| timidu89 a întrebat:

Am o dilema ce m-o acaparat după masa asta laughing Cum pot aborda o fata ce o știu din vedere pe strada? Direct nu o sa par ciudat? Tipa m-o mai văzut pe autobuz. Mie ca nu ma place, ori e modesta si nu trage speranțe. Gen am văzut-o purtând aceleași haine de mai multe ori. Nu contează asta, imi place cum arata. Poate sa povestească pe autobuz dacă ii propun sa ieșim și nu vrea? Știu ca e din sat vecin. Sa cer Facebook sau insta mi se pare aiurea.

17 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Daca ai simtit ca te place, si ti-a aruncat ceva priviri, du-te la sigur, invit-o la o plimbare, la o cafea si gata treaba, merge la sigur.
Daca nu, incearca totusi la fel cum am zis, te refuza, aia e, incerci.
Daca nu incerci ai sanse 0, daca incerci, si 5 % daca ai sanse, 5 e mai mare ca 0.

| timidu89 explică (pentru Mosotti):

Nu au cum sa fie 5% sanse reale. Ca nu ma dau la ea asa din prima. O fata daca te place si pari interesant accepta prietenie dupa gandirea mea. M-o observat si cam atat ieri, pe autobuz nu stiu daca s-o mai uitat la mine sau ba. Eu nu sunt genul sa se fastaceasca pe el, daca te vede ciudat sau o auzit una sau alta, nu merge orice texte ai incerca. Spui direct ce vrei, nu are rost sa pierzi vremea. Poate sunt prea batran si ma refuza, nu ca nu ma place. Am datoria de a incerca, asta mi-am propus mai nou. Sa nu ma tot intreb ma plac sau ba fetele. Asa stiu concret, sunt constient ca pot fi si refuzat nu doar de una. Tipele vad ca nu agreeaza viiunea mea, dar daca nu actionezi cum sa ai sanse? Eu unul nu am patit sa ma abordeze vreuna, chiar daca se uita insistent la mine. Poate una o data, da aia ma intreba de am permis laughing I-am zis ca nu am, ori o fi fost un apropo sa se bage in seama? tongue Da aia era bine si matura.

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Ai incercat sa abordezi si nu sunt sanse reale?!
Ce leg are permisul cu asta?! Cand te place te place si fara permis si altele.
Ce, tu cand placi pe una, o intrebi de permis?

| timidu89 explică (pentru Mosotti):

Strict la șansele sa vrea sa ma cunoască tipaa refeream. Eu și de nu are chiloți sau sutien tot o vreau. Ii cumpăr eu. De permis nu întreb.

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Pai nu te cunoaste daca nu o abordezi!

| timidu89 explică (pentru Mosotti):

Îmi încerc șansă să am oportunitatea. Mi-am propus și vreau sa reușesc

| Mosotti a răspuns (pentru timidu89):

Pai hai sa vedem! Vreau fapte, arata-ti tie in primul rand ca reusesti.

| LaviniuA a răspuns:

Pentru inceput salut-o si faceti cunostinta. Vorbiti nimicuri, cunoasteti-va. Apoi pune-ti problema daca o sa accepte sa iesiti undeva.
Nu crezi ca bati cam departe daca nici macar nu va cunoasteti si tu vrei sa o scoti in oras? Daca o inviti direct probabil sansele sa accepte sunt 0, pentru ca sunteti doar doi straini intr-un autobuz.

| timidu89 explică (pentru LaviniuA):

De ce ma rog? Eu asa vad, îți place spui direct. Propun prietenie, dacă vrea cer și nr de tel. Ce e rușinos pentru o fata sa accepte? Nu vezi ca sunt fete ce vor sa abordeze ele? Le plac baieti curajoși nu aia blegi ce nici vorbi nu știu. Eu îmi asum, nu am șanse aia e

| LaviniuA a răspuns (pentru timidu89):

Sa fii curajos nu inseamna neaparat sa fii indiscret sau direct.
Treaba ta faci cum crezi ca e mai bine. Sa ne spui cum decurge ca-s curioasa.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

