| George1337 a întrebat:

Am o cabana intr-o livada din mijlocul unei paduri, am construit-o pentru a sta acolo pe perioada cand fructele(prune) se coc pentru a le aduna si transporta in vederea obtinerii tuicii. Cabana ramane pustie 8-9 luni din 12, am mai rugat padurarul care are in primire padurea sa se mai uite prin jur sa fie totul ok pentru ca mi-a fost sparta de doua ori si atat de ambitiosi au fost ca au scos cuptorul pe geam (din acela alb sarbesc, destul de greu). Mai merg si eu cand imi permite timpul dar nu e destul cat sa stiu ca pot lasa acolo obiecte.
Ma gandeam, exista atatia oameni care nu au casa, batrani care ar vrea sa aiba doar un acoperis si un loc sa-si creasca animalele traditional, speram sa gasesc astfel de oameni si am intrebat oameni ai strazii dintr-un loc in oras unde stiu ca se aduna, niciunul nu a vrut, le-am spus ca vin o data pe luna cu provizii, ii las sa-si creasca acolo tot ce vor, pamantul sa-l lucreze sa-si planteze ce vor, ceream de la ei doar sa stea acolo sa nu ramana cabana goala, sa fie cineva. Nu au vrut ca n-au curent, ca n-au cu cine sa vorbeasca acolo, ca inebunesti daca stai atata in padure, bine ca au curent pentru TV sub pod.
Intrebarea este: Stiti cumva vreo casa de oameni ai strazii sau o casa de batrani orice loc unde stiti ca as putea gasi o astfel de persoana care sa vrea sa aiba un loc unde sa doarma chiar daca este in padure? De preferat daca ati putea locuri din Vest si Sud-Vest ale tarii.
Multumesc!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O vinzi cel mai bine

| George1337 explică (pentru mgtow):

Nu pot. imi aduce prea mult profit ca sa o vand. Acopar ce ar distruge altii in lipsa mea si drumurile in plus pentru a duce lucrurile acolo cu un pickup, lucurui pe care nu pot sa le las acolo pentru ca le-as pierde. Dar as prefera sa nu fie nici aceasta pierdere la profit.

| Liviu a răspuns:

Un singur sfat iti dau. Facerea de bine...'sarumana mama' varianta pentru copii(nu pentru tine, ci pentru copii de aici) ideea e alta.Tu vrei sa faci bani, dar vezi sa nu te trezesti ca ramai si fara cabana si fara ce mai ai pe acolo daca bagi pe cineva.Mai bine faci un efort si vi mai des, decat sa bagi pe cineva.Crede-ma,daca te duci cu masina proprie...nu stiu, spun o prostie acu, fa un beci ceva ascuns, si bagi acolo ce ai de valoare, dar mucegai si igrasie scrie pe ele.Alceva, nu am nici o idee, parerea mea, sau sfatu meu, spune-i cum vrei.Nu merita sa bagi pe nimeni, tine minte o vorba de la mine. Daca nu te doare capu, nu te lega, ok?

| George1337 explică (pentru Liviu):

Pai ma cam doare capu cand aia imi sparg casa si daca e goala. Dar m-am gandit si la faza asta, stiu ca nu trebuie sa ai incredere in nimeni oricat de inocent pare. Asa ca la o astfel de OFERTA, sa-i spunem, din partea mea as dori si o principala conditie, copierea si fotografierea actelor de identitate. Fiind politist de frontiera pot verifica cazierul persoanei si in caz ca ii trece prin cap sa ia ce am pe acolo si sa fuga sa pot sa dau persoana in urmarire cu ajutorul datelor de pe acte. Stiu ca e cam urat sa faci o astfel de conditie unui om care a trecut prin greutati in viata si a ramas pe drumuri, dar daca e cinstit si are ganduri bune ar trece cu vederea aceasta conditie si si-ar vedea de trai la cabana. Crezi ca nu e ok asa?

| Liviu a răspuns (pentru George1337):

...Si de asemenea pe langa faptul ca esti tu ce esti, li se rupe lor de functia ta.Atata timp cat nu au nimic pe numele lor, daca poti prin absurd sa ii bagi la bulau, le faci un bine, si tot acolo ii doare.Nu o zic sa te jignesc pe tine, sau pe altul.Dar fi sigur, ca oameni aia nu au nimic de ierdut, si ii doare fix acolo unde spun eu.

| George1337 explică (pentru Liviu):

Cine stie ce e in neregula cu tine laughing))) eu am cerut doar locatii unde as putea gasi astfel de batranei sau poate oameni la varsta a treia, pentru ca nu toata lumea este la fel si sunt multi oameni care ar da orice sa aiba unde dormi si sa stie ca este locul lor pana mor. Nu am cerut sa te iei de functia mea sau de planurile mele, ti-am explicat frumos, am explicat si in descrierea intrebarii. Raspunsul trebuia dat pentru intrebare, nu comentarii la ce priveste intrebarea. Dar mna... asta e, de obicei sunt multi care chiar daca nu pot sa ajute cu nimic simt nevoia sa critice si sa invinovateze pentru ca "doar ei au dreptate".

| Liviu a răspuns (pentru George1337):

Pot admite faptul ca ma insel, pot admite faptul ca nu am mereu dreptate, sunt om, gresesc.Nu am vrut sa o iei ca atac la persoana, nu asta a fost intentia.Dar tu in locu unu-i batranel care toata viata lui a frecat stii tu ce, crezi ca vine el la tine sau la mine? Sau ala care a fost parazit toata viata lui? Tie iti trebuie un batranel simpatic care nu isi permite hrana, si sa il ajuti tu, chiar is curios daca gasesti happy

| Freya1 a răspuns:

Nu o sa iti stea nimeni decat daca ii plătești pentru ceva.Fiind departe de civilizație (chiar în padure) nici chiar boschetari nu vor vrea sa stea.
Ori angajezi paza,ori pui ceva acolo pe care cineva sa ti-l muncească,îngrijească. Plus ca sa pui niste oameni ai străzi e nasol,în primul rând pentru ca distrug și vandalizeaza, în al doilea rand pentru ca ei traiesc altfel, cerșind, furand, droganduse ca asa sunt învățați si majoritate nu se vor schimba.
Alti amărât ce au copii nu au cum sa stea acolo.In primul rand ca e pădure si e riscant, pe urma poate asa amarati mai muncesc cu ziua sau isi duc copii la scoala ceia ce de acolo nu pot face.In fine, sunt multe.
De ce nu o renovez calumea sa o faci cabanuta ok si sa o inchiriezi pe bani putini doar sa iti meargă lumea? Poate se gasesc tineri ce vor sa faca un foc de tabără, sa faca un chef, sa aiba o întâlnire romantică.

| Silwian a răspuns:

Livada in mijlocul padurii?))))

| George1337 explică (pentru Silwian):

Da, ai citit bine, nu e nicio greseala.

| Silwian a răspuns:

Ok! Hai sa ti zic cum este cu oamenii strazii! Majoritatea sau obisnuit sa traiasca asa! Pe strada! Chiar daca ti e greu sa crezi dar chiar le place sa traiasca asa!