| Mainbug a întrebat:

Am o prietena de 10 luni. Problema e ca din intamplare avem acelasi nume de familie, iar ea provine din judetul Valcea de unde e si tata, mai exact ea din Prundeni, iar tata din Vaideeni. Noi ne-am pus de multe ori problema sa nu fim rude indepartate si nu a iesit nimic. Ne-am intrebat si parintii. Pentru siguranta noastra, cum putem depista sigur ca e doar coincidenta de nume si nu e o legatura de rudenie?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si care este problema?
Rudele de grad indepartat, indiferent ca sunt rude de sange sau afini (rude prin alianta) pot avea o relatie si se pot chiar casatori, incepand cu gradul V.

| Mainbug explică (pentru Ioandelasal):

Eu stiu ca daca suntem veri al treilea, gen gradul 8, atunci avem voie sa ne casatorim

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mainbug):

Te poti casatori civil dupa gradul IV de rudenie de sange (veri primari) si religios dupa gradul V, cu dispensa de la BOR (daca esti ortodox).

| Mainbug explică (pentru Ioandelasal):

Azi ce citisem despre canoanele alea si scrie clar peste tot ca pentru rudeniile colaterale, verii al treilea sunt în gradul VIII de rudenie şi aceştia au voie să se căsătorească între ei. Restul sunt opriti. Adica sa nu avem strabunic comnun.

Bula
| Bula a răspuns:

S-ar putea face un test ADN intre tatii vostrii (testul frate/sora sau asemanator) sau chiar ai bunicilor vostrii dinspre tati.
Aici puteti vedea testarile posibile:
http://www.homednadirect.ro/Teste-ADN-Disponibile.html

In mediu, un test de compatibilitate costa in jur de 300 euro.
Pretul si metoda de testare ceea mai buna puteti afla contactandu-i pe cei de la site-ul de mai sus.

| Bondarel99 a răspuns:

E foarte comun ca mai multe familii din același sat sau apropiere sa aibă același nume de familie. Și stai liniștit ca dacă nu sunteți veri de grad 1 sau 2 nu se întâmpla absolut nimic, iar dacă ați fi fost veri sau ceva sigur ar fi știut tatăl tău sau chiar tu ai fi știut. Îți Cunoști familia, nu?

| Mainbug explică (pentru Bondarel99):

Tata a spus ca nu are cum ca isi cunoaste neamurile. Plus ca am facut si noi un calcul: acelasi bunic nu avem clar, si nici acelasi strabunic pentru ca tatal meu ar fi fost var cu tatal ei si am fi aflat. Si daca nu avem nici acelasi strabunic, inseamna ca sunt veri de grad 3 si deja putem sa ne casatorim, nu?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mainbug):

Bineînțeles ca puteți.

| GabrielGL a răspuns:

Fa un test adn

| Daria1998 a răspuns:

Cel mai sigur mod in care puteti afla este un test ADN ce il puteti face in cadrul unui spital sau la o clinica particulara! In acest mod veti afla daca sunteti rude sau numele este o pura coincidenta!
Multa bafta si sper ca te-am putut ajuta!

| Mainbug explică (pentru Daria1998):

Costa mult acest test?