O opresti, o saluti, ii spui ca arata misto si vrei un nr de telefon sa va cunoasteti.nu vrea asta e...mare lucru n-ai ce sa-i zici sau scenariu de Romeo daca doar ai vazut-o pe maxi.
Daca nu vrea, nu te place la prima vedere si asta e (sau are prieten)

| timidu89 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu știu de are laughing asa m-am gândit și eu, pe autobuz nu am șanse. M am intersectat pe strada în oraș azi cu ea. Nu știu de ce, dar o prins viteza mare după ce o trecut de mine. Eu pe all în îmi place sa merg. Ca de nu ai idei și vrăjeală nu merge. Asa ai șanse bune, de te place nu refuza. Și atunci cât ca nu pari priceput, o sa te vadă bărbat ca ai spus ce ai vrut. Io nu vreau Facebook, sa ies cu ea de o vrea

| Danny28 a răspuns:

Nu o face dacă nu ști sigur că se uită și ea la tine. Fetelor nu le place să fie abordate nici online și nici pe stradă.

| Together a răspuns:

Ea te-a remarcat? Daca ii zambesti, zambeste si ea?

Ca sa nu fie aiurea poti comunica nonverbal cu ea, sa vezi daca e cat-de-cat receptiva. Poti sa te apropii de ea in autobuz, sa ii zambesti ca sa te observe si sa vezi ce reactie are, apoi sa te duci la ea si sa incepi prin a vorbi despre ceva neutru, gen s-o intrebi din ce sat e, unde merge etc si daca nu te trimite la plimbare poti sa-i zici ca ti se pare deosebita, ca vezi ceva la ea, si daca e receptiva sa-i propui sa va vedeti.

Nu e usor sa pornesti o discutie cu un strain, si daca nu isi doreste nu are cum sa mearga, dar s-ar putea sa ii placa ce ai de oferit.

| timidu89 explică (pentru Together):

Faza e ca pe autobuz eu unul nu vad cum sa ma pot baga in seama cu ea. Doar pe dtrada sau sa dau de ea in parc. Desi tare imi e ca ma umileste saurefuza si apoi se lauda ca m-am dat la ea si chestii de genul. Nu stiu daca e aceeasi fata, dar daca era ea nu cred sa ma potrivesc cat de cat cu ea. Cred ca era machiata, eu am vazut-o modesta in alte dati. Si era tare vorbareata, eu nu sunt asa. Mai ales daca persoana da din gura intruna, eu imi pierd increderea sa mai incerc sau sa ma ridic asteptarilor. Cum ai zis si tu poate o sa ii placa ce am de oferit. Nu ca arat eu rau. Tipa e la liceu big grin sa nu fie prea desteapta, fie sa o vad mult superioara mie, eu de cate ori am vazut-o purta aceeasi pantaloni si aceeasi bluza sau ce naiba era, ceva stramt ce abia acopera burta. Ca nu vrea sa ma cunoasca nu e problema, doar sa nu aud barfe si zvonuri ca am abordat-o. Mai studiez problema, sa nu o confund si sa ma dau la alta care nu trebuie. Eu propun prietenie, nu gata sa fie a mea din prima. Sa o cunosc si sa ma cunoasca in prima faza. Nu prea stiu cum arata la chip, dar de o mai vad pe undeva zic ca o recunosc. Cand am vazut-o pe strada mi-am dat seama imediat ca am mai vazut-o. Nu stiu sigur satul din care e, dar sunt doar 2 variante posibile tongue Eu zic ca nu are rost sa incerc cu vrajeala, gen ceva sa ma pot baga in seama si spun ca mi-ar place sa o cunosc. Acum nu stiu ce sa zic, poate sansele se reduc sa spui direct ce vrei. Poate nu daca te place si ea. Altel orice texte bagi nu ai sanse, daca nu te considera atragator sau o partida buna.

| Together a răspuns (pentru timidu89):

Da, ai putea in autobuz sa vezi cum raspunde la privirea ta si eventual un zambet cand va priviti, si te bagi in seama cand coborati. In felul asta o si retii mai bine si stii daca e ea pe strada.

| DariaHàhaa a răspuns:

I mean ai putea sa te duci la ea odata si sa spui ceva de genul "Hey sunt timidu89. Vrei sa fim prieteni? " si mrog dupa vezi cum raspunde la asta. Daca pare interesata/prietenoasa atunci poti sa continui conversatia, sa i ceri un nr ceva etc. Acum depinde ft mult si de fata, dar in general fetelor nu le place sa fie abordate asa random pe strada dar daca chiar iti place de ea si nu ai alt context poti sa incerci sa te bagi randomish.