| maria9997 a întrebat:

Am o masina de spalat Whirpool 6th sense si nu stiu cum se regleaza un program si rotatiile (se misca foarte tare la sfarsit). Cine poate sa imi spuna si mie ce trebuie sa fac sa setez programul si rotatiiile mai mici? Fundita :*

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Manualul oficial:
http://docs.whirlpool.eu/_doc/859243310010RO.pdf

Se spune ca fiecare program selectat are viteza lui de centrifugare predefinita, dar daca doresti sa personalizezi manual stoarcerea, apesi pe butonul centrigurare (simbol "melc" - buton stanga central de langa afisajul electronic). Apasa pe el si vezi daca se schimba viteza de rotatie, dupa ce selectezi programul de spalare.
Ai grija sa nu opresti centrifugarea, ca nu mai stoarce hainele, ci doar evacueaza apa.
Viteza de rotatie maxima admisa: 1200 rpm.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Manualul trebuie vazut

| dannyel86 a răspuns:

Daca ne spui modelul, am putea verifica daca poti modifica rotatiile in procesul de stoarcere. Uita-te pe masina de spalat si scrie aici ce model de Whirpool este.

| maria9997 explică (pentru dannyel86):

Masina de spalat rufe independenta cu incarcare frontala Whirlpool: 8kg - FWG81296WS EU

| Staif a răspuns:

La sfarsit, stoarce rufele. Probabil ai 1000 sau 1200 rotatii pe minut. De asta "se misca tare" la sfarsit.
Daca ai mai putine rotatii pe minut, nu stoarce bine, rufele raman ude.
Dar, pe panou, ai indicatii pentru programe de bumbac, de matase, de lana, etc. Duci sageata de pe rotita acolo unde ai nevoie. Masina selecteaza automat temperatura si rotatiile in functie de materialul ales.
Daca ai manualul de utilizare, uita-te pe el.