| Emiluner a întrebat:

Am o întrebare.
Mama spune că eu nu ma respect pe mine însumi și dacă nu ma respect pe mine însumi nu respect pe ceilalți.
Ea spune că nu o respect și ca dacă nu invat să ma respect pe mine însumi, inseamna ca nu o voi respecta niciodată.
Cum adică să ma respect pe mine însumi?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

De ce iti bati capu? astea's vorbe din batrani. Unde ai vazut tu parinte multumit? Parintii copiilor care is premianti,si invata, si le ofera tot la parinti, parinti aia tot sunt mahniti pe o parte, pentru ca ar vrea sa fie mai rebeli, sa fie mai zburdalnici sa nu faca tot ce le cere.Deci cum o dai, nu e bine. Punete in locul unu-i parinte care are un copil care executa mai rau ca un catelus orice.Nici mie nu mi-ar place, nici tie, nici la nimeni.Ai vrut copil? Bun,acum o sa ai perii albi.E normal,cateva suparari,copilu face, copilu drege, trebuie, capu sus, parinti tai te iubesc asa cum esti tu happy vor doar sa te faca sa intelegi ca fac sacrificii pentru tine, dar te iubesc nu iti face griji happy

4 răspunsuri:
| oz_1736 a răspuns:

Mama ta munceste sa puteti avea tot ce va trebuie zilnic: mancare, haine, bani de buzunar, telefon, carti, bicicleta si tot ce va mai trebuie voua. Rasplata unui om care munceste este: banii de la serviciu si notele cu faptele bune ale copilului. Pentru asta muncesc oamenii mari. Tu daca nu inveti rasplata mamei este incompleta, adica nu respecti efortul zilnic depus de ea pentru a avea bani pentru dorintele tale.
Ca nu te respecti pe tine: daca nu inveti, vei fi copilul cu cele mai mici note si astfel ceilalti copii se vor uita la tine ca la "prostul clasei", ca la ala care nu-l duce mintea. Apoi cand vei creste mare vei avea cea mai grea munca si pe cei mai putini bani. Asta insemnand ca daca nu ai invatat cand trebuia nu respectai viitorul tau ca om mare iar mama ta s-a chinuit degeaba sa-ti ofere toate mofturile. Putea si ea sa se apuce de baut, sa nu-i pese ce iti trebuie fiindca oricum nu merita sa se chinuie prea tare cu tine fiindca nu inveti carte ca sa ajungi "cineva"! Spor la invațat

| Emiluner explică (pentru oz_1736):

Mama nu muncește, doar tată 6 luni pe mare;--;... Iar la învățătura am note foarte bune

| oz_1736 a răspuns (pentru Emiluner):

Atunci intreab-o pe mama ta cand e calma, la ce se refera ca nu ai inteles. Poate are niste cerinte de la tine si tu nu le faci, gen ordine in camera, stai prea mult pe net etc

| NuCitescNotificari a răspuns:

Sa te ingrijesti de propria persoana