| Fluyd a întrebat:

Am o întrebare. Am o verișoară care e fata verișoarei tatălui meu. Ce grad de rudenie sunt cu ea? Primește funda cine da răspunsul.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca verisoara tatalui tau este verisoara primara sau de un grad mai indepartat.
Daca este verisoara primara atunci tu esti ruda de gradul VI cu fata verisoarei tatalui tau, respectiv se spune ca veri de-al doilea.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Verisoara de gradul 2 pentru ca tatal tsau este primar cu tatal verisoarei, iar copii vostri vor fi verisori de gradul 3.

| Fluyd explică (pentru MihaiNicu23):

Știu că suntem verișori de gradul 2. Pe mine mă interesează gradul de rudenie general, nu verișori de nu știu ce grad

| MihaiNicu23 a răspuns:

Rude de gradul 2.

| GDana a răspuns:

Gradu 2 din cate stiu eu, dar depinde ce grad e intre tatal tau si versioara lui. Daca sunt verisori drepti, adica e gradu 1, atunci tu cu fata ei esti verisor de gradu 2, dar daca ei sunt verisori de gradu 2, atunci tu cu fata ei sunteti de gradu 3 si tot asa.