| BiticaSaraMaria a întrebat:

Am o mare problema. De la un timp, parintii mei se cearta din orice motiv. Si odata i-am auzit vorbind in bucatarie ca de cand s-au casatorit si m-au avut pe mine totul s-a schimbat. Tata se poarta de parca nu o mai iubeste pe mama. Si nici cu mine nu se poarta cum se purta candva. Iar acum cateva zile i-am auzit vorbind despre divort. Si ca stau impreuna numai pentru mine. De atunci plang in fiecare zi in baie fara sa ma auda nimeni. Nu am vorbit cu nimeni despre asta. Ma puteti ajuta? Am 12 ani

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Omis a răspuns:

Tot ce trebuie tu sa faci, e sa-i lasi pe parintii tai sa hotarasca ce e cel mai bine. Stiu ca e greu sau aproape imposibil, pentru tine, copil fiind, sa stai deoparte, mai ales ca e vorba despre o chestiune delicata, cum e aceasta, dar nu prea ai ce face. Poate ti se pare ca vorbesc în necunostinta de cauza, dar nu e asa, crede-ma.
Sa stii, uneori, pentru ca relatiile dintre oameni sa mai reziste si sa continue în limite decente, acestea trebuie rupte. Asa e, probabil, si în cazul relatiei parintilor tai. Ei nu se mai înteleg, asa ca aleg sa-si continue viata separat, însa asta nu înseamna ca nu te mai iubesc pe tine. Sunt convinsa ca o fac. Iar tatal tau se comporta diferit, de la un timp, cu tine, probabil tot din aceasta cauza, dar nu pentru ca nu te iubeste, ci pentru ca, mai mult ca sigur, exista un stres apasator, datorita acestui fapt. Divortul nu e un lucru usor, mai ales cand exista copii la mijloc. Cu siguranta tatal tau se gandeste la tine si la cum te va afecta pe tine acest lucru, iar mama ta la fel.
Si crede-ma, într-o familie, indiferent ca exista copii sau nu, sotii nu trebuie sa continue sa stea împreuna daca nu se mai înteleg. Nu e sanatos nici pentru ei, dar nici pentru copii, daca exista. Un copil trebuie sa traiasca într-un mediu sanatos.

Sa auzim de bine! :*

| BiticaSaraMaria explică (pentru Omis):

Problema e ca nu pot alege intre ei. Nu pot alege cu cine sa stau. Ii iubesc pe amandoi la fel. De asta imi este frica ca vor divorta. Nu am un parinte preferat.Stiu ca daca aleg de exemplu pe mama inca il pot vedea pe tata dar, nu o sa fie la fel. Nu sunt 100% sigura ca vor divorta dar, tot sunt speriata

| Omis a răspuns (pentru BiticaSaraMaria):

Stiu ca îti e greu sa alegi, însa, cu siguranta, în adancul sufletului tau, stii cu cine ai vrea sa ramai, în caz de divort. Sunt convinsa ca acum nu vrei sa se întample, dar daca va fi sa fie, crede-ma, cu timpul, lucrurile se vor aseza si vor capata un nou sens. Tu vei creste si-ti vei da seama ca de fapt asta a fost cea mai buna cale. Oameii nu trebuie sa stea împreuna daca nu sunt fericiti, pentru ca, asta, nu numai ca-i afecteaza numai pe ei, dar si pe cei din jurul lor.
Fii tare, fetito! :*

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să vorbești cu părinții tăi și să le spui că certurile lor te afectează.
Indiferent dacă ei rămân sau nu împreună sunt tot părinții tăi.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Clytia a răspuns:

E greu, dar trebuie să-i lași pe părinții tăi să facă alegerea corectă. Dacă nu mai e iubire și înțelegere, nu au de ce să mai rămână împreună. O să apară și mai mulți nervi, stres, certuri, care e foarte posibil să te marcheze pe viitor. Crede-mă că știu ce spun, am trecut prin asta, și am avut o perioadă în care plângeam încontinuu. Încearcă să empatizezi, să te pui în locul lor. Nu cred că tu ți-ai mai dori să rămâi cu soțul tău dacă nu ar mai fi deloc înțelegere. Acceptă situația și cu timpul ai să realizezi că ai acționat cel mai bine.
Mult noroc!

| shu7e a răspuns:

Trist dar asta e viata. Si din pacate asa e, nu poti face mare lucru.
Eu insa as vorbi cu tata. I-as spune ca ai auzit certurile dar nu intelegi de ce se poarta mai distant cu tine. I-as spune ca indiferent ce se inampla el e si ramane tatal meu si l-as intreba daca asa o sa fie si in cazul lui. Cu totii avem nevoie sa ni se spuna ca suntem iubiti (sau sa simtim asta) mai ales un copil.

| Fata1234 a răspuns:

Ok uite cum sta treaba, am trecut și eu prin asta când Erma mica acum am 14 ani., când aveam 3 ani tata a divorțat de mama și acum are alta fata, în viata asta de relațiile nu mai țin. De ex tatăl unei prietene și mama ei sunt exact în situația ta, măcar aveți ambii părinți, mama altei prietene. S-a despărțit de tatăl fetei ea are 13 ani. Și ea suferă. Trebuie sa înțelegi ca viata e grea și sunt obstacolele pe care trebuie sa le treci. Gândește-te ca părinții tăi te iubesc și stau pentru tine. Și nu mai plânge ❤️