| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica dilema.Nu ma astept sa gasesc vreo rezolvare aici, dar vreau niste pareri.
L-am prezentat pe W. mamei.Pana acum toate bune si frumoase, se pare ca il simpatizeaza (sau cel putin nu mi-a zis ca nu). Acum urmeaza hop-ul cel mare si anume tata. Vreau sa il cunoasca si el dar nu stiu cum sa fac.Sa ma duc direct la el cu "Uite tata,asta e iubitul meu...(ar fi bine sa-l placilaughing)" sau cum? Mai e si chestia ca tata de ceva timp se enerveaza repede si din nimic (cica l-au lasat nervii) si mi-e si frica sa-i spun,oricum as proceda.
Si mai e o chestie: eu si iubitul meu vrem sa ne mutam impreuna si normal, intervine problema cu parintii mei.W. spune sa ne casatorim si apoi se zice ca "ma mut cu sotul meu", asta asa e...dar parintii tot or sa faca spume.Ideea e ca eu vreau sa le aduc la cunostinta parintilor mei de relatia mea cu W. si indiferent daca le convine sau nu, eu trebuie sa-mi fac viata cum vreau.Dar mai e si partea aia in care nu vreau sa-i dezamagesc.
Deci...cum procedez?

8 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Să ai o discuţie serioasă în prealabil cu tatăl tău, sau amândoi părinţii. Să spui toate detaliile şi dacă sunt de-acord, să aranjezi într-o zi să vină W. la voi, să-l prezinţi cum se cuvine.

| Zazu a răspuns:

W.,sa cumpere un buchet imens de flori si o sticla de ceva"bun".Se prezinta singur la usa si le spune parintilor tai cine este si ce vrea.Asa de simplu.
W sigur ne citeste opiniile, asa ca... W:tu ce ai de zis in toata istoria asta? Esti actorul principal, ai rolul celui matur, trebuie sa stii cum se primesc aplauzele.

| doc69 a răspuns:

Nu poti sa multumesti pe toata lumea cu alegerile tale si nimeni nu traieste in locul nimanui.asa ca...

| Woodenpints91 a răspuns:

N-am văzut niciodată logica în "trebuie să-mi cunoşti părinţii,să-şi facă o părere bună despre tine".
Pentru mine,părerea părinţilor contează cel mai puţin,doar nu stau cu ei, stau cu fiicăsa.
Mai e şi căcatu ăla cu "să te porţi frumos cu ei", iar mie nu prea-mi plac pupincurismele.
Deci, unde-i logica în toată treaba asta? De ce vrei neaparat să-l cunoască? Asta împinge relaţia voastră într-un sens mai bun, sau ce?

| Spitz10 a răspuns:

Am gasit... pune-l pe W intr-o lumina buna fata de parinti tai, nu stiu ceva fapte bune care sa ii impresioneze. Abia apoi o sa le spui. Funda?

| Delicacy a răspuns:

Bea Vodkă cu viermi şi apoi vei ştii ce să faci fară să ai alte remuşcări.

| Ykuzo a răspuns:

Trebuie totuşi să îi spui tatălui tău de W. că îţi place tipul, vrei să ai o relaţie serioasă, îl cunoşti destul de bine şi că ai vrea să i-l prezinţi şi lui. Dacă este de acord, stabiliţi o întâlnire în familie.
Mult succes!

| alina1990 a răspuns:

Acum depinde si cati ani ai ca daca esti mica nu cred ca te-ar lasa sa te mariti de la varsta asta.vb cu tatal tau explica-i cum sta toata treaba ca vrei sa il prezinti si vezi cum reactioneaza. nu cred ca l-ar deranja daca i-ai prezenta iubitul din contra ar trebui sa fie multumit ca stie cu cine umbla fata lui.cat cu maritatul daca esti prea mica de varsta nu cred ca l-ar incanta sa auda asa ceva mai ales daca esti de putin timp cu el.bafta!