| Etro a întrebat:

Am o întrebare legată de rude.
Deci...
Mama mea are un tata pe nume Gheorghe. Gheorghe are frate pe Gavril.
Mihai este verișor drept cu mama. Oltica a devenit vara dreapta cu mama prin căsătoria ei cu Mihai.
Pe tema asta am 2 întrebări :
1. Copiii lu Oltica si Mihai sunt verișori de al 2 lea cu mine?
2. Dacă Oltica are o sora, iar acea sora are un băiat(Luca), baiatul acela este ruda cu mine?
Vreau sa stiu dacă Luca este verișor sau rudă cu mine și dacă copiii Olticai îmi vin verișori

Răspuns Câştigător
| Dyalema a răspuns:

Scuze, mi-a scapat asta!
Nu, baiatul sorei Olticai nu este nimic cu tine, doar rude prin alianta.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am inteles ce relatie este intre Mihai si mama ta, fiindca "var drept" este o denumire locala, nu un grad de rudenie.

Ce este Mihai pentru Gheorghe sau Gavril? Fiu, nepot sau var?

| Etro explică (pentru Violleta2022):

Mihai e fiul lui Gavril

| Violleta2022 a răspuns (pentru Etro):

Deci: Mihai si mama ta sunt veri primari.
Iar copii lui Mihai, sunt intr-adevăr veri de al doilea cu tine.

| Etro explică (pentru Violleta2022):

Si daca soția lu Mihai (Oltica) are o sora, iar acea sora are un baiat, acel baiat este var cu mine?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Etro):

Da, baiatul acela al Olticai este var de-al 3-lea cu tine (ruda cu ceva sange de familie pe ramura unchiului Mihai).
De altfel, toti copii Olticai sunt verii tai, de-al 3-lea.
Nu pot exista relatii intre voi, fiindca ies copii cu handicap mental sau fizic, din cauza relatiei de sange.

| Etro explică (pentru Violleta2022):

Dar nu este baiatul Olticai, e al surorii ei, și dor intreb nu m-as gandi la o relație cu el?

| Dyalema a răspuns (pentru Etro):

Scuze, mi-a scapat asta!
Nu, baiatul sorei Olticai nu este nimic cu tine, doar rude prin alianta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,sunteti rude.Chiar daca prin alianta.
Si nu te poti casatori cu rude pana la gradul 7.

| 90210 a răspuns:

1. Da
2. Nu

| Dyalema a răspuns:

Nu înțeleg ce rol are domnul Gavril în toată povestea?