te vor face mare prințesă, ce vor vrea sa te duca prin strainatate, oameni ce nu gandesc sau nu vorbesc lucid, oameni din familie ciudate sau băieți smardoi, bombardieri ca vei cădea din lac in put.

| Catrice a răspuns:

Ăla e dus rău de tot.

| LoveSleep a răspuns:

N-am putut sa citesc toată mizeria asta.
Nu știu ce vrei de la noi. Să-l facem mai bun? Sau sa dam timpul înapoi pentru tine?
Viata pe care o ai e o consecință a alegerilor pe care le-ai făcut. Tot ce se întâmplă, se întâmplă cu voia ta. Nu te-a sechestrat nimeni.
Pana când prostia nu este acceptata ca boala, nu pot sa empatizez cu tine.

Dacă tu nu pleci de frica de singuratate și nu ești capabila sa realizezi ca și dacă nu ai mai avea orice fel de contact cu vreun om vreodată, tot te-ai simți mai bine decât stand cu el, ești fără speranță.
Lucrurile astea pot veni doar din partea ta. Dacă tu nu faci un efort să-ți pui ăia 2 neuroni la treaba, putem noi să-ți spunem orice.
Chiar dacă printr-o minune i-ai spune ca vreți sa va despărțiți, sunt 100% sigur ca în 5 minute te convinge sa nu pleci.

Poate o sa ai mai mult noroc în alta viata.
Te felicit totuși pentru ca nu ai făcut copii cu el.

| AdelinaC explică (pentru LoveSleep):

Nu, de la voi am vrut sa vad reactii pentru ca el imi spunea ca eu sunt aia nebuna si ciudata. DEci si voi ganditi la fel ca mine, asta am vrut, confirmari. Nici nu sunt cu el, l-am lasat din februarie, deci minunea s-a intamplat laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru AdelinaC):

Bravo, ai făcut bine.
Nu am putut citi pana la sfârșit.

| SilentRain a răspuns:

Nu vreau sa fiu rea, dar din păcate ai știut ce mizere de om este trebuie să îl lași de mult
Am trecut printr-o mizerie de asta, și înțeleg cum te simți
Din păcate există și javre din astea, mergi mai departe și fi mai atenta, nu te mai oferi sa faci un bine daca nu primești înapoi același fedback

| cristimihailov a răspuns:

Buna, fara suparare te rog. Care este problema ta?

Cat de mult poti sa inghiti? Nu ma intelege gresit, dar unele povesti sunt dure doar si daca le citesti...

| Emma30555 a răspuns:

Nu ti fie teama de singurătate, ai prieteni, socializezi, după relația asta toxica poate chiar ar fi bine sa stai o perioadă singura sa te aduni, sa te detașezi. Ai nevoie sa ai mai multa încredere în tine, sa lucrezi un pic cu tine și sa te apreciezi, sa ți vrei binele. Mai bine stai singura decât cu cineva care nu ți face decât rău. Ce rost are o relație dacă nu e fericita, nu e normala? Tu nu ești obligata sa fi cu cineva doar de dragul societății, nu ești obligata sa fii cu cineva din mila, nu trebuie sa te lași manipulata de oameni care nu fac altceva decât sa se folosească de tine, nu te mai chinui singura, ești un om liber care poate sa facă ce dorește. Și nu ți face griji, îți vei găsi pe cineva, își găsesc și femei după 20 de ani de căsnicie nu e asta problema, bine ca ai scăpat de acolo. Nu înțeleg de ce aveai nevoie de confirmari de la noi când tu știi foarte clar care e adevarul, ai văzut ca unele persoane chiar s au șocat ca ai suportat atât timp toate astea și oricum și dacă el era un om bun, normal sa zicem și din diverse motive tu vroiai sa l lași care era problema? Ești un om liber nu trebuie sa dai explicații, viata ta o trăiești cum simți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu înţeleg cum şi de ce ai sta 6 ani cu un dobitoc bolnav psihic ca şi ăsta.Ai zis că încă de la început, după ce v-aţi văzut, te-a scârbit comportamentul lui.Tu chiar nu ai pic de respect pentru tine? Mă-sa îşi bate joc de tine în ultimul hal şi profită la maxim de naivitatea ta ca să rămâi cu scursura de fiu-su pentru că e conştientă şi ea că alta la fel de fraieră nu mai prinde.Auzi la nebună, cică pe tine nu te va lua nimeni, dar pe fiu-su îl aşteaptă o bogătană cu ochi verzi.Am murit aici. laughing
Femeie, trezeşte-te.La vârsta ta(bănuiesc că ai în jur de 30) e cam trist şi penibil să crezi şi să suporţi toate rahaturile pe care le-ai scris acolo.Dă-le câte un şut în coor la amândoi şi vezi-ţi de viaţă. Scoate-i pentru totdeauna din viaţa ta şi concentrează-te mai mult pe tine.Ai mult de lucrat cu respectul şi încrederea în tine.Scoate-ţi din cap ideea că nu te mai ia nimeni.
Şi n-ar fi rău să ajungi şi pe la un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare extrem de rău ca ai trecut prin toate astea. Mi-am imaginat fiecare cuvant pe care l-ai scris.
Nu trebuie sa regreti. Ai facut toate astea din dragoste, bunatate. Insa in nod excesiv se astea se transforma in naivitate si prostie. Ai fost naivă. Si nu, nu e un defect, decât pentru tine este.
Ar trebui sa rupi orice legatura cu familia acestui bombardier. Vrea sa-si dea telefonul la amanet? Se drogheaza cu pastile? N-are loc de munca la 30 de ani? Sta cu mă-sa? Tu iti dai seama ca te trage si pe tine in jos? Ca nu e nimic de capul lui? Ca te foloseste? Ca e un prăpădit fară viitor? Nu mai accepta asa ceva! Nu iti mai irosi viata, energia, timpul si tot ce ai ai pentru aceste jeguri.
Mi se pare absurd ca mizeria asta de societate in care traim ne face sa credem (printre care si pe tine) ca a nu fi intr-o relatie e ceva rău! Decat intr-o,, relatie" cu acest prăpădit, mai bine singura! Incearca sa te implinesti pe planurile tale si sa rupi orice legatura cu gunoiul ăsta. Ia-ti un timp pentru a te gandi la toate astea si pentru a te vindeca psihic si sufleteste, pentru ca jegul asta te-a rănit grotește.
Incearca să uiti de acesti prapaditi si să te concentrezi NUMAI pe tine.
Mai ai o viața inainte. Nu te afunda si mai tare in acest nămol. Ieși din el. Traieste-ti viața. Nu esti datoare nimanui sa ai o relatie, sa fii bancomat de bani nelimitat, sa faci curatenie prin casă, sa fii masină de facut copii sau dragoste. NU trebuie sa faci toate lucrile astea! Traieste-ti viata si rupe orice legatura cu mistreții aia.
O viața minunată si cat mai multe decizii bune luate PENTRU TINE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca și ți ești nebuna cu capul. De el nu mai zic. E clar ca e un nebun in adevăratul sens al cuvântului. Cred ca și tu ești la fel de nebuna. Mergi la
Spital sa te tratezi. M ai șocat cu ce ai scris. Doamne fereste

| Robertandrei4858 a răspuns:

Doamne ferește cât chin pe un singur suflet. Imi pare rău ca ai trecut prin toate experiențele astea naspa din cauza lui. Uneori din cauza iubirii care e oarba facem niște sacrificii încât nu le putem duce toata viata. Rupe-te de ei de tot. Stătea cu tine doar pentru partea materiala. Scuza-ma pe mine dar la 30 de ani sa nu reușești sa ai un salar fie el cat de mic e grav. Daca el nu reuseste sa castige cat sa traiasca el, fiind barbat, Ipotetic vorbind la un moment dat ai ramane gravida si dai viata unui prunc, pe perioada cat vei fi acasa nu veti avea din ce trai. Maica-sa e o japita, o scursura. Salveaza-te pe tine si rupe-te de tot ce ii inconjoara. Sunt sigur ca vei gasi pe cineva care sa te iubeasca neconditionat.

| AdelinaC explică (pentru Robertandrei4858):

Deci problema nu e la mine asa cum spuneau ei?

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru AdelinaC):

Doamne, cum sa fie problema la tine? Este mult prea răbdătoare, rupe-te de ei, sunt ca lipitorile, sug pana si sufletul din om. Eu nu sunt violent de fel dar cred ca daca eram in locul tau maica-sa era de mult bătuta si el rămânea singur cu mana dreapta si pastilele de handicap pe care le ia. Sfaturile astea vin din partea unui băiat, am avut si eu o relație toxica de aproape 2 ani in care orice era greșit automat eu eram de vina. Crede-ma, trebuie sa renunti la ei. Sunt sigur ca vei găsi pe cineva care sa te iubească cu adevarat. Sunt n fete si femei care au pana si copii, sau recăsătorit si au acum o căsnicie fericita. Nu iti mai irosi viata si nu iti mai manca zilele cu unu care sta pe bani tai, dependent de psihoactive